Nachlazení
Nachlazení je běžné virové onemocnění. Nejčastěji ho provází lehká infekce horních cest dýchacích a krku. Není závažné, i když se tak může často díky vyšší teplotě a jiným příznakům zdát.
Viry se šíří vzduchem a do těla se mohou dostat ústy, nosem, ale i očima. Ulpívají i na předmětech. Nejčastější výskyt nachlazení je v podzimních a zimních měsících, kdy se lidé shromažďují v uzavřených prostorách a tak dochází k užšímu kontaktu. Pokud je nachlazený jinak zdravý člověk, nemoc obvykle do týdne odezní. Pokud problémy přetrvávají déle a jsou výraznějšího charakteru, může se jednat spíše o chřipku.
O příznacích vážnějších nemocí než je nachlazení čtěte zde.
Příznaky nachlazení
Příznaky nachlazení přicházejí po jednom až třech dnech po tom, co jste mohli přijít do styku s virem. U každého jedince nemoc probíhá jinak. Mezi základní příznaky nachlazení patří:
- ucpaný nos, rýma a kýchání
- bolest v krku
- suchý a dráždivý kašel
- únava
- bolest kloubů a pocit těžkosti po celém těle
- bolest hlavy
- zvýšená teplota
Léčba nachlazení
Proti nachlazení není vakcína. Léčba probíhá běžně v lékárnách dostupnými léky na chřipku, rýmu a kašel. Včasná medikace snižuje počet dnů léčby a riziko rozšíření nemoci na okolní orgány.
Léky
U nachlazení a viróz se užívají léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen apod. (Acylpyrin, Paralen aj.) Snižují horečku a tlumí bolest. Při rýmě dekongestiva nosní sliznice (Olynth, Vibrocil aj.) a na tlumení kašle kapky (Stoptussin, Fytos aj.), sirupy (Stodal, Mucosolvan aj.) popř. tablety ( Sinecod, ACC long aj.).
O potravinách, které zhoršují nachlazení, čtěte zde.
Bylinky
Nejčastěji doporučovanými bylinkami jsou zázvor, heřmánek, mateřídouška, lípa, sléz, tymián a černý bez. Posilují imunitní systém a podporují normální funkci dýchacích cest a krku.
Další informace k tématu najdete zde.
Homeopatika
S homeopatickou léčbou je třeba začít včas nejlépe při prvních lehkých příznacích, aby měla očekávaný účinek. Vhodnými léky jsou Aconitum napellus, Rhus toxicodendron, Nux vomica nebo Ferrum phosphoricum. Užívají se nejprve v hodinových intervalech, které se postupně prodlužují.
Další informace o homeopatii najdete zde.
Domácí léčba a babské rady
Nesnažte se nachlazení přecházet, odpočívejte, jak známo spánek léčí. Pijte horké bylinkové čaje oslazené medem, zvyšte příjem vitamínů, jezte hodně ovoce a zeleniny. Zejména česnek a cibule jsou považovány za nejlepší domácí léčbu. Také čerstvý kuřecí nebo hovězí vývar udělá zázrak a dodá sílu.
Babičky a dědečkové vždy měli kolem sebe mnoho polštářů a věděli proč. Odpočinek s hlavou ve zvýšené poloze je daleko kvalitnější nehledě na to, že jste ze všech stran v teple a vypocení je další dobrou radou.
Vyšetření
Vyšetření u lékaře je nutné pouze u vážnějšího průběhu nemoci, nebo pokud se přidají k nachlazení jiné komplikace jako je astma, bolest ledvin, plic apod.
Velký přehled nemocí dýchací soustavy najdete zde.
V těhotenství
Nachlazení a chřipka v těhotenství a to především v počátku, je komplikací. Užíváním léků by mohl být ohrožen vývoj plodu a v horším případě by vážnější stav mohl způsobit i potrat. Vždy je nutná konzultace s gynekologem.
Možné komplikace
Pokud se viry nebo bakterie dostanou až k ušnímu bubínku, může dojít k akutnímu zánětu středního ucha. Nachlazení u osob, které mají k tomu sklon, vyvolává astmatický záchvat, a když není léčeno, může vést k až k zánětu dutin nebo dalším sekundárním infekcím jako je streptokok, pneumonie nebo bronchitida.
Postihuje
Projevuje se
Prevence
Jako u každé virové infekce je nutné:
- mytí rukou
- dezinfekce předmětů a osobních věcí zejména mobilního telefonu
- používat papírové kapesníky i při kýchání a ihned je vyhazovat
- vyhýbat se viditelně nemocným lidem
- jíst zdravě, dodržovat pitný režim a dopřát si delší spánek
- užívat doplňky stravy podporující imunitu jako jsou multivitaminy především vitamín C a beta karoten
Kdy jít k lékaři
Pokud se necítíte dobře déle jak týden, přetrvává rýma, bolest v krku popř. stále zvýšená teplota, navštivte svého lékaře nebo pokud teplota překročí 38,5 °C a trvá déle než 24 hodin. Může se jednat o závažnější onemocnění jako je chřipka, zánět ledvin nebo zápal plic. Váš stav není tedy pouze virového, ale bakteriálního původu a ten je nutný léčit antibiotiky.