Kašel
Kašel je reakce na podráždění cizím tělesem (zejména hlenem) na plicích a v dýchacích cestách. Může být způsoben jak viry, tak bakteriemi.
Je příznakem mnoha nemocí – bronchitidy, astmatu, alergie, laryngitidy, černého kašle, nachlazení, zápalu plic (viz. samostatná hesla) a dalších.
Pro určení léčby je nejdůležitější zjistit příčinu kašle a také o jaký typ kašle se jedná – zda o suchý, dusivý kašel, kdy se pacient až dáví, nebo o vlhký kašel, kdy pacient vykašlává hleny.
Neléčený kašel může vést až k zánětům pohrudnice, chronické bronchitidě a zápalu plic, což může být velmi nebezpečné.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky kašle
Chrčivé zvuky z hrdla, které mají za cíl uvolnit dýchací cesty. Rozeznáváme kašel suchý, který pacienta dusí, a vlhký, kdy nemocný vykašlává hleny. Inkubační doba je 1 až 3 dny.
Léčba kašle
Záleží na přesné příčině kašle. Pokud jde o virový původ, léčí se léky na kašel. Lékař určí léky tlumící suchý kašel (antitusika – např. Tusin), případně přípravky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho vykašlávání (expektorancia – např. Bromhexin, Mucosolvan).
V případě bakteriální příčiny jsou podávána antibiotika.
Léky
Podle příznaků a příčiny kašle lékař předepíše antiusika, expektorancia nebo i antibiotika.
Bylinky
Pomáhají čaje a pastilky ze šalvěje, tymiánu, heřmánku, eucalyptu.
Homeopatika
S výběrem musí pomoci zkušený homeopat:
Coccus cacti – Záchvaty kašle vyvolává pocit šimrání v hrdle. Obtížné vykašlávání táhnoucího se hlenu. Zlepšuje napití studené vody a vlhký vzduch.
Cuprum Metallicum – Křečovitý kašel připomíná černý kašel. Promodrávání, dušnost při nádechu, lapá po vzduchu. Křeč hlasivek. Křeč rukou, drží je v pěst. Krátká úleva s douškem chladné vody.
Corallium rubrum – Dramatický dávivý kašel. Zvrací provazce vazkého hlenu. Zhoršuje nápadně chladný vzduch, chce dýchat přes šálu, šátek.
Drosera – Záchvaty hrozivého kašle. Hvízdavé dýchání, promodrávání obličeje, černé kruhy kolem očí. Úporné i přes léčbu antibiotiky.
Rumex – Suchý, neustávající kašel. Vyvolá ho i dotyk prstu v jamce mezi klíčními kostmi. Vadí chladný vzduch.
(Zdroj: MUDr. Tomáš Karhan, Homeopatie a děti, Grada, 2011)
Inkubační doba
1 až 3 dnyDélka léčby
TýdenZáleží na příčinněDomácí léčba a babské rady
Pomáhá pití horkého bylinkového čaje, vlhký vzduch, teplá sprcha na průdušky, dostatečné pití tekutin, klid na lůžku a pobyt v teple. Je dobré vyvarovat se mléčných výrobků, které zahleňují.
Sirup z cibule: Vymačkejte šťávu z jedné cibule a pak do této šťávy přidejte jednu lžičku medu. Užívejte třikrát denně.
Vyšetření
Lékař si poslechne plíce stetoskopem. Může nařídit odběry krve pro určení příčiny kašle.
Možné komplikace
Neléčený kašel může vést až k zánětům pohrudnice, chronické bronchitidě a zápalu plic. Trvalým následkem může být chronická bronchitida.
Prevence
Určitou prevencí je nepobývat v zakouřeném, alergizujícím a znečištěném prostředí a nekouřit. Kašli se však zcela vyhnout nelze.
Kdy jít k lékaři
Při kašli, který trvá i několik dní po zahájení léčby.