Rakovina vaječníků: 6 příznaků, které rozhodně nepřehlížejte | Moje zdraví

Rakovina vaječníků: 6 příznaků, které rozhodně nepřehlížejte

 • Rakovina vaječníků: 6 příznaků, které rozhodně nepřehlížejte
  Autor: iStock.com
  10. června 2021 • 06:00

  Právě dnes si připomínáme Světový den rakoviny vaječníků. Ten nám má připomínat nemoc, která je považována za tichého zabijáka žen. Je zákeřná hlavně v tom, že ji nemusí odhalit ani lékař při běžné gynekologické prohlídce. I tak jsou některé varovné příznaky, které byste rozhodně neměla přehlížet.

  Jen v České republice každý rok onemocní karcinomem vaječníků téměř 1 300 žen a více než polovina z nich na tuto nemoc zemře. Zhoubné nádory ovaria nejčastěji postihují ženy mezi 50 a 75 lety. Mladší pacientky většinou onemocní kvůli dědičnosti, a to z důvodu mutace genů BRCA1 a BRCA2, které způsobují i rakovinu prsu

  Projevy nádorového onemocnění vaječníků přicházejí často pozdě, proto je také nemoc odhalena u řady žen až ve stadiu, kdy už je těžké ji léčit. „Nemocné mívají pocit nepohody v břiše, jsou unavené, mají pocit plnosti, někdy se jim zvětšuje objem břicha. To způsobuje rostoucí nádor či tekutina z nádoru v dutině břišní. Nádor se také může projevit až vzdálenými ložisky – metastázami v jiných orgánech, například dušností při postižení plic,“ uvedl docent Jindřich Fínek z Onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. 

  Na které varovné příznaky by si ženy měly dávat pozor?

 • Potíže se zažíváním

  Jedním z častých varovných signálů karcinomu vaječníků jsou potíže se zažíváním. Trápí vás zácpa, průjem, nadýmání, tlaky v břiše, ale také pálení žáhy? Jestliže jste nikdy těmito obtížemi netrpěla a delší dobu u vás přetrvávají, je dobré to oznámit lékaři, aby vám udělal celkové vyšetření a případně vyloučil i obávanou rakovinu. 

 • Bolesti břicha

  Sice mohou bolesti břicha znamenat cokoli, ale pokud vás trápí delší dobu, a to zejména v oblasti podbřišku, může jít právě o jeden z varovných signálů karcinomu vaječníků.

  VIDEO: Jak snížit riziko vzniku rakoviny? Podívejte se na video a zjistěte to!

  Video se připravuje ...
  VIDEO 

 • Častější močení

  I častější močení bývá příznakem nádoru ovarií. Jestliže tedy nejste zrovna nastydlá a objevily se u vás i další uvedené příznaky, nechte se raději vyšetřit. Čím dříve totiž lékaři rakovinu odhalí, tím větší je šance na úspěšnost léčby.

 • Menstruační poruchy

  Samotné menstruační poruchy nemusí ukazovat na rakovinu vaječníků. Změny v menstruačním cyklu totiž mohou mít celou řadu příčin. A to od hormonální nerovnováhy, zánětů až po polypy. Pokud se u vás ovšem objevily a navíc i další varovné signály, pak je rozhodně vhodné navštívit svého gynekologa. Ten by měl kromě běžné gynekologické prohlídky vyšetřit také vaječníky ultrazvukem.

 • Nechutenství

  Stejně jako u dalších druhů rakoviny i u nádoru vaječníků je ztráta chuti k jídlu jedním z příznaků onemocnění. Můžete mít neustále pocit, že jste sytá, a to i v případě, že téměř nejíte. Důvodem je přítomnost vody v těle, která způsobuje nadmutí břicha a utlačování zažívacího ústrojí.

Autor: Petra Barochová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.