Bušení srdce, palpitace: Příčiny, příznaky a jak ho uklidnit
Bušení srdce, latinsky palpitace (z latinského palpito – škubat sebou) je zvýšené uvědomování si srdečního rytmu, často spojené s pocitem neobvykle rychlého, pomalého či nepravidelného rytmu.
Vnímání bušení srdce
Jak už jsme řekli v úvodu, palpitace je zvýšené uvědomování si srdečního rytmu, jde tedy spíše o naše vnímání než bušení jako takové. Pokud vnímáme srdeční akci jako nepravidelné bušení, chvění srdce, přeskakování, pak jde o palpitaci. Pacienti během ní často trpí také dušností, únavou, pocením.
Pacienti projevy palpitací nejčastěji popisují jako:
- chvění srdce
- extrasystoly (nadbytečný srdeční úder, mimo pravidelný srdeční rytmus, nebo naopak vynechání úderu srdce)
- slabost jako po namáhavém cvičení či fyzické práci
- pocity, že vám srdce buší silněji než obvykle
- pocity, že vám srdce buší rychleji než obvykle
Jaká jsou tři nejčastější onemocnění srdce? Více čtěte zde.
Příčiny bušení srdce
Stres a úzkost
Zvýšení hladiny úzkosti a stresu může způsobit, že mozek do krve uvolní hormony, které zrychlují srdeční frekvenci.
Nevhodná strava
Některé specifické skupiny potravin, pokud jsou konzumovány večer nebo i v noci, mohou zvýšit riziko probuzení se s prudkým bušením srdce. To platí hlavně pro sladkosti a výrobky obsahujících velké množství cukru. Podobně v těle působí i kofein a alkohol, zejména konzumované ve večerních či nočních hodinách.
Jak poznáte, že jíte příliš mnoho cukru? Více čtěte zde.
Dehydratace
Za nepravidelný srdeční rytmus může nést odpovědnost i nedostatek tekutin, který může vyústit až do úplné dehydratace. Ta se, v mírnější formě, projevuje žízní, pocitem suchosti v ústech a sníženým vylučováním moči. Pokud se dehydratace prohloubí, člověk může zaznamenat rychlý srdeční rytmus, zrychlené dýchání a naopak snížený krevní tlak.
Nedostatek spánku
Podle odborníků může i 24 hodin bez spánku zapříčinit zrychlenou srdeční frekvenci a vysoký krevní tlak. Mezi další příznaky spánkové deprivace patří únava, nemotornost a stav rozostřeného vnímání nazývaný odborníky mozková mlha.
Hormonální poruchy
V menopauze ženám kolísá estrogen, který ovlivňuje srdeční rytmus. Nelze opomenout ani štítnou žlázu, u níž je bušení jedním z projevů nadměrné tvorby hormonů. Dalšími jsou pocení, podrážděnost, lámání nehtů a padání vlasů i průjmy.
Onemocnění srdce
Zlobit vás může i srdce jako takové. Jde o projev srdečního selhání. Nejčastějšími příznaky jsou pocit dušnosti, otoky nohou a kotníků, zvětšení břišní dutiny (kvůli hromadění krve), nevysvětlitelná únava až malátnost, nárůst váhy, nechutenství, dále také nadměrné bušení srdce a častější frekvence močení v průběhu noci.
Často se opakující bušení je rizikové pro vznik infarktu. Dlouhotrvající bolest na hrudi se šíří i do zubů, horních končetin či zad.
Jak poznat infarkt? Více čtěte zde.
Další onemocnění
- hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy)
- cukrovka (diabetes mellitus)
- anémie (chudokrevnost)
- hypoglykémie (příliš nízká hladina glukózy v krvi)
- hypokalémie (nízký draslík v krvi)
- hypomagnezémie (nedostatek hořčíku v krvi)
- horečka
- ztráta většího množství krve
- šok
- nedostatek kyslíku v krvi nebo zvýšená hladina oxidu uhličitého v krvi
Léky
Řada léků může vyvolat bušení srdce. Mezi často používané léky, které palpitace mohou způsobovat, patří například:
- inhalační léky používané k léčbě astmatu
- antihistaminika (léky používané v léčbě alergií)
- hormonální léčiva (hlavně léky používané jako náhrada za hormony štítné žlázy)
- antiarytmika (léky proti nepravidelnému srdečnímu rytmu – arytmii)
- antibiotika (léky užívané v boji s bakteriálními infekcemi)
- antidepresiva (léky užívané v léčbě deprese)
- antimykotika (léky používané v léčbě infekcí vyvolaných plísněmi neboli houbami)
- některé léky na kašel a nachlazení (zejména léky obsahující kodein či podobné látky)
- některé rostlinné výtažky či doplňky stravy
Bušení srdce při usínání
Nespavost je porucha spánku vyznačující se nadměrnou vzrušivostí, respektive nabuzením mentálního stavu. Takže místo klidového stavu, který byste měli zažít během spánku, dochází ke zvýšené aktivitě sympatického nervového systému. To má za následek uvolnění záplavy stresových hormonů do krevního oběhu. Takové přepětí hormonů zvyšuje krevní tlak, což vysvětluje, proč můžete mít po dobu nespavosti pocit, že vaše srdce buší a vaše tělo se přehřívá. V takovém případě je potřeba primárně řešit především vaši nespavost.
Kdy vyhledat lékaře
Jakýkoli problém se srdcem, který si nedokážete sami vysvětlit, řešte neodkladně návštěvou lékaře. K diagnostice příčin bušení se využívají krevní odběry, ze kterých se zjistí, zda vám nechybí některé látky či jak jste na tom s hladinou cukru. K hodnocení práce srdce se využívá EKG a echokardiografie.
Jak uklidnit bušení srdce
- Hned jak zaznamenáte nepravidelný tlukot srdce, posaďte se a podepřete si nohy. Dýchejte pomalu a zhluboka, při každém nádechu vdechujte do břicha. Pokud se soustředíte na klidné, rovnoměrné dýchání, váš tep se pravděpodobně ihned vrátí do normálu.
- Pokud bušení pokračuje, použijte Valsalvův manévr. Zacpěte si nos, zavřete ústa a snažte se vydechnout. To však nemůžete, protože máte ucpaný nos i ústa, takže vyvinete tlak podobně jako při vyměšování. Výsledné krátké zvýšení nitrohrudního tlaku by mělo pomoci vrátit srdce do správného rytmu.
- Silně zakašlete. Zakašláním zvýšíte tlak v hrudníku podobně jako při Valsalvově manévru. Někdy to stačí, aby se srdce vrátilo k pravidelnému rytmu. Podobný účinek má, když nafouknete balónek nebo nějaký sáček. Profesionální zpěváci doporučují tuto metodu k uklidnění rychle bušícího srdce a rozechvělých nervů při trémě.
Léčba bušení srdce
Prevence
Často na zmírnění projevů bušení srdce (a někdy i k jejich úplnému vymizení) postačí změnit životní styl. Mezi doporučené změny životosprávy při palpitacích patří:
- omezení příjmu kofeinu
- zanechání kouření
- omezení konzumace alkoholu
- zlepšení stravovacích návyků
- dostatek spánku a pohybu
- omezení užívání léků, které mohou palpitace způsobit (jen se souhlasem lékaře)
- zmírnění stresu a úzkosti (jóga, meditace, dechová rehabilitace nebo tai-či)
Léky
Někdy vám lékař na palpitace předepíše léky ze skupiny antiarytmik (léky proti poruchám srdečního rytmu), jako jsou betablokátory nebo blokátory kalciového kanálu non-dihydropyridinové řady.
Operace
V léčbě těžkých palpitací, které nereagují na jiné způsoby léčby, se užívají tři základní postupy: katetrizační ablace, elektrická kardioverze, implantace kardioverteru nebo defibrilátoru.
Přírodní léčba
Bylinky
Pokud je palpitace způsobena psychickou zátěží (což je nejčastější příčina), pomohou byliny jako kozlík, meduňka, dobromysl, srdečník či šišák bajkalský. Když se přidá i kolísavý tlak, sáhneme po hlohu (nejlépe v tinktuře). Také chudokrevnost, která je jednou z příčin bušení srdce, je dobře ovlivnitelná přírodními prostředky. Správný rytmus srdce příznivě ovlivňuje arnika.