Rakovina
Rakovina, nebo také nádorové onemocnění, je různorodá skupina chorob, které se projevují mutací některých skupin buněk v lidském organismu, jejich nekontrolovanému růstu a poškozování (ničení) okolních orgánů. Některé druhy nádorového bujení (například bradavice) jsou zcela neškodné, jiné agresivní typy ale dokáží nemocnému v krátké době přivodit smrt (například některé nádory krve = leukémie, nebo nevyléčitelná rakovina slinivky břišní).
Nezhoubné a zhoubné nádory
Nezhoubné (benigní) nádory nezakládají dceřinná ložiska a rostou omezeně (přičemž mohou působit problémy utlačováním okolní tkáně. Tyto nádory se svou strukturou také více podobají původní tkáni, ze které vyrůstají.
Za projev zhoubnosti rakoviny (malignity) se považuje to, když nádor začne prorůstat do okolní tkáně, napadat jiné orgány a zakládat vzdálená ložiska, takzvané metastázy (kromě nádorů na mozku).
Mezi nejznámější druhy rakoviny patří a jejich typické příznaky patří:
- rakovina prsu (bulka v prsu)
- rakovina děložního čípku (bolesti v podbřišku, vodnatý až krvavý výtok, urologické komplikace
- rakovina tlustého střeva (krev ve stolici, časté střídání průjmu a zácpy)
- rakovina prostaty (časté močení, menší proud moči)
- rakovina plic (kašel, chrapot, vykašlávání krve)
- rakovina slinivky břišní (poruchy trávení, bolesti břicha)
- rakovina jater (žloutenka, zvětšení jater)
- rakovina mozku (epilepsie, bolesti hlavy)
- rakovina kůže (melanom – ploché mateřské znaménko bez jasného ohraničení)
- rakovina krvetvorné tkáně - leukemie a lymfomy (horečka, krvácení, těžké infekce)
- rakovina ledvin (krev v moči, bolest v boku či v zádech, hmatné zvětšení ledviny)
Kromě toho, že nádor roste v místě, kde vznikl, většinou různou měrou ovlivňuje celkový stav organizmu. To se projevuje různorodými necharakteristické příznaky jako například silné noční pocení, nechutenství, náhlý úbytek hmotnosti apod.
U většiny druhů rakoviny se objeví v rozboru krve pozitivní nádorové (onkologické) markery. Jde o látky, které jsou produkovány nádorovými buňkami. Ty přecházejí do tělesných tekutin (krevní sérum, moč), kde je lze prokázat. Markerů lze využít i ve sledování možné recidivy rakoviny. Mezi onkomarkery patří CA 125, CA 72-4, CA 19-9, CA 15-3, CEA, NSE, CYFRA, PSA, fPSA, HE4, AFP, proGRP.
Vše o příznacích rakoviny plic čtěte zde.
Vše o příznacích rakoviny vaječníků najdete zde.
Vyšetření
Nádorová onemocnění se diagnostikují pomocí pěti základních skupin metod:
- biochemické - vyšetření krve, moči nebo stolice na množství určitých látek
- genetické - zkoumají případné změny ve vzorcích DNA
- bioptické - odběr vzorku tkáně (biopsie) a jeho následné vyšetření (histologie), patří sem například kolonoskopie nebo bronchoskopie
- cytologické - odběr vzorku tekutiny (mozkomíšní mok, výpotek apod.), sleduje se přítomnost nebezpečných buněk
- zobrazovací - hledají případné nádory na rentgenových a podobných snímcích, dále se využívá mamografie (rakovina prsu), počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance
Léčba rakoviny
Pokud je to možné, je nejsnadnějším způsobem, jak zastavit šíření rakoviny, chirurgické odstranění nádoru. Uvádí se, že v takovém případě má pacient největší šanci na uzdravení, protože nádor byl zachycen včas, ještě než stačil prorůst do okolí.
Další známou léčbou rakoviny je chemoterapie, tedy léčba vysokými dávkami cytostatik – látek poškozujících rakovinné (ale i zdravé) lidské buňky. Tento druh léčby mívá někdy velmi nepříjemné vedlejší účinky (zvracení, průjem, anémie, vypadávání vlasů, sterilita a další).
Lidé s rakovinou také často podstupují takzvanou radioterapii neboli ozařování. Kde o terapii ionizujícím zářením, kdy se energie záření předává do nádoru, a ten se jím narušuje. Záření může být aplikované celotělově, nebo cíleně jen na místo růstu nádoru.
Mezi další druhy léčby rakoviny patří termoterapie, imunoterapie, hormonální terapie a alternativní medicína.
V posledních letech se dostává do popředí velmi účinná, ale také nákladná biologická léčba. Ta využívá přirozenou imunitu lidského těla k vyléčení onemocnění a může chránit pacienty před nežádoucími účinky některých jiných způsobů léčby (např. u chemoterapie). Při biologické léčbě se užívají látky které lidské tělo v malém množství produkuje jako odpověď na zánět nebo různá onemocnění. S pomocí moderních laboratorních technik je dnes možné tyto látky uměle vyrobit a použít je v léčbě rakoviny a dalších chorob.
Nedílnou součástí léčby rakoviny je také psychická pomoc a podpora, a to nejen od profesionálů (psychologů, terapeutů), ale také od lidí blízkých pacientovi.
Projevuje se
Některé potraviny a bylinky mají prokazatelnou a vědecky ověřenou účinnost proti rakovině. Patří sem zejména:
- Potraviny na rostlinné bázi. Ty obsahují přirozeně se vyskytující látky zvané fytonutrienty. Jsou to například karotenoidy nebo karoteny, které najdeme v červené, oranžové, žluté a některé tmavě zelené zelenině.
- Polyfenoly, nalezené v bylinách, koření, zelenině, čaji, kávě, čokoládě, ořechách, jablkách, cibuli, bobulovinách a dalších rostlinách.
- Sloučeniny nalezené v pažitce, česneku a pórku.
Další informace k tématu čtěte zde.
O tom, co jíst při rakovině, čtěte zde.
Primární prevence
Na vzniku rakoviny se podílí celá řada faktorů, nejvíce však životní styl a prostředí. Mezi ty nejrizikovější patří zejména kouření, nadměrné pití alkoholu, nedostatek pohybu, konzumace uzenin, nedostatek vlákniny v potravě, vystavování některým chemikáliím (tzv. karcinogenům), expozice ionizujícímu záření a vrozené dispozice (genetika).
Prevence rakoviny tak spočívá hlavně dodržování zdravého životního stylu a odstranění všech možných rizikových faktorů.
Sekundární prevence
Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu je nezbytné chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Při včasném záchytu rakoviny může být nemoc mnohem lépe léčitelná, a často dochází i k úplnému uzdravení pacienta. Celá řada nádorů dokáže růst skrytě i po dobu 5 až 10 let, než se projeví prvními příznaky (a v některých případech – rakovina plic, slinivky břišní – už může být v takové chvíli pozdě).
Mezi základní lékařskou prevenci rakoviny patří:
- pravidelné gynekologické prohlídky (rakovina nádorů děložního čípku)
- samovyšetření prsu a mamografie (rakovina prsu)
- test na okultní krvácení ve stolici (rakovina tlustého střeva)
- vyšetření per rektum – konečníkem (rakovina konečníku, tlustého střeva a prostaty
Vše o preventivních prohlídkých čtěte zde.
Další informace o prevenci rakoviny čtěte zde.
Kdy jít k lékaři
Kromě pravidelných preventivních prohlídek bychom měli jít k lékaři vždy, když zaznamenáme některé z nejčastějších příznaků rakoviny:
- změny ve střevních návycích (průjmy, zácpy)
- bulky nebo bouličky pod kůži (zejména v prsní tkáni)
- dlouhodobý kašel a chrapot
- změny v činnosti močového měchýře
- nevysvětlitelní přetrvávající bolest
- nevysvětlitelný úbytek váhy
- jakékoli krvácení kromě menstruace
- nehojící se rány
- otoky, které se neztrácejí