Bulka v prsu | Moje zdraví

Bulka v prsu

Samovyšetřování prsu si už naštěstí dělá mnoho žen, nahmatání bulky je tak poměrně častým problémem, který řadu žen vyděsí. Není ale třeba se bát, velmi často nejde o nic závažného, a to ani o obávanou rakovinu prsu. 

Příčiny vzniku bulky v prsu

Cysta

Nejčastější problém, kdy dojde ke vzniku dutiny vyplněné tekutinou. Bulka je měkká a obvykle nebolí. Vyskytnout se může v jakémkoli věku. Velmi často zmizí sama, jinak se může tekutina uvnitř nahromaděná odsát.

Fibroadenomy a lipomy

V obou případech jde o nezhoubné nádory, přičemž první je z tkáně prsní, druhý vzniká z tukové tkáně. Nejsou nebezpečné.

Papilomy

Nezhoubné nádory, které vznikají v prsních vývodech. Proto mohou způsobit různé výtoky, případně i krvácení z bradavek. Obvykle nejsou nebezpečné, pokud dělají potíže, lze je odstranit.

Nenašli jste, co jste hledali?rakovina prsuprsacystymamograflipomultrazvuk

Abscesy

Jde o následek bakteriální infekce, proto se ve vzniklé dutině objevuje hnis. Jde o bolestivé onemocnění, které se často objevuje u kojících žen.

Rakovina prsu

Nejzávažnější z příčin. Myslete ale na to, že nemoc se dnes mnohem lépe a také snadněji léčí. Co je opravdu důležité, je prevence. Pokud si cokoli v prsu nahmatáte, běžte co nejrychleji k lékaři.

Jak odhalit příčinu bulky v prsu?

Opravdu jistotu získáte jedině po vyšetření ultrazvukem, které se doporučuje zejména u mladších žen, nebo na mamografu. Někdy je třeba vzorek zkoumat histologicky.

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.