Nadměrné pocení
Pocení je přirozený mechanismus těla, kterým reguluje teplotu. Jestliže je pocení nadměrné a není způsobené horkem nebo enormní fyzickou zátěží, nazýváme ho hyperhidróza. V extrémních případech vypotí člověk i více, než litr potu za hodinu a je na místě se zamyslet, jestli nesouvisí se závažným onemocněním.
Co způsobuje nadměrné pocení?
Vysoké teploty
K nadměrnému pocení mohou přispět vysoké teploty okolí. Docházet na místech, kde se člověk obvykle potí (jako je například podpaží), může se ale vyskytnout i na celém těle nebo na hlavě.
Onemocnění s horečkou
Příčinou nadměrného pocení bývají často infekční nemoci, které jsou doprovázeny zvýšenou teplotou nebo horečkou. Léky na snížení horečky pocení ještě podpoří. Ztrátu tekutin je v takových případech důležité dostatečně kompenzovat.
Období hormonálních změn
Zvýšené pocení může provázet pubertu, těhotenství ale typické je s návaly horka především pro menopauzu. Po ustálení hladiny hormonů zpravidla nadměrné pocení vymizí.
Nemoci způsobující nadměrné pocení
- zvýšené funkce štítné žlázy
- vysoký krevní tlak
- cukrovka
- onkologická onemocnění
Nadměrné pocení bývá příznakem hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy) nebo hypertenze (vysokého krevního tlaku).
Zvýšená produkce moči a nadměrné pocení může signalizovat cukrovku (diabetes). Pokles hladiny krevního cukru se projevuje celkovou slabostí, třesem rukou, hladem, bolestí, pocením případně bušením srdce, rozostřeným viděním a dezorientací.
Nadměrné pocení může souviset s nádorovými onemocněními (leukemie, lymfom) nebo s některými neurologickými onemocněními (roztroušená skleróza, míšní léze, syndrom karpálního tunelu). Jedním z vzácných onemocnění je takzvaný feochromocytom – nádor, který do organismu uvolňuje stresové hormony, což způsobuje bušení srdce, vysoký tlak a pocení.
Úzkost
Nadměrné pocení bývá jedním z doprovodných příznaků stresu, úzkostných stavů nebo deprese.
Vyskytnout se může i jako součást abstinenčního syndromu.
Obezita
Vyskytuje se také u obézních lidí.
Nedostatek vitamínu D
Bývá příznakem nedostatku vitamínu D.
Strava
Zvýšenou tvorbu potu negativně ovlivňují kořeněná a horká jídla, kofein, alkohol a cigarety.
Kdy jít k lékaři
Pokud se potíte více, než jste se potili dosud nebo na jiných místech a nepomůže úprava jídelníčku (viz. výše) nebo pokojové teploty či lůžkovin (hlavně v noci), zajděte za svým lékařem.