Kolonoskopie | Moje zdraví

Kolonoskopie

S přibývajícím věkem každého člověka roste riziko onemocnění některou z civilizačních nemocí. Češi jsou bohužel na nejvyšší příčce pomyslného žebříčku onemocnění rakovinou konečníku a tlustého střeva – kolorektálním karcinomem. V rámci prevence tohoto nebezpečného onemocnění je součástí každé, pojišťovnou hrazené preventivní prohlídky po 50. roce věku doporučení testu na okultní krvácení. Je-li test pozitivní, lékař vás odešle na kolonoskopii. 

Kolonoskopie je metoda, při které se tlusté střevo vyšetřuje zevnitř pomocí kolonoskopu. Kolonoskop je asi 1 cm tlustá ohebná hadička, na jejímž konci je umístěna kamera. Obraz, který nasnímá během cesty střevem, sleduje lékař na monitoru.

Jak probíhá kolonoskopie

Vyšetření se provádí v k tomu určené místnosti. Po vašem příchodu se vás lékař nejprve zeptá, zda budete chtít prostředek proti bolesti nebo analgosedaci (jde o kombinaci uklidňujících léků) a poté vás vyzve, abyste se uložili na lůžko na levý bok. Konečník musíte mít obnažený, avšak okolní partie budete mít zakryté. Okolí konečníku a konec přístroje lékař potře gelem, aby zavádění bylo hladké. Poté zavede přístroj konečníkem do tlustého střeva a pozoruje přitom na monitoru, jak vnitřní stěna střeva vypadá. Pokud jde vše hladce, vyšetření trvá zhruba dvacet minut, každý z nás je však jiný a někdo může pociťovat během kolonoskopie veliký diskomfort až bolest: K té dochází především tehdy, jsou-li ohyby střeva příliš „ostré“, jak je střevo uložené, ale i v případech, kdy vám byla provedena operace v dutině břišní nebo máte srůsty (například po častých gynekologických zánětech). Do střeva je během vyšetření kolonoskopem vháněn vzduch, aby lékař získal co nejlepší obraz. To může rovněž vyvolat tlak až bolestivé pocity.

Během kolonoskopie vám může lékař provést bioptický odběr tkáně na cytologické vyšetření nebo odstranit polypy.

Po vyšetření vás v případě potřeby sestra doprovodí na toaletu, kde byste se měli snažit vypustit plyny vehnané do střeva. Poté pobudete asi 20, 30 minut v čekárně nebo sledovací místnosti a pokud se cítíte dobře, můžete odejít domů. Pokud jste vyšetření absolvovali v analgosedaci či dokonce v celkové anestézii, domluvte si na cestu domů doprovod. V žádném případě v takové chvíli nesedejte za volant!

Výsledek vyšetření bude znám ihned, výsledky eventuálního cytologického vyšetření budou známy do dvou týdnů.

Kolonoskopii je možné provést v celkové anestezii.

 

Cena vyšetření

Vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění kromě celkové anestézie.

Co dělat před vyšetřením

Důkladná a správná příprava je u kolonoskopie víc než žádoucí. I díky ní totiž můžete předejít bolestivým problémům. Tři dny před vyšetřením omezte stravu s jádry, peckami a slupkami na minimum. Dva dny před výkonem byste měli jíst už spíš jen kašovitou stravu. Před výkonem dostanete recept na speciální projímadlo na vyčištění střeva, které užijete den před vyšetřením. Pozor, jakmile toto projímadlo požijete, je nutné, abyste jej zapili a nadále pili velké množství vody, nejméně tři litry! Pít je zapotřebí, dokud nevyměšujete pouze vodu. V den vyšetření nesmíte nic jíst ani pít.

V těhotenství

Kolonoskopie se během těhotenství neprovádí.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.