Rakovina prsu | Moje zdraví

Rakovina prsu

Nádor se vytvoří z abnormálních rakovinných buněk, které se vymkly kontrole a ztratily svou funkci. Nádor prsu se může šířit do okolí a do okolních lymfatických uzlin, v případě neléčení může tvořit metastázy všude po těle.

Příčiny rakoviny prsu, stejně jako u jiných druhů rakoviny, nejsou přesně známy, ale existují rizikové faktory, které pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu zvyšují. Mezi ně patří věk – čím starší žena, tím vyšší riziko.
Dále dědičnost a genetika – pokud někdo z blízkých příbuzných měl rakovinu prsu (tato rizika jsou vyšší, pokud tyto ženy měly karcinom prsu ještě před menopauzou), genetické mutace BRCA1 a BRCA2 vysoce zvyšují riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků.

Rizikovější je také porod prvního dítěte po 30. roku věku nebo bezdětnost, časná menstruace (před 12. rokem) a pozdní menopauza (po 55. roku věku), nadváha a ukládání tuku hlavně kolem pasu, ozařování prsu, výskyt jiných nádorů v rodině, alkohol, dlouhodobé užívání hormonální substituční terapie (například při léčbě osteoporózy).

Postihuje

muži
ženy

Projevuje se

Prsa, lymfatické uzliny

Příznaky rakoviny prsu

Prvním příznakem je bulka v prsu nebo vedle prsu nebo v podpaží, která se s menstruačním cyklem nemění. Může být velká jako hrášek. Dalšími příznaky jsou změny ve velikosti, tvaru a kontuře prsu. Vytékající krvavá nebo čirá tekutina z bradavky. Změna kůže na prsou – může být s dolíčky, svraštělá, šupinatá červená nebo zanícená, to stejné platí i o bradavce. Méně častým příznakem může být i mramorovaná tvrdá oblast na kůži.

Léčba rakoviny prsu

Léčba nádoru je lokální, nádor je chirurgicky odstraněn a postižená tkáň je ozařována. Systémová léčba se skládá z chemoterapie a hormonální terapie, která má zamezit dalšímu růstu nádorových buněk.

Léky

Léčí se cytostatiky.

Bylinky

Jako podpůrný prostředek při léčbě jsou doporučovány sedmikrásky, bedrník, puškvorcový kořen.

Homeopatika

Při chemoterapii je doporučováno užívat Ipecacuaha a Tabacum.

Domácí léčba a babské rady

Doporučuje se konzumace zinku, který podporuje imunitu a enzymy.

Očkování

ne

Délka léčby

IndividuálníDlouhodobá, několik měsíců
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Lékař provede vyšetření prsu pohmatem, ale vždy posílá ještě na ultrazvuk či mammograf. Při potvrzení nálezu se provede biopsie (odebrání kousku tkáně z nádoru tenkou jehlou). Na histologii se určí, zda jde o zhoubný, nebo nezhoubný nádor.

Možné komplikace

Nemoc komplikují metastázy v lymfatických uzlinách, které již nejdou operovat.

Trvalé následky

Trvalým následkem je amputace prsu nebo obou. Lze vytvořit nová. V případě neléčení hrozí smrt.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Prevence

Jako prevence se doporučuje ženám každý měsíc provádět samovyšetření prsu, po 20. roce si nechat vyšetřit prsa specialistou na ultrazvuku každé 3 roky, po 40. roce každý rok. Po 40. roce věku by se každé ženě měl dělat každoročně mammograf.

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte při nahmatání bulky v prsu, v případě jakýchkoliv změn na a v prsou.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.