Nadměrné pocení | Moje zdraví

Nadměrné pocení

Pocení je přirozený mechanismus těla, kterým reguluje teplotu. Někdy ale pocení není způsobeno horkem, pohybem nebo je intenzívnější, než je obvyklé. Nadměrné pocení se nazývá hyperhidróza a může signalizovat některá onemocnění. V extrémních případech vypotí člověk i více, než litr potu za hodinu.

Co je příčinou

Vysoké teploty

K nadměrnému pocení může docházet na místech, kde se člověk obvykle potí (jako je například podpaží), může se ale vyskytnout i na celém těle.

Onemomcnění s horečkou

Příčinou nadměrného pocení bývají často infekční nemoci, které jsou doprovázeny zvýšenou teplotou nebo horečkou. Léky na snížení horečky pocení ještě podpoří. Ztrátu tekutin je v takových případech důležité dostatečně kompenzovat.

Období hormonálních změn

Zvýšené pocení může provázet pubertu, těhotenství ale typické je s návaly horka především pro menopauzu. Po ustálení hladiny hormonů zpravidla nadměrné pocení vymizí.

Nemoci

Nadměrné pocení bývá příznakem hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy) nebo hypertenze (vysokého krevního tlaku).

Zvýšená produkce moči a nadměrné pocení může signalizovat cukrovku (diabetes). Pokles hladiny krevního cukru se projevuje celkovou slabostí, třesem rukou, hladem, bolestí, pocením případně bušením srdce, rozostřeným viděním a dezorientací.

Nadměrné pocení může souviset s nádorovými onemocněními (leukemie, lymfom) nebo s některými neurologickými onemocněními (roztroušená skleróza, míšní léze, syndrom karpálního tunelu). Jedním z vzácných onemocnění je takzvaný feochromocytom – nádor, který do organismu uvolňouje stresové hormony, což způsobuje bušení srdce, vysoký tlak a pocení.

Úzkost

Nadměrné pocení bývá jedním z doprovodných příznaků stresu, úzkostných stavů nebo deprese.

Vyskytuje se jako součást abstinenčního syndromu.

Obezita

Vyskytuje se také u obézních lidí.

Nedostatek vitamínu D

Bývá příznakem nedostatku vitamínu D.

Strava

Zvýšenou tvorbu potu negativně ovlivňují kořeněná a horká jídla, kofein, alkohol a cigarety.

Kdy jít k lékaři

Pokud se potíte více, než jste se potili dosud nebo na jiných místech a nepomůže úprava jídelníčku (viz. výše) nebo pokojové teploty či lůžkovin (hlavně v noci), zajděte za svým lékařem.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.