7 příznaků rakoviny plic, které byste neměli podceňovat
Bolí vás nesnesitelně záda? Možná to nic neznamená, ale v některých případech může jít i do tuhého. Rakovina plic má několik specifických příznaků, které by se rozhodně neměly přehlížet. Podívejte se, které to jsou.
Ačkoli se o tom příliš nemluví, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemře každý rok v USA na rakovinu plic víc lidí než na kterýkoli jiný druh této zákeřné nemoci.
Zajímavé je, že mužům je rakovina plic diagnostikována častěji než ženám, u nekuřáků je tomu ale naopak. Pro obě pohlaví ale platí, že v době, kdy se objeví příznaky této smrtelné choroby, už bývá v pokročilé a často neléčitelné fázi.
Dobrou zprávou ale je, že jak vyšetřovací metody, tak i samotná léčba pokročily. „Dokonce i u pacientů s pokročilým zhoubným nádorovým onemocněním jsme v posledním desetiletí udělali obrovský pokrok v různých léčebných postupech, které možná nevyléčí rakovinu, ale značně prodlouží pacientům s karcinomem plic život,“ říká chirurg Douglas E. Wood z kliniky University of Washington Medical Center v americkém Seattlu.
K tomu, aby se pacienti začali co nejdříve léčit, je ale potřeba dobře znát příznaky, kterými se rakovina plic projevuje. Proto jsme pro vás připravili jejich seznam.
1. Kašel
Je jedním z nejběžnějších příznaků této smrtelné nemoci. Většina lékařů upozorňuje na to, že lidé kašel často přehlížejí a nejdu s ním k lékaři, ani když trvá déle než dva měsíce. Právě to je ale zásadní chyba, která je ve svém důsledku může stát život.
2. Změna hlasu
Všechny druhy změny hlasu včetně chraptění se můžou projevit ve chvíli, kdy plicní nádor začne tlačit na recidivující laryngeální nerv, který putuje z mozku směrem dolů přes hrudník a pak zpět do hlasivek.
3. Opakované záněty průdušek nebo zápal plic
Rakovina plic vytváří obstrukci v dýchacích cestách, takže se nemohou samy léčit, ucpávají se a vzniká infekce. „Pacienti jsou vícekrát léčeni antibiotiky, ale zápal plic přesto neustupuje a nález na rentgenovém snímku plic nebo CT se nemění ani po této léčbě,“ vysvětluje proces onemocnění Bryan Stanifer, hrudní chirurg z newyorské presbyteriánské nemocnice a ředitel léčebného centra Kolumbijské univerzity.
4. Bolest zad
Nejde o obyčejnou bolest zad, kterou čas od času trpíme všichni, ať už je způsobená špatným sezením nebo nedostatkem pohybu. Jde o neúprosnou bolest, která vystřeluje do celého těla. Pacienti ji pociťují nejen v horní části zad a blízkosti hrudníku, ale často vystřeluje i směrem dolů, k pupku. Bohužel, taková bolest související s rakovinou signalizuje, že se nemoc rozšířila do páteřních obratlů nebo okolních nervů.
5. Bolest na hrudi
Ta sice nemusí souviset s rakovinou plic, doktor Stanifer má ale zato, že ji stojí za to vyšetřit. Mohla by být totiž způsobena tím, jak nádor napadá plíce mezi žebry, a může tak vystřelovat i do jiných částí hrudníku. „Bolest na hrudi je ostřejší než ta, kterou lidé cítí při infarktu nebo angíně pectoris. Je prakticky neustálá, “ upozorňuje lékař.
6. Vykašlávání krve
Přestože je považováno za jeden z dramatičtějších symptomů rakoviny plic nebo jiných onemocnění dýchacích cest, existuje mnoho důvodů, proč lidé vykašlávají krev, od nejrůznějších infekcí přes nezhoubné polypy až po krvácení z nosu. Přesto je ale potřeba poradit se o tom co nejdříve s lékařem.
7. Nevysvětlitelná ztráta váhy
V dnešním světě, kdy se většina lidí žene za štíhlou postavou, je snadné zapomenout na to, že shazování kil bez důsledné diety nebo častého cvičení je varovným signálem. Nevysvětlitelné hubnutí samozřejmě nemusí vždy znamenat rakovinu, ale rozhodně by o něm měl vědět lékař. V případě zhoubné nemoci je důvodem hubnutí ztráta chuti k jídlu nebo případně to, že rakovina sama bojuje s tělem o všechny dostupné kalorie. Podle lékařů je varující ztráta 4,5 až 9 kil za dobu kratší než 6 měsíců.