7 tipů na každý den, jak se vyhnout rakovině
Rakovina je slovo, které děsí asi každého, a bohužel oprávněně. Každý rok si tuto diagnózu vyslechne téměř 100 000 Čechů. Za vznik některých druhů rakoviny zodpovědní nejsme, jiné ale můžeme ovlivnit svým životním stylem. Co všechno je potřeba dodržovat?
Masarykův onkologický ústav má dobrý přehled o tom, jaké faktory se podílí na vzniku nádorového bujení. Patří mezi ně:
- dědičnost (především nádory prsu a vaječníků)
- kouření
- alkohol
- nezdravá strava
- požití toxických látek (například pesticidy z ovoce a zeleniny nebo plísně)
- přejídání (vede k obezitě, a tím často i k rakovině)
- nedostatečný pohyb
- UV (slunce – rakovina kůže), ionizující (radon) a magnetické záření (televize, mobily)
- infekce (HPV virus – rakovina děložního čípku, žloutenka typu B – karcinom jater)Více o moderní léčbě rakoviny čtěte zde.
Ze seznamu je patrné, že většinu faktorů dokážeme ovlivnit sami svým chováním a životním stylem. Při dodržování následujících zásad zvýšíte šanci, že vás rakovina nedostihne. Co přesně tedy dělat?
Dbejte na složení jídelníčku
Jídlo na vašem talíři by mělo v ideálním případě tvořit 80 % zeleniny a 20 % živočišných bílkovin. Sladké, tučné, příliš slané a vysoce průmyslově zpracované potraviny by na něm neměly být vůbec. Takovou podobu mělo stravování v dobách, kdy maso a některé další potraviny byly vzácností, a v dnešní době se hodně mluví o spojitosti konzumace uzenin a červeného masa se vznikem rakoviny tlustého střeva. Vynechat z jídelníčku většinu masa ale nestačí, je potřeba přemýšlet o tom, jaké další potraviny ho tvoří. Je důležité jíst různé druhy zeleniny a ovoce a kombinovat je. Obecně se udává, že dostatečný efekt má minimálně 5 porcí ovoce a zeleniny denně, optimální doporučení je 9 porcí za den.
Zamilujte si bio potraviny
Jak zmiňuje Masarykův onkologický ústav, spousta zeleniny a ovoce je chemicky ošetřována, navíc si většina jejich druhů sama vytváří obranné látky, které mohou být pro člověka škodlivé. Můžete se jim vyhnout, když budete jíst čerstvé bio potraviny od lokálních prodejců, z farmářských trhů a podobně. Proti rakovině účinně bojují látky obsažené například v luštěninách, česneku a cibuli, kurkumě, zázvoru, lněném semínku, mátě nebo rajčatech. K pití je ideální zelený čaj, který obsahuje antioxidanty a další zdraví prospěšné látky.
Kompletní seznam potravin proti rakovině najdete zde.
O nemocech, které mohou komplikovat nákazu koronavirem čtěte zde.Odpusťte si cigarety a alkohol
Alkohol je ve vyspělých zemích odpovědný za 3–12 % úmrtí na zhoubné nádory. Jeho časté popíjení vede k jaterní cirhóze a zvyšuje riziko karcinomu jater, protože poškozuje jaterní buňky. Kouření je zodpovědné především za rakovinu plic, na kterou v Česku ročně zemře až 5000 lidí.
Kalkulačku rizika rakoviny plic najdete zde.
Začněte se hýbat
Udělejte si čas na cvičení, ať už je to chůze, tanec nebo běh. Cílem je dostat se na 30 minut fyzické aktivity nejméně 5 dní v týdnu. Vyberte si činnost, která vás baví – pak se zvýší pravděpodobnost, že u pravidelného pohybu vydržíte. Pravidelné procházky a sportování můžou navíc přispět k lepší pohyblivosti střev, ale pomůžou vám udržet také správnou hmotnost.
Ve stresu nebuďte sami
Onkologové tvrdí, že psychická složka je důležitá u každé nemoci, ale u rakoviny zvlášť. Řeč je spíš o léčbě nemoci jako takové, ale obecně platí, že stres přispívá k celkové nepohodě, která může vyústit v celou řadu nemocí včetně nádorového bujení. Nehrajte si tedy na hrdiny, že všechno dokážete sami. Pokud se ocitnete v těžké životné situaci, jděte a poproste alespoň dva přátele o podporu a fyzické objetí. V případě, že je toho na vás opravdu příliš, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc, tedy psychologa nebo psychoterapeuta.
O nové terapii používané v léčbě rakoviny prsu čtěte zde.
Opalujte se s mírou
Za posledních třicet let vzrostl výskyt zhoubného melanomu (rakoviny kůže) v Česku čtyřikrát. Ročně odhalí lékaři kolem 2700 případů tohoto onemocnění a zhruba 400 jich zemře. Vysoká úmrtnost je dána především pozdním příchodem k lékaři, kdy je nádor již v pokročilé fázi onemocnění s metastázami. Podle odborníků je slunce jediná příčina vzniku melanomu, kterou umíme sami ovlivnit. Proto byste měli především v létě dbát na to, abyste se ve zbytečně velké míře nevystavovali škodlivým slunečním paprskům.
Dbejte na prevenci
Screeningová preventivní vyšetření jsou nejlepší obranou proti několika druhům rakoviny (například děložního čípku a vaječníků, tlustého střeva, prostaty). Dokáží totiž odhalit i nádor v počínajícím stádiu, jehož léčba je podstatně úspěšnější a jednodušší než u nádorů pokročilých. I proto by každý člověk měl absolvovat pravidelné lékařské prohlídky. V případě rakoviny děložního čípku je důležitý i výběr životního partnera, protože HPV virus se přenáší sexuálním stykem. Jeho riziko tak roste s počtem sexuálních partnerů ženy a s mírou promiskuity těchto partnerů. Zapomínat byste neměli ani na sledování příznaků rakoviny, které se v těle mohou projevit, a samovyšetření prsu a varlat. Život vám může zachránit návštěva lékaře hlavně v těchto případech:
- objevíte-li kdekoliv na těle bulku, pozorujete-li změny pigmentového znaménka nebo zjistíte-li krvácení bez známé příčiny
- máte-li přetrvávající potíže jako jsou kašel, chrapot, nepravidelná stolice, nebo jestliže hubnete bez známé příčiny.Přehledný seznam preventivních prohlídek najdete zde.