Nízký krevní tlak (hypotenze)
Hypotenze neboli nízký krevní tlak je diagnostikována, pokud systolický tlak klesne pod 100 mmHg a diastolický tlak pod 65 mmHg.
Stejně jako u hypertenze můžeme mluvit o primární hypotenzi a sekundární hypotenzi, která je vyvolána jako důsledek jiné nemoci.
Sama o sobě není škodlivá jako hypertenze, nebezpečná je však ve chvíli, kdy v důsledku špatného zásobení krví mohou být poškozeny některé orgány, zejména se to týká srdce, mozku a ledvin.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky nízkého krevního tlaku
- nevolnost
- mdloby
- závratě
- mžitky před očima
- točení hlavy
- studené ruce a nohy
- únava
Pokud je hypotenze akutní, to znamená krátkodobá, projeví se mžitkami před očima, rozostřeným viděním, točením hlavy, mdlobami a celkovou nevolností. Chronická hypotenze se projevuje konstantně sníženými hodnotami krevního tlaku, celkovou únavou, nespavostí, bolestmi hlavy, zimomřivostí, závratěmi, nedostatečným prokrvením končetin a sníženou funkcí potních žláz.
Léčba nízkého krevního tlaku
Běžná hypotenze se neléčí. Pokud je opravdu závažná, hrozí nebezpečí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek protékající krve – například mozek nebo ledviny, pak lékař předepíše léky, které ovlivňují napětí ve stěně cév (např. Gutron).
Léky
Lékař může předepsat Gutron - 1-sympatomimetikum a periferní vazotonikum.
Bylinky
Z bylinek pomáhají Ginkgo biloba, zázvor, hloh a Kokoška pastuší tobolka.
Homeopatika
Z homeopatik lze použít China rubra nebo Gelsemium.
Domácí léčba a babské rady
I když se obecně říká, že na zvýšení tlaku je dobrá černá káva a alkohol, není tomu tak. Tlak vylétne nahoru skokově, ale velmi rychle se zase sníží ještě pod hladinu původního tlaku. Pomáhá pravidelný pohyb, vyhýbání se dlouhému stání a rychlému zvedání. Pomáhá také více solit a vitamín C, pití dostatečného množství tekutin.
Vyšetření
Lékař zjistí hodnotu krevního tlaku pomocí tonometru, může si vyžádat i echokardiogram – ultrazvuk srdce. Také může použít tzv. Holterovskou monitoraci. Jedná se o připevnění monitoru na tělo pacienta, který zaznamenává a měří krevní tlak v průběhu 24 h. Pacient si současně zapisuje veškeré aktivity a údaje doplní časem. Lékař tak může záznam z Holterovského měření porovnat s případnými aktivitami pacienta a posoudit vzájemnou souvislost.
Délka léčby
DlouhodobáV těhotenství
V těhotenství obvykle tlak stoupá, což pomáhá ženám s hypotenzí.
Možné komplikace
Komplikací může být bezvědomí, nedokrvení ledvin a mozku.
Zdravotní cviky
Pomáhá pravidelný aerobní pohyb – nordic walking, běh, aerobic, plavání.
Prevence
Jako prevence se doporučuje pravidelný pohyb, jíst víckrát denně v malých porcích, při dlouhém sezení či stání zkřížit nohy, aby se více krve dostalo do mozku.
Kdy jít k lékaři
Při častých mdlobách, mžitkách před očima, poruchách vidění.