Rakovina slinivky břišní | Moje zdraví

Rakovina slinivky břišní

Karcinom slinivky břišní je druhým nejčastějším nádorem trávicí trubice hned po nádoru tlustého střeva. Jenže odhalit zhoubné onemocnění slinivky nelze, na rozdíl od střeva, žádným preventivním vyšetřením. Slinivka produkuje řadu důležitých trávicích enzymů a také hormonů, například inzulín. Když kvůli nádorovému onemocnění přestane fungovat, má to fatální následky pro trávicí trakt i pro celý organismus.

 Při hledání důvodů, proč narůstá počet nádorů pankreatu, se uvažuje o chemizaci životního prostředí a potravy. Svůj podíl mají určitě genetika i špatné dietní návyky, nezpochybnitelný je vliv kouření.
Nádor slinivky břišní patří bohužel k těm nejzákeřnějším a medicína dosud nemá k dispozici takové vyšetření, které by jej dokázalo odhalit včas. Slinivka není ohraničený orgán, nemá silné pouzdro, takže růst nádoru do okolí je rychlý. Pět let po záchytu tohoto nádoru přežívá méně než pět procent pacientů.
K hlavním rizikovým faktorům patří vyšší věk – nad 60 let, kouření a nadužívání alkoholu. Ke vzniku nádoru přispívá chronický zánět slinivky, obezita a diabetes. Na 5–10 procentech nádorů se podílí genetické vlivy.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

slinivka

Příznaky rakoviny slinivky

Varujícími příznaky jsou: bolest v nadbřišku, která často vyzařuje do zad, neobjasnitelné bolesti zad, nechutenství a s tím spojený neobvyklý váhový úbytek, pocity nevolnosti. Typické je zežloutnutí kůže. To bývá dané tím, že rostoucí nádor stlačí vývod žlučových cest, který společně s vývodem slinivky ústí do dvanáctníku. Objevují se také změny barvy a konzistence stolice (tzn. stolice jílovitá, průjmovitá) nebo záněty žil, které se opakují bez zjevného důvodu. Na nádor může poukazovat i nově vzniklý diabetes mellitus 2. typu. Rozvoji choroby mohou předcházet též projevy depresivního syndromu.

Léčba rakoviny slinivky

Vývoj účinných léčebných možností zaostává za možnostmi v terapii ostatních maligních nádorů. Na prvním místě je chirurgická léčba. Jenže karcinom slinivky často nejde odoperovat, protože všude kolem orgánu vedou cévy zásobující krví trávicí systém, nádor do nich prorůstá a nelze jej odstranit. U pokročilých nádorů zavádějí lékaři různé stenty a dreny, aby tak vyřešili případné ucpávání žlučových cest nebo střeva. Nádor slinivky navíc téměř nereaguje na ozařování ani na chemoterapii, přesto se i těmito způsoby snaží medicína zlepšit a prodloužit pacientův život.

Nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, která je dominantním příznakem pacientů. Běžná analgetika nemají dostatečnou účinnost, proto se v různých formách podávají opiáty. V krajních případech je řešením zákrok, který by odstranil nervovou pleteň vedoucí do slinivky a tím zrušil bolest.

Nádoru slinivky se bohužel nelze rychle zbavit a vyléčení bývá spíše výjimkou, přičemž hodně záleží na typu nádoru.

Léky

Podává se chemoterapie – buď jeden lék samostatně, nebo v kombinaci. Samozřejmostí jsou léky na tišení bolestí, leckdy je třeba nasadit opiáty. Běžně se formou substituční terapie dodávají enzymy a hormony, které již nemocná slinivka neprodukuje.

Bylinky

Úlevu, ale nikoliv vyléčení může přinést čaj z bylinné směsi: benedikt nať, fazole oplodí, jestřabina nať, jetel rolní květ, pupava kořen, šalvěj nať, saturejka nať.

Homeopatika

Carcinosin se hodí pro pacienty s rakovinou, pro ty, kdo se rakoviny bojí, a pomáhá zbavit se dispozice k rakovině.

Očkování

ne

Délka léčby

dlouhodobá
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Medicína nemá zatím k dispozici metody pro časné odhalení této zhoubné nemoci. Nejvíce dosažitelné je pro pacienty vyšetření počítačovou tomografií neboli CT. To dokáže určit nádor zhruba od velikosti jednoho centimetru, ale i v této fázi nemoci už leckdy bývá pozdě.
Nejpřesnější vyšetřovací metodu je endoskopická ultrasonografie. Při tomto vyšetření pacient spolkne ohebný tenký endoskop vybavený kamerou a současně ultrazvukem. Lékař se tak dostane ke slinivce dostatečně blízko, vidí dobře její tkáň a může odebrat vzorek z podezřelého místa. Vyšetření nádorových markerů z krve není u karcinomu slinivky dostatečně spolehlivé a nelze tedy využít jako prevenci.

Možné komplikace

Nádor slinivky se velmi rychle v podobě metastáz šíří do jater, dále do plic a do břišní stěny a dutiny.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Prevence

Zásadní je nekouřit, nebýt obézní, mít dostatek pohybu, vyhýbat se pokud možno chemické zátěži a uvažovat nad každým užívaným lékem, protože neplatí, že čím více medikamentů člověk užívá, tím je zdravější. Pokud se v rodině najde více příbuzných s nádorovým onemocněním, vzniklým v mladším věku, je třeba svou situaci konzultovat s lékařem.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.