Biopsie
Biopsie je odběr tkáně za účelem diagnostiky odebraného vzorku. Používá se zejména v nefrologii, onkologii, gynekologii, gastroenterologii.
Co je biopsie
Vyšetření se provádí zpravidla ambulantně, záleží na místě, ze kterého je nutné vzorek odebrat. Vzorek je dále zpracováván v laboratoři za pomoci mikroskopu. Při velkém zvětšení může lékař odhalit ve vyšetřovaném vzorku konkrétní onemocnění.
Jak probíhá biopsie
Odběr tkáně se provádí speciální jehlou, při kontrole zobrazovacími metodami, například ultrazvukem. Probíhá většinou při místním znecitlivění. Při odběru tkání z vnitřních orgánů se může přikročit k celkové anestezii.
Komplikace výkonu
Zákrok bývá bez komplikací. Může se zanítit místo vpichu nebo při neopatrné manipulaci s jehlou může dojít k poranění tkáně.
Co dělat před vyšetřením
Je vhodné vysadit léky prodlužující krvácivost (např. Acylpyrin, Walfarin, Heparin), a to nejlépe dva dny před vyšetřením. Poraďte se s lékařem, který vám tyto léky předepsal, zda je to možné. Podle toho, z jakého ložiska je odběr prováděn, musíte být nalačno nebo se můžete normálně najíst.
Co dělat po vyšetření
Po biopsii byste měli zůstat minimálně několik dní v klidu, nesportovat a odpočívat. Měli byste se vyhnout zanícení rány, nekoupat se, nechodit do sauny. Režim může být přísnější, pokud máte biopsii vnitřních orgánů.
V těhotenství
Pokud je to nutné, biopsii lze provést i v těhotenství.