Bolest hlavy: Co znamená a jak se jí zbavit? | Moje zdraví

Bolest hlavy

Jedná se o nepříjemný bolestivý pocit lokalizovaný v oblasti hlavy. Může jí o příznak nemoci, která nemusí být nijak závažná, ale také se může jednat o život ohrožující stav, kdy je nutné se nechat vyšetřit lékařem. Bolest může mít různé trvání, různou intenzitu a různý charakter. Bolesti hlavy mohou znamenat migrénu, únavu, stres, přetížení krční páteře nebo i vážnější onemocnění – např. nádor, krvácení do mozku, vysoký krevní tlak, mozkovou mrtvici, onemocnění očí nebo se bolest může objevit po nějakém úrazu hlavy.

Příznaky a příčiny vzniku

Bolest hlavy obvykle dělíme do dvou skupin – podle příčiny vzniku. Bolesti v oblasti hlavy mohou být tzv. primární. Ty nejsou doprovázeny jiným onemocněním. Mezi ně můžeme zařadit migrénu, která se projevuje pulzujícími bolestmi na jedné polovině hlavy, hlavně v oblasti čela a oka, v takzvaných frontálních lalocích mozku. Bolesti jsou doprovázeny poruchami vízu, nesnášenlivostí světla, hluku, pachů a případně i zvracením. Další je tenzní bolest, která je tupá a může ji doprovázet napětí svalů na hlavě a krku. Tenzní bolesti můžou být způsobené stresem, dlouhodobou prací u počítače, dehydratací, změnou počasí nebo únavou.

Sekundární bolesti hlavy doprovází jiné onemocnění. Tyto bolesti mohou mít různé příčiny. Obecně bolesti hlavy jsou velice různorodé v lokalizaci, intenzitě, frekvenci i závažnosti. Je důležité lékaři říct, zda-li vás bolí určité místo, nebo celá hlava, jak dlouho bolest trvá, jestli ji doprovází výpadky vidění nebo zvracení. Důležité je zaměřit se na bolesti, které se stupňují a člověk je nikdy nemíval. Bolesti hlavy mohou signalizovat vážnější obtíže, pokud je provázejí zmatenost, poruchy vidění a řeči, vyrážka, horečka, ztuhlá krční páteř, svalová ochablost nebo křeče.

Více o příčinách potíží, jak poznat jednotlivé druhy bolesti a jaké konkrétní léky na danou nemoc čtěte v tomto článku.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Léčba bolesti hlavy

Závisí na příčině bolesti hlavy. Některé bolesti mohou mít závažnější příčinu, která může dokonce ohrožovat život. Samozřejmě je tedy nejdůležitější léčit příčinu. Na léčbu migrény jsou nejvhodnější klidový režim a relaxace, dále jsou vhodná analgetika, která se využívají i pro krátkodobou úlevu od tenzních bolestí hlavy. Zásadní je však změna životního stylu a relaxace.

Léky

Bolest můžete překonat volně prodejnými léky, a to například Paracetamolem ci Brufenem (Panadolem nebo Ibalginem). Tyto možnosti však příčinu bolesti nevyléčí. Novinkou mezi léky je Migralgin, který napomáhá akutní bolesti hlavy léčit. V případě sekundárních bolestí hlavy je nutné odstranit příčinu bolestí – pomůže snížit krevní tlak, rehabilitace v případě potíží s krční páteří, dostatečný spánkový i pitný režim, přiměřený pohyb a další.

Bylinky

Vyzkoušejte směs na čaj z chmelu, zázvoru, heřmánku, meduňky, levandule, máty a rozmarýnu. Naberte jednu čajovou lžičku z každé usušené rostliny a spařte šálkem vařící vody. Směs 5 minut luhujte. Pijte 1–2 šálky.

Osvědčeným pomocníkem na bolesti hlavy je také bukvice lékařská. Přelijte 2 čajové lžičky této byliny vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Tento čaj můžete nejen popíjet, ale dokonce i použít jako obklad na čelo. Pomoci vám také může bez černý. Po 2 minuty vařte jeho květy ve vodě, ty pak vyjměte a dejte mezi dva ubrousky, které si pak přiložte na čelo a týl.

Homeopatika

Obecně řeknete, že vás bolí hlava, ale homeopatie na bolest hlavy se užívá právě podle druhu bolesti. Na pulzující bolesti hlavy vám pomůže Melilotus officinalis. Pokud vám bolest vystřeluje nad okem a jinak je bodová, je doprovázená poruchami vidění a bolesti propukají spíše ráno, je vhodným lékem Kalium bichromicum. Na bolest, která začíná v týle a jde až k očím, pomáhá Actea racemosa. Natrum muriaticum používejte, pokud před bolestí míváte poruchy vidění a následně nastává tlukoucí bolest hlavy od týlu až do celé hlavy. Bolest doprovází pocit nevolnosti i zvracení, zhoršuje se teplem, hlukem nebo ostrým světlem. Pokud se vaše bolest hlavy přesouvá z místa na místo a doprovází jí závratě a zvracení, použijte lék Pulsatilla.

Melilotus officinalis AKH – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Pulzující bolesti hlavy, migrény.

Kalium bichromicum 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí nebrat déle než 4 hodiny – Bolest je bodová, vystřeluje nad okem. Bývá doprovázena poruchami vidění. Bolesti propukají ráno a k večeru mizí.

Actea racemosa 9 ch – 5 granulí 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest začíná v týle a jde až k očím a čelistem. Krční páteř je citlivá na tlak.

Natrum muriaticum 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest přichází s poruchou vidění. Nastává tlukoucí bolest hlavy od týlu do celé hlavy. Bolest doprovází pocit nevolnosti i zvracení. Zhoršení teplem, hlukem nebo ostrým světlem.

Pulsatilla 9 ch – 3–4x za hodinu po propuknutí, nebrat déle než 4 hodiny – Bolest se přesouvá z místa na místo, doprovází ji závratě a zvracení. Jedno oko může slzet. Bolest bývá výraznější na jedné polovině hlavy.

Nenašli jste, co jste hledali?stresdepresepáteřzádamigréna

Babské rady a domácí léčba

Potírejte si oba spánky kolečky citronu. Pokud bolest vystřeluje z jednoho spánku, vyzkoušejte netradiční obklad. Kapesník nebo ubrousek namočte do moštu nebo jablečného octa. Tento obklad si přiložte na čelo a zkuste usnout v dobře větrané místnosti. Bolí vás hlava v důsledku nachlazení? Na to vám pomůže silný kuřecí vývar. Tato polévka působí na uvolnění horních cest dýchacích a na prokrvení cév.

Vyšetření

Bolesti hlavy mohou signalizovat závažné, někdy i smrtelné onemocnění, vyšetření v mnoha případech bývá nezbytné pro vlastní klid. Lékař s vámi nejprve probere anamnézu, dále udělá vyšetření krve, rentgen lebky, případně i krční páteře, CT a magnetickou rezonanci.

V těhotenství

Pokud nastávající matka trpí migrénami, může proti bolestem hlavy bojovat pomocí hořčíku.

Možné komplikace

Běžná migréna se během několika let může přehoupnout do stále častějších bolestí, nejprve s menší intenzitou, ale stále častějších, které se posléze objevují každý den. Až se z častých bolestí stanou bolesti trvalé.

Prevence

Někdy může jako prevence pomoci hořčík, který podporuje správný tok krve a uvolňuje stažené svaly. Bolestem hlavy můžete předcházet správnou životosprávou, dostatkem spánku a tekutin, fyzickou aktivitou i pobytem na čerstvém vzduchu.

Kdy jít k lékaři

K lékaři byste měli neprodleně jít, pokud se vám stal nějaký úraz hlavy – bolesti hlavy se mohou dostavit až půl roku po otřesu mozku. Někdy si s bolestí hlavy poradíte sami doma vlastními prostředky. Záleží hlavně na tom, jak je bolest intenzivní a jak často jí trpíte. Dlouhodobé bolesti byste neměli podceňovat. Pokud se bolest objevuje častěji než dvakrát do měsíce a je intenzivní, měli byste směřovat k lékaři, který vám provede potřebná vyšetření. Lékaře navštivte vždy, když se bolesti objevují opakovaně bez známé příčiny, objevily se náhle a jsou velmi silné nebo když nereagují na léky a trvají déle než jeden den.

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.