Kolonoskopie – cena, příprava, průběh a další komplexní informace | Moje zdraví

Kolonoskopie

Kolonoskopie je metoda vyšetření střev, při které se tlusté střevo vyšetřuje zevnitř pomocí kolonoskopu. Kolonoskop je asi 1 cm tlustá ohebná hadička, na jejímž konci je umístěna kamera (endoskop). Obraz, který nasnímá během cesty střevem, sleduje lékař na monitoru. Pro správné vyšetření je nutno se na kolonoskopii správně připravit. Kdy vám kolonoskopie může zachránit zdraví i život?

S přibývajícím věkem každého člověka roste riziko onemocnění některou z civilizačních nemocí. Češi jsou bohužel na nejvyšší příčce pomyslného žebříčku onemocnění rakovinou konečníku a tlustého střeva – kolorektálním karcinomem. V rámci prevence tohoto nebezpečného onemocnění je součástí každé, pojišťovnou hrazené preventivní prohlídky po 50. roce věku doporučení testu na okultní krvácení. Je-li test pozitivní, lékař vás odešle na kolonoskopii.

Kolonoskopie vám může zachránit život. Více čtěte zde.

Příprava na kolonoskopii

Pro kvalitní výstup z vyšetření je důležitá jeho správná příprava. Příprava před vyšetřením střev spočívá v dokonalém vyprázdnění tlustého střeva, ke kterému dostanete pokyny od zdravotní sestry. Důkladná a správná příprava je u kolonoskopie víc než žádoucí. I díky ní totiž můžete předejít bolestivým problémům. Tři dny před vyšetřením omezte stravu s jádry, peckami a slupkami na minimum. Dva dny před výkonem byste měli jíst už spíš jen kašovitou stravu. Před výkonem dostanete recept na speciální projímadlo na vyčištění střeva, které užijete den před vyšetřením. Pozor, jakmile toto projímadlo požijete, je nutné, abyste jej zapili a nadále pili velké množství vody, nejméně tři litry! Pít je zapotřebí, dokud nevyměšujete pouze vodu. V den vyšetření nesmíte nic jíst ani pít.

Dieta před vyšetřením

Nutno podotknout, že veškeré doporučované diety před kolonoskopií nelze brát jako zdravé stravování. Cílem této diety je příprava pomocí vyčištění střev a například absence velkého množství ovoce a zeleniny v jídelníčku nedoporučujeme brát jako dlouho udržitelný zdravotní styl. Dieta se většinou doporučuje zahájit zhruba pět až sedm dní před samotným vyšetřením střev. Nejhorší část diety přichází zhruba tři dny před samotným vyšetřením, kdy se možnosti potravin striktně omezují a přicházejí na řadu i produkty k vyčištění střev. Jinými slovy byste měli omezit potraviny bohaté na vlákninu tedy luštěniny, ořechy, celozrnné potraviny a některé druhy ovoce a zeleniny. Ze začátku potraviny nahradíte jinými, lehce stravitelnými až nakonec přejdete jen na čisté tekutiny. Pokud se tak nestane ani těsně před vyšetřením, oznamte to lékaři nebo zdravotní sestře.

Ve zkratce:

  • 3 dny před vyšetřením dbejte na příjem bezezbytkové stravy, tzn. žádné luštěniny, slupkové ovoce nebo zeleninu, celozrnné potraviny; taktéž se doporučuje vysadit léky a doplňky stravy, které obsahují železo
  • 1 den před vyšetřením si dejte jen lehčí snídani a k obědu čirý vývar; zhruba od odpoledních hodin začněte popíjet předepsaný roztok na vyprázdnění střev ve spojení dostatečného tekutin jako je voda nebo neslazený čaj
  • V den vyšetření dopijete zbývající množství roztoku, případné ranní léky a tekutiny, ale nejpozději 2 hodiny před samotným vyšetřením
Seznam potravin
Produkty Můžete jíst Neměli byste
Mléčné potraviny

Zakysané produkty
Smetana
Podmáslí
Jogurty
Sýry
Máslo

Mléko
Tvrdé sýry

Maso a uzeniny

Libové maso
Kuřecí
Krůtí
Jehněčí
Ryby
Čistý masový vývar

Uzeniny
Tučné a špatně stravitelné maso
Kyselé ryby nebo sardinky

Zelenina

Zelenina bez slupek (nejlépe vařená nebo dušená)
Dýně
Brambory
Špenát
Mrkev
Celer
Petržel
Květák
Kedluben

Zelenina ve slupce nebo ta, která obsahuje zrníčka
Rajčata
Papriky
Kukuřice
Okurky
Zelí
Cibule
Syrovou zeleninu obecně

Ovoce

Ovoce bez slupek
Banán
Oloupané jablko nebo hruška
Marmelády bez zrníček

Sušené ovoce
Jahody
Kiwi
Meloun
Angrešt
Hroznové víno
Marmelády z těchto druhů ovoce

Přílohy

Rýže
Brambory
Těstoviny
Knedlíky

Celozrnné verze těchto příloh
Brambory ve slupce

Pečivo

Bílé bez máku a zrníček (nejlépe starší)
Vánočka bez mandlí

Celozrnné
Tekutiny

Voda
Čaj
Minerálky
Bílá/zelená káva
Slabé kakao
Zředěné džusy

100% džusy
Zrnková káva

Ořechy x Jakékoliv ořechy a semena
Luštěniny x  Všechny druhy
Ostatní

Vejce
Tofu
Cukr
Sůl
Med
Piškoty
Dětské přesnídávky
Suchary
Rostlinné oleje

Kmín
Mák
Cereálie
Müsli
Granola
Olivy
Hořčice
Kečup
Majonéza
Alkohol
Pochutiny

Pozn.: O skladbě jídelníčku se vždycky poraďte se svým lékařem.

Názornou ukázku jídelníčku během diety můžete zhlédnout zde.

 

Druhy vyprazdňovacích roztoků

Fortrans

Patří mezi nejvíce užívaný přípravek na vyčištění střev. Jedno balení obsahuje celkem 4 sáčky s přípravkem. Obsah sáčku se doporučuje rozpustit v 1 litru tekutiny, ať už čisté vody, čaje nebo džusu bez dužiny. Tento litr nakonec musíte vypít během hodiny.

Moviprep

Balení přípravku Moviprep obsahuje taktéž 4 sáčky, 2 větší a 2 menší. Jeden od každé velikosti rozpusťte opět v 1 litru tekutiny a vypijte během 1–2 hodin, na což dbejte vypití dalšího alespoň 0,5 litru. Tekutiny.

Picoprep

Balení Picoprepu obsahuje 2 sáčky s práškem. Jeden sáček rozpusťte v malém šálku vodu (150 ml) a míchejte cca 3 minuty, dokud se tekutina nezbarví do bílé barvy. Roztok s jemně pomerančovou vůní vypijte 10–18 hodin před vyšetřením a doplňte ho dalšími tekutinami o objemu alespoň 1250 ml. Druhý rozpuštěný sáček vypijte 4–6 hodin před kolonoskopií spolu s 750 ml další tekutiny.

Další druhy přípravků se užívají velmi podobně. Vždy dodržujte postup uvedený na příbalovém letáku. Pokud si nejste jistí, zda přípravek užíváte správně, zavolejte lékaři a postup s ním zkonzultujte.

Tipy pro lepší účinek a snazší vypití přípravku:

  • Rozdělením roztoku na dvě dávky, ráno a večer, zvýšíte účinnost přípravku.
  • Od vypití poslední dávky by do začátku vyšetření neměly uběhnout více než 4 hodiny.
  • Roztok je lepší vychlazený z lednice.
  • Popíjení roztoku zlepšuje, když jej budete pít brčkem.
  • Na dochucení můžete zkusit třeba citrónovou šťávu.
  • Pro lepší proces vyprazdňování doporučujeme mít na sobě volnější oblečení, které půjde snáze svléknout.

Jak probíhá kolonoskopie

Vyšetření se provádí v k tomu určené místnosti. Po vašem příchodu se vás lékař nejprve zeptá, zda budete chtít prostředek proti bolesti nebo analgosedaci (jde o kombinaci uklidňujících léků) a poté vás vyzve, abyste se uložili na lůžko na levý bok. Během vyšetření můžete být lékařem požádání o změnu polohy na druhý bok nebo i na záda.

Konečník musíte mít obnažený, avšak okolní partie budete mít zakryté. Okolí konečníku a konec přístroje lékař potře gelem, aby zavádění bylo hladké. Poté zavede přístroj konečníkem do tlustého střeva a pozoruje přitom na monitoru, jak vnitřní stěna střeva vypadá.

Pokud jde vše hladce, vyšetření trvá zhruba dvacet až třicet minut, každý z nás je však jiný a někdo může pociťovat během kolonoskopie veliký diskomfort až bolest: K té dochází především tehdy, jsou-li ohyby střeva příliš „ostré“, jak je střevo uložené, ale i v případech, kdy vám byla provedena operace v dutině břišní nebo máte srůsty (například po častých gynekologických zánětech). Do střeva je během vyšetření kolonoskopem vháněn vzduch, aby lékař získal co nejlepší obraz. To může rovněž vyvolat tlak až bolestivé pocity v břišní dutině.

Během kolonoskopie vám může lékař provést bioptický odběr tkáně na cytologické vyšetření nebo odstranit polypy. Jakýkoliv léčebný výkon může výslednou dobu vyšetření navýšit.

Po vyšetření vás v případě potřeby sestra doprovodí na toaletu, kde byste se měli snažit vypustit plyny vehnané do střeva. Poté počkáte asi 20, 30 minut v čekárně nebo sledovací místnosti a pokud se cítíte dobře, můžete odejít domů. Pokud jste vyšetření absolvovali v analgosedaci či dokonce v celkové anestézii, domluvte si na cestu domů doprovod.

Výsledek vyšetření bude znám ihned, výsledky eventuálního cytologického vyšetření budou známy do dvou týdnů.

Jak zvládnoot kolonoskopii bez bolesti čtěte zde.
Další podrobné informace o kolonoskopii najdete zde.

Možné léčebné výkony během kolonoskopie

Polypektomie (snesení polypu = výčnělku střevní stěny)

Tento zákrok se provádí speciální drátěnou kličkou a odporovým proudem. Po tomto výkonu může být nutné zůstat v nemocnici za účelem sledování. Následný postup po polypektomii závisí na mikroskopickém rozboru odebraného vzorku. Většinou se jedná o průběžné sledování stavu polypu nebo jeho odstranění.

Stavění krvácení           

Pokud trpíte krvácením do zažívacího traktu, jehož zdroj se nachází v tlustém střevě, lékař toto krvácení ošetří opichem, založením kovové svorky neboArgon-plasma koagulace (APC) spálí tkáň pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu.

Toto je alternativní metoda pálení (koagulace) tkáně prostřednictvím proudu argonového plazmatu.

Které nemoci můžeme kolonoskopií vyšetřit?

Nejčastějším příznakem, že se něco děje, je krev ve stolici. Česká republika patří mezi špičku v počtu úmrtí na rakovinu tlustého střeva. Nepodceňujte tedy preventivní prohlídky. Vyšetření tlustého střeva spolu s odběrem vzorků má význam pro diagnostiku těchto nejčastějších onemocnění:

Rakovina tlustého střeva

Rakovina střev (odborně „kolorektální karcinom“) je zhoubné nádorové onemocnění vycházející ze sliznice tlustého střeva a konečníku. Nádor na počátku roste jen v místě jeho vzniku, po čase se avšak šíří postupně do celého těla – nejprve do lymfatických (mízních) uzlin, poté krevní cestou do jater, plic a dalších orgánů.

Mezi nejčastější příznaky nádoru tlustého střeva patří:

Příznaky karcinomu jsou nespecifické, mohou mít i jiné příčiny jako je vřed žaludku, zánět nebo hemeroidy, a pro neznalost problematiky bývají laickou veřejností většinou podceňovány, takže pacienti přichází k lékaři „pozdě“.

Vše o příznacích rakoviny tlustého střeva čtěte zde.
Víte, kdy a na jaké preventivní prohlíky by měly chodit ženy? Více čtěte zde.

Divertikulóza

Jedná se o časté onemocnění, které je způsobené nevhodným stravováním a špatným životním stylem. Divertikulóza vzniká nedostatkem vlákniny v potravě, kdy stolice ztuhá prochází tlustým střevem čímž vznikají vakovitá vyklenutí střevní stěny, kterému říkáme divertikly. V nich se může pak hromadit stolice a množit bakterie, ze kterých následně může vzniknout zánětlivé onemocnění.

Hemeroidy

Hemeroidy jsou rozšířené cévky v oblasti konečníku vznikající opět nezdravým životním stylem a nevhodnou stravou. Mohou vzniknout častým sezením, kdy se krev kumuluje v žilách v oblasti konečníku. Na žílách pak vzniknou uzlovité rozšířené cévní pleteně neboli žilní městky, které nás pálí, svědí nebo krvácí. Hemeroidy dělíme na vnější a vnitřní. Vnější se vyskytují zvenku konečníku, tyto nás většinou svědí a pálí, o těch vnitřních většinou nevíme a mohou se projevit například krví na toaletním papíře.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitidou je myšleno zánětlivé onemocnění střev. Jedná se o chronické, autoimunitní onemocnění (imunitní buňky pacienta napadají tkáň vlastního organismu) zasahující různé části trávicí trubice začínající většinou u konečníku, které se pak dále šíří tlustým střevem. Zánět způsobuje změny na střevní sliznici, v poškozených místech se tvoří vředy.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je další ze zánětlivých onemocnění střev, které vzniká přehnanou reakcí imunitního systému. Původ nemoci není zcela znám, přihrává se většinou genetickým predispozicím, životnímu stylu a stresu, nedostatku vlákniny ve stravě a přebytku cukrů.

Příznaky Crohnovy nemoci jsou:

Udělejte si čas na prevenci, můžete tím předejít řadě vážných problémů. Další informace najdete zde.

Jaké jsou možné komplikace během vyšetření střev?

Komplikace při kolonoskopii jsou vzácné. Jedná se o komplikace jako je například krvácení nebo protržení stěny tlustého střeva, alergická reakce na podané léky.

Jaká jsou omezení a doporučení po skončení kolonoskopie?

Omezení po vyšetření jsou dána jeho průběhem.

Kolonoskopie bez léčebného zásahu – v tomto případě se můžete vrátit k vaší běžné činnosti v práci nebo ve škole.

Pokud vám byly podány uklidňující léky – v následujících 12 hodinách je zakázáno řídit nebo vykonávat jiné rizikové činnosti vyžadující vaši pozornost nebo plné soustředění.

Kolonoskopie s léčebným zákrokem – postup se řídí dle závažnosti zdravotního stavu a rozsahem provedených zákroků. Může se jednat o hospitalizaci, dodržování omezení ve stravě nebo fyzických aktivit v následujících dvou týdnech.

Kdy se kolonoskopie neprovádí

U těhotných žen, u osob po operaci tlustého střeva a u osob trpících vážným srdečným onemocněním.

Cena vyšetření

Vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, případně si ji samoplátci musí uhradit sami. Kolonoskopii lze provést i v celkové anestézii, která ale není zdravotní pojišťovnou hrazena.

Kolonoskopie Brno

Na vyšetření střev si v Brně můžete zajít do brněnské nemocnice na interní gastroenterologickou kliniku nebo na ve zdravotních zařízeních, mimo nemocnici, zabývající se kolonoskopií. Mezi nejlépe hodnocené patří například Tom Moravia Health nebo Gastro Help. Pokud si chcete vybrat sami, můžete využít tento seznam zdravotnických zařízení pro screeningovou kolonoskopii.

Kolonoskopie Praha

Pro úplný seznam zdravotnických zařízení můžete opět využit výše zmiňovaný seznam. Pokud jste zastánci klinické a experimentální léčby, můžete kolonoskopii podstoupit ve zdravotním zařízení Praha-Krč v IKEMu. Mezi konkrétní lékaře zabývající se vyšetřením střev s dobrým hodnocením patří například MUDr. Ivana Burešová nebo soukromá Gastroenterologická ambulance.

Virtuální kolonoskopie

Tento druh vyšetření střev se provádí v případě, když pacientovi není dovolena z určitých důvodů kolonoskopie klasická, nebo je-li toto vyšetření neúplné, kontraindikované, nebo jej pacient odmítne. Nicméně tato metoda není vhodná pro pacienty, kteří chtějí vyhodnotit zánětlivé onemocnění střev, ale zároveň mají již znám ve střevech jakýkoliv tumor. Naopak je virtuální kolonoskopie vhodná k zjištění polypů větších jak 5 mm a karcinomů tlustého střeva, ale neumožňuje jejich odstranění nebo odebrání vzorku jako je možné u optické kolonoskopie. Výhoda oproti klasickému vyšetření střev je ta, že virtuální kolonoskopie umožňuje posoudit i okolní tkáně a orgány.

Postup vyšetření:

Virtuální kolonoskopie se provádí pomocí CT přístroje, tedy pomocí rentgenového záření, a probíhá při relaxaci hladké svaloviny střevní stěny – k tomuto účelu se podává intravenózně (nitrožilní aplikací) lék Buscopan.

Do střeva se aplikuje CO2 speciálním insuflačním setem. Tento přístroj, za asistence odborného lékaře, vyhodnocuje množství aplikovaného plynu i intraluminální tlak – v případě překročení doporučovaných hranic je tento tlak a množství automaticky přístrojem upravován. Po správném množství plynu ve střevech je provedeno vyšetření CT, které se většinou provádí na zádech nebo na břiše.

Cena tohoto vyšetření se pohybuje okolo 600,- Kč, zbytek je hrazen zdravotní pojišťovnou, pro samoplátce je pak cena bohužel vyšší a to zhruba 3 500,- Kč.

Kolonoskopie v narkóze

Kolonoskopie na základě indikace vyšetřujícím lékařem může proběhnout v úplné anestezii. Většinou je takto rozhodnuto při vyšetření dětí nebo pacientů, kteří z jakýkoliv důvodů nejsou schopni setrvat během vyšetření v klidu. V těchto případech je anestezie hrazena plně zdravotní pojišťovnu. Pokud máte z vyšetření tlustého střeva strach, můžete si taktéž domluvit kolonoskopii v narkóze. V tomto případě si ale narkózu musíte hradit z vlastní kapsy. Cenu by vám měl váš ošetřující lékař sdělit dopředu.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.