Chudokrevnost: Jaké příznaky má anémie a jak se léčí? | Moje zdraví

Chudokrevnost (anémie)

Anémie neboli chudokrevnost je symptom, nikoliv onemocnění, při kterém je snížený obsah hemoglobinu, červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách, pomocí kterého je transportován kyslík z plic do celého těla. U mužů hovoříme o anémii při hladinách hemoglobinu pod 13,5 g/dl a u žen pod 12,5 g/dl při zachovaném krevním objemu (to znamená ne při masivním krvácení).

Anémie může být způsobená ztrátou červených krvinek buď zapříčiněnou krvácením, nebo jejich destrukcí. Anémie také vzniká v důsledku porušené tvorby červených krvinek. Příčinami těchto stavů mohou být nádorová onemocnění, krvácení, infekce, nedostatek kyseliny listové, vitamínu B12, nedostatek železa, autoimunitní reakce, působení toxických látek, genový defekt, renální incuficence (ledvinná nedostatečnost), porucha syntézy hemu (nebílkovinná část hemoglobinu), porucha syntézy globinu (bílkovinná část hemoglobinu).

Příznaky anémie

Na sníženou hladinu hemoglobinu v krvi reagují ledviny produkcí hormonu erytropoetinu, který zvyšuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Dalším orgánem, který začne reagovat na sníženou hladinu hemoglobinu, je srdce, a to zvýšením srdeční frekvence.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Krev

Příznakem anémie je vyčerpání a extrémní únava i při malé fyzické zátěži. Anemičtí lidé také mají pocit nedostatku dechu zejména při námaze. Při vyšším stupni anémii provází bolesti hlavy, hučení v uších, někdy závratě. Někteří nemocní mohou trpět nespavostí a poruchou soustředění. Člověk s anémií má bledou kůži, sliznice, oční spojivky, dásně a nehtová lůžka. Také může mít skony k mdlobám, například když rychle vstane. Lidé s anémií mají často opakované infekce a hůře se jim hojí rány.

Anémie je ovlivněná dědičností, více chudokrevných je také mezi vegetariány a vegany. Pravděpodobnost vzniku anémie je u žen, které silně a dlouho menstruují (déle než týden).

Léčba anémie

Léky

Anémie se léčí podáváním železa v tabletách a vitamínu B12.

Bylinky

Z běžně dostupných rostlin obsahuje nejvíce železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka. Železo také hojně najdeme ve špenátu, červené řepě, kořenová petrželi, černém kořeni, křenu, hrášku, rajčatech a ředkvičkách.

Z ovoce jsou vhodné rakytník, ostružiny, černý i červený rybíz, borůvky, sušené meruňky a švestky. Dále jsou vhodné potraviny z celozrnné žitné mouky, pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, naklíčený hrášek, mungo, čočka, vojtěška.

Homeopatika

Jako podpůrnou léčbu můžeme použít tato homeopatika:
Ferrum phosphoricum 9 CH – vhodné pro všechny pacienty v dávkování: 2x denně 5 kuliček alespoň po dobu 3 měsíců.
China 9 CH – vhodné u pacientů, u kterých je příčinou chudokrevnosti větší krevní ztráta, zvlášť vhodné pro ženy po porodu. Lze kombinovat s homeopatickým lékem Ferrum phosphoricum. Dávkování: 2x denně 5 kuliček, dokud potíže přetrvávají.

Domácí léčba a babské rady

Při nižších stupních anémie postačí zpravidla úprava stravy, životního stylu a užívání vitamínových přípravků s obsahem železa. Léčbu je dobré také podpořit jinými vitamíny a bylinkami, které příznivě ovlivňují vstřebávání železa – A, C, E.

Vyšetření

Lékař nejprve zjistí rodinnou anamnézu a pak provede klinické vyšetření, prohlédne si oční spojivky a sliznici úst. Anémii potvrdí lékař odebráním vzorku krve ze žíly. Hladinu železa můžete zjistit i pomocí domácího testu, který zakoupíte v lékárně.

Délka léčby

IndividuálněZávisí na příčině. Týdny až roky.
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Prevence

U dospělých se doporučuje sledovat nadměrnou konzumaci mléka, více než tři litry týdně, které nepříznivě ovlivňují vstřebávání železa. Potenciálně ohroženy jsou všechny skupiny obyvatel, častěji jsou to ženy. Pokud máte pocit, že se vás tato nemoc týká, je třeba navštívit lékaře a zjistit její příčinu a rozsah.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte při nápadné únavě, dýchavičnosti, bledosti kůže a nehtových lůžek, při špatném hojení ran a častých infekcích.

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.