Co jíst, když máte rakovinu?
Sestavování jídelníčku je pravděpodobně poslední věc, na kterou myslíte, pokud čelíte tak vážnému onemocnění, jako je rakovina. Správně zvolená strava je přitom důležitou součástí léčebného plánu. Poradíme vám, jak s nemocí můžete lépe bojovat pomocí toho, co jíte.
„Potraviny, které konzumujeme, nám mohou poskytnout energii, která je při léčbě závažných onemocnění nezbytná. Navíc chutné a výživné jídlo může přispět i naší psychice,“ vysvětluje lékařka Lucie Nováková.
Potraviny bohaté na živiny by tak na talíři rakovinou postižených pacientů měly být co nejčastěji. O tom, co jíte, se samozřejmě vždy poraďte se svým lékařem. Některé potraviny mohou mít pro vaši léčbu naopak negativní účinky.
Rajčatová pasta nebo omáčka
Rajčatové omáčky v sobě skrývají vysoký obsah vitamínu C. Kromě toho rajčata pomáhají přehlušit nepříjemnou pachuť v ústech, kterou někteří pacienti pociťují během chemoterapie. Omáčky samozřejmě vždy konzumujte bez koření.
Pomohou i některé druhy ryb
Losos, tuňák či sardinky jsou skvělým zdrojem proteinů. Pacientům také přináší omega mastné kyseliny, které dodávají tělu sílu. Mají v sobě i vitamín B12, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek, a nechybí v nich ani vitamín D, který podporuje zdravé kosti.
Co dělat, když není chuť k jídlu
Nemáte chuť k jídlu? Zkuste si dát třeba jen hrst ořechů či lžíci arašídového másla. Zkrátka cokoliv, co je bohaté na kalorie. Nějak se zkrátka začít musí.
Jezte mléčné výrobky
Vápník, vitamín D a bílkoviny najdeme zejména v mléčných výrobcích. Všechny tyto látky přispívají ke zdravému stavu vašich kostí. Navíc bílý jogurt či kefír jsou skvělé proti střevním bakteriím. Nemáte rádi mléko, nevadí. Bohatá na vápník je i pomerančová šťáva. Blahodárné látky ale najdete i v rýžovém či sójovém mléce.
Kuřecí a krůtí maso
Pokud trpíte rakovinou, je dobré jíst zejména kuřecí a krůtí maso. Například vepřové naopak nejezte. U pacientů totiž přispívá k chronickým onemocněním (například srdeční choroby).
K zahození není ani zelenina
Asi vás nepřekvapí, že například brokolice, římský salát či špenát obsahují vápník a železo, najdeme v nich i hořčík a další látky, které jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí, které se často během náročné léčby zhoršují.
Jezte i luštěniny
Luštěniny obsahují vysoké množství bílkovin, které pomáhají proti oslabování svalů, a dodávají tak tělu potřebnou energii.
Zázvor
Tohle není mýtus: Zázvor skutečně pomáhá proti nevolnosti, která je vedlejším účinkem chemoterapie a některých léků. Přidáním nastrouhaného zázvoru do pokrmů nebo pitím zázvorového čaje můžete nevolnosti zmírnit.