8 příznaků, že jíte příliš mnoho cukru. Máte je i vy? | Moje zdraví

8 příznaků, že jíte příliš mnoho cukru. Máte je i vy?

7. září 2019 • 06:00

Možná, že jste se začali cíleně vyhýbat sladkostem, jako jsou bonbóny nebo čokoláda, to ale bohužel ještě neznamená, že vaše tělo není přesycené cukrem. Jak to ale poznáte? Vaše tělo vám to dá najevo hned několika způsoby.

Vynechání cukrovinek je určitě skvělým krokem ke zdravějšímu stravování, stále ale existuje spousta záludných potravin, ve kterých se cukr schovává, aniž bychom to tušili. Máme na mysli vše od kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, který se přidává do některých salátových dresinků, až po ovocné šťávy používané při výrobě „přírodních“ proteinových tyčinek.

Pokud si nehlídáte jídelníček a jíte až příliš mnoho cukru, buďte si jistí, že to vaše tělo pozná a dá vám to brzy najevo. Přeslazený organismus se projevuje následujícími příznaky:

Máte akné na tváři

Zatímco někteří odborníci tvrdí, že těžké akné nemá u většiny lidí nic společného se stravou, několik studií spojilo tento problém s konzumací přeslazených potravin. Cukr totiž zvyšuje produkci některých hormonů, zejména androgenů, které jsou zodpovědné za vznik zánětlivého akné. To se pak nejčastěji objevuje na tváři, a sice kolem úst a na linii čelistí.

Jste náladoví

Ruku v ruce s konzumací rychlých cukrů jde i kolísání hladiny glykémie v těle. Ze všeho nejdříve začne tělo produkovat hormony, které pozitivně ovlivňují naši náladu – serotonin, dopamin a další. To ale bohužel netrvá příliš dlouho. Glykémie totiž začne velmi rychle klesat, a právě to může podle nejrůznějších poznatků způsobovat úzkostné stavy, náladovost a v krajních případech i depresi.

Nemůžete usnout

Jíst sladké potraviny krátce před spaním se rozhodně nevyplácí. Zvýšíte tím totiž hladinu cukru v krvi, a tím i energii, která vám pak nedovolí "zabrat". Navíc se po ránu nebudete cítit odpočinutí, protože vám během noci glykémie klesne, takže ráno vám bude energie chybět.

Nedaří se vám zhubnout

Zatímco cukr nemusí nutně způsobit přibývání na váze, může vám zabránit v tom, abyste přebytečná kila shodili nebo si udrželi váhu, po které toužíte. Přibrat ale samozřejmě můžete, i když budete jíst nepřiměřené množství jiných potravin, ne jen těch sladkých. Vztah mezi konzumací cukru a rostoucí váhou je ale podle odborníků nepopiratelný. Pamatujte, že složité sacharidy (celozrnné výrobky, ovoce a zelenina), zdravé tuky (ořechy a semínka) a bílkoviny (ryby, kuře) vás zasytí na delší dobu a udrží hladinu cukru v krvi v normě.

 Jak vybrat zdravé sladkosti? Více čtěte zde.

Pokud odpoledne sníte sladkou tyčinku, na chvilku vás zasytí, ale už za pár hodin budete hladovější, než kdybyste si místo ní dali jablko.

Kazí se vám zuby

Není žádným tajemstvím, že cukr je hlavní příčinou zubních kazů. Když se usadí na zubech, živí se bakteriemi plaku, které v ústech přirozeně existují, a produkuje kyseliny, které narušují zubní sklovinu.

Zhorší se vám paměť a schopnost koncentrace

Vědecká studie provedená na krysách v roce 2012 prokázala, že zvýšený příjem fruktózy ničí mozkové synapse, které zajišťují komunikaci mezi mozkovými buňkami. U krys se dále vyvinula inzulínová rezistence, což zhoršilo jejich soustředěnost, rychlost myšlení a další kognitivní funkce. V extrémních případech může nadměrná konzumace cukru dokonce rozvíjet neurodegenerativní onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Nedokážete si odpustit sladkou tečku

Cukr je jako droga, na které vzniká závislost. Funguje to tak, že čím víc ho jíte, tím víc ho také chcete. Protože se po jeho konzumaci cítíme dobře, máme tendence sahat po sladkém častěji. Projevuje se to nejčastěji tím, že i po obědě nebo večeři, kdy bychom měli být sytí, zatoužíme po sladkém dezertu. Pokud je to tak, měli byste se pokusit vyhnout cukru úplně.

Bolí vás klouby

Odborníci zjistili, že lidé, kteří pijí hodně slazených nápojů, mají vyšší riziko výskytu revmatoidní artritidy. Pijete-li více než jednu skleničku slazené limonády denně, zvyšuje se riziko onemocnění až o 63 % oproti lidem, kteří tyto nápoje konzumují jen jednou měsíčně.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.