Bolest v podbřišku v těhotenství | Moje zdraví

Bolest v podbřišku

Bolesti může způsobit zánět tlustého střeva či konečníku, polypy nebo nádor. Dokonce i zánět slinivky může způsobit bolesti v podbřišku.

Příčiny bolesti v podbřišku

Zánět slepého střeva

Tato silná bolest se objevuje na pravé straně podbřišku.

Ledviny a močový měchýř

Ledvinové kameny dokáží zneprůchodnit močové cesty a způsobují tak bolesti, stejně tak je může způsobit zánět močového měchýře, který se projevuje i pálením při močení.

Žlučník

Žlučník může způsobit bolesti v podbřišku zánětem nebo žlučníkovými kameny, jeho hlavní poznávací bolestí je však bolest v pravém podžebří, tato bolest vystřeluje většinou až do zad.

Ženské obtíže

Menstruace

Tato bolest bývá běžná během menstruačního období ženy, některá žena může mít první dny menstruace velice silné bolesti a to až takové, že nemůže běžně fungovat. Naopak některé ženy žádné bolesti pociťovat nemusí.

Těhotenství

V počátku těhotenství se mohou objevit tlaky v podbřišku. Bolesti jsou podobné těm menstruačním. Tyto bolesti jsou běžné, silnější bolesti mohou být rizikem potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Myomy a cysty

Nezhoubné nádory neboli myomy, někdy žádné problémy nezpůsobují. Pokud ano k bolesti se může přidat i dlouhé menstruační krvácení, výtok a časté močení. Na vině také může být náhlá příhoda břišní, které se řeší chirurgicky.

Srůsty

Chronické bolesti mohou způsobovat srůsty, které napraví operace. Srůsty se mohou objevit po operacích nebo různých zánětech.

Jen muži

Na vině jsou varlata

Bolest v podbřišku u mužů může způsobit zánět varlete nebo přetočené varle, což je akutní stav.

Prostata

Zánět prostaty může způsobovat bolesti, stejně tak zvětšená prostata a nádor prostaty, díky kterým se hromadí moč, která následně způsobuje v podbřišku tlak.

Jak vyléčit bolest v podbřišku?

S tímto druhem bolesti si určitě není radno zahrávat, protože v břišní dutině máte ty nejcitlivější a nejdůležitější orgány. Takže pokud bolest přetrvává a je velmi silná, navštivte svého praktického lékaře.

Kdy jít k lékaři?

Bolest v podbřišku je závažná zejména u žen, protože souvisí se schopností reprodukce. Proto pokud máte bolesti a není to u vás běžné, anebo například problémy s močením, neváhejte navštívit lékaře.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.