Rakovina ledvin

Ledvinu postihuje několik druhů zhoubného bujení. Nejčastějším nádorem je adenokarcinom, který tvoří 86 % všech případů. Nádor postihuje přibližně stejně obě dvě strany ledvin, vzácněji se nachází současně na obou stranách najednou. Může být různě velký, od několika gramů až po kilogramy.

Příznaky rakoviny ledvin

Příznaky nejsou až tak zjevné a právě v tom je nádor na ledvinách velmi zákeřný. Mezi základní příznaky patří krev v moči a bolest v bederní oblasti. Hemaurie je často nezpozorovatelná a člověk si jí většinou ani nevšimne. Bolest v bederní páteři je příznak až velmi pozdní, kdy už je pomoc opravdu obtížná.

Velmi častá je chudokrevnost, ale s jistotou ji lze diagnostikovat až po laboratorním vyšetření krevního obrazu. Chudokrevný člověk má bledé sliznice dutiny ústní, případně i spojivku. 

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Ledviny

Rakovina ledvin může také způsobovat vysoký obsah vápníku v krvi. Nádor má totiž schopnost vzdáleně řídit hladinu vápníku v plazmě. Jako obecně u každého nádorového onemocnění je často přítomný velký úbytek váhy. Toho si většinou okolí všimne, a pokud to není záměrné, donutí daného jedince jít k lékaři. 

Často je prvním příznakem patologická zlomenina. To je zlomenina, která je způsobena zcela běžným pohybem, který by normálnímu člověku nijak neublížil. 

Léčba rakoviny ledvin

Léčba závisí na stádiu onemocnění, klimatických podmínkách, věku a celkovém zdravotním stavu. Lidé s rakovinou ledvin jsou často v péči urologa, onkologa a radioterapeuta.

Při léčbě nádoru ledvin se obvykle využívá chirurgické řešení, chemoterapie, biologická léčba nebo imunoterapie. Metody se samozřejmě dají kombinovat mezi sebou.

Vyšetření

Moč je tekutina vytvářená ledvinami, a proto její složení může o funkci ledvin mnohé vypovídat. Konzistence moči může vypovídat o schopnosti zahušťovat moč. Bakterie v moči se mohou vyskytovat u zánětu ledvin, nález krve v moči může souviset s infekčním zánětem, glomerulonefritidami nebo právě rakovinou ledviny. Bílkovina v moči může být spojena s řadou nemocí ledvin včetně poškození ledvin při cukrovce a při glomerulonefritidách.

Ze zobrazovacích metod jsou nejčastěji používané ultrazvuk a rentgen ledvin. Při nejasnostech je možné provést dokonalejší CT vyšetření ledvin nebo metodu biopsie, kdy dojde k odběru části tkáně.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Komplikace

Nádor se může rozšířit do plic, kostí, mozku nebo může začít utlačovat močové cesty, zpomalit průtok moči ledvinami, což by mohlo mít za následek zánět ledvin, ledvinové kameny, močové kameny anebo inkontinenci.

Prevence

Zásadní je nekouřit, nebýt obézní, mít dostatek pohybu, vyhýbat se pokud možno chemické zátěži a uvažovat nad každým užívaným lékem, protože neplatí, že čím více medikamentů člověk užívá, tím je zdravější. Pokud se v rodině najde více příbuzných s nádorovým onemocněním vzniklým v mladším věku, je třeba svou situaci konzultovat s lékařem.

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.