Melanom | Moje zdraví

Melanom

Melanom je nejagresivnější kožní nádor a mezi onkologickými onemocněními patří mezi nejvážnější. K dalším nádorům kůže patří například bazaliom nebo spinaliom. Melanom může být zachycen v raném stadiu a pak má pacient vysokou naději na úspěšnou léčbu.

Melanom je nejagresivnější kožní nádor, protože metastázuje do kůže, lymfatických uzlin i do vnitřních orgánů – mozek, střeva, plíce.

Mezi rizikové pacienty patří především lidé se světlou kůží a sklonem k tvorbě pih nebo ti, kteří se v dětství a dospívání opakovaně spálili na slunci. Do ohrožené skupiny patří také lidé s mnohočetnými běžnými nebo dysplastickými névy a samozřejmě pacienti, kteří již melanomem jednou onemocněli.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Příznaky melanomu

Melanom může zpočátku vypadat jako skvrna, která se náhle objevila na pokožce a od okolní zdravé tkáně se liší jen svým zbarvením. Někdy se rozvine z „mateřského“ znaménka, které má člověk na kůži už mnoho let.

Každého člověka by měly varovat změny znamének nebo pih. Pamatovat si můžete písmena ABCDE:

A – asymetrie: znaménko má nepravidelný tvar nebo se jeho tvar mění.

B – (z anglického border) – ohraničení: znaménko nemá jasné ohraničení, jeho kraje „mizí“.

C – (color) – barva: tmavnutí nebo nerovnoměrné probarvení.

D – (diametr) – průměr: varovat by nás měla velikost větší než 5 mm.

E – elevace: znaménko není na povrchu hladké, vystupuje nad úroveň kůže.

Zároveň zbystřete, pokud znaménko svědí nebo když je lehce zranitelné a krvácí. Melanom nevzniká jen na místech nejvíce vystavovaných slunečnímu záření, může se vyskytovat také na zádech nebo na břiše.

Podívejte se, jak vypadá melanom:

Pokud jsou metastázami zasaženy i jiné orgány, projeví se nádorové onemocnění poruchami těchto orgánů, celkovou únavou nebo hubnutím.

Léčba

Léčba nádoru probíhá chirurgicky. Postižené místo se vyřízne. Poté lékař zhodnotí rozsah poškození tkáně a rozhodne o dalším postupu. Obecně platí, že čím je nádor tlustší, tím se prognóza zhoršuje.

Pokud je onemocnění odhaleno včas, je pro pacienta velká naděje na uzdravení. Někdy stačí dále pacientovi chodit na další vyšetření (například rentgen plic, krevní obraz a tumor markery), jindy se doporučí chirurgické odstranění takzvané spádové mízní uzliny, případně dalších uzlin. Podle stádia onemocnění lékař nasadí další léčbu, může následovat takzvaná adjuvantní imunoterapie, případně chemoterapie.

Vyšetření

Zkušený lékař rozliší melanom klinickým vyšetřením. Nádor jednoznačně potvrdí vyšetření odebrané tkáně – biopsie. Pro další diagnostiku se využívají rentgen, sonografie, některé pacienty pošle lékař na scintigrafii, na CT mozku, případně na vyšetření PET-CT (pozitronová emisní tomografie kombinovaná s CT vyšetřením).

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na rozsahu postižení

Možné komplikace

Komplikací je velké riziko rozšíření nádorového onemocnění dále do těla. Metastázy se mohou objevit i s několikaletým zpožděním prakticky kdekoliv. Onemocnění může končit i smrtí. V České republice onemocní přibližně 1600 lidí ročně, zhruba 300 lidí v roce v důsledku tohoto onemocnění umírá.

Kdy jít k lékaři

Pokud člověk takové podezřelé znaménko objeví, je nutné, aby ihned navštívil kožního lékaře. Jednou za rok až dva se doporučuje preventivní kontrola u dermatologa.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Prevence

Až 80 procent melanomů vzniká v důsledku nadměrného vystavování kůže UV záření. Prevencí je tedy v první řadě ochrana pokožky před UV paprsky – to znamená nevystavovat ji přímému působení slunce zejména mezi 11. a 14. hodinou. Při pobytu na slunci používat přípravky s ochrannými UVB i UVA filtry. Ochranný faktor přizpůsobit vašemu fototypu, prostředí a délce pobytu na slunci. Myslete také na vhodnou pokrývku hlavy a kvalitní brýle. Na dovolenou u moře můžete zvážit i oblečení s UV filtrem (ve kterém se dá i koupat).

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.