Kustovnice čínská (Goji)
Kustovnice čínská (Lycium chinense) neboli Goji (čtěte "godži") je keř z čeledi lilkovité. Jejich chuť je kyselkavá až trpká, chuťově se pohybuje mezi višní, brusinkou a šípkem. Svými účinky se řadí mezi superpotraviny. Obsahuje mimo jiné obrovské množství vitamínu C - až 500krát více než nalezneme v pomeranči.
Popis
Kustovnice je opadavý keř s větvemi dlouze prutovitě převisajícími. Dorůstá do výšky 0,5–1 m. Listy má živě zelené, vejčité, kosočtverečné až kopinaté, vždy řapíkaté a obvykle širší než listy kustovnice cizí. Květ: kalich je obvykle rozdělen do 3–5 cípů, minimálně je trojcípý, korunní trubka je kratší nebo stejně dlouhá jako korunní cípy. Plody (bobule) mají jasně červenou barvu. Počet semen se liší podle velikosti bobule. Semena jsou dlouhá 2,5–3 mm.
Účinné látky
Kustovnice obsahuje 18 druhů aminokyselin, 21 stopových minerálů – např. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor, hořčík, betakaroten, až 500krát více vitamínu C než pomeranče, vitamíny B1, B2, B6 a vitamín E, protizánětlivé činidlo, kyselinu linolovou (mastná kyselina) 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, které upevňují imunitní systém.
Účinky na zdraví
Podle čínské medicíny dokáže kustovnice prodloužit život a zpomalit proces stárnutí. Je to silný antioxidant, pravidelná konzumace plodů kustovnice výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu těla.
Další účinky "goji":
- užívá se k léčbě rakoviny
- snižuje riziko jejího vzniku a napomáhá zastavit růst nádoru
- zlepšuje paměť
- pomáhá ulevit od bolestí hlavy a od závratí
- ulevuje od bolestí zad, nohou, kolenou
- zlepšuje krevní obraz
- snižuje krevní tlak a napomáhá ho udržet ve správné rovině
- posiluje srdce
- posiluje činnost jater a ledvin
- napomáhá udržet normální hladinu cukru a tuku v krvi
- snižuje cholesterol
- snižuje žaludeční činnost při atrofickém zánětu žaludku
- posiluje a zlepšuje zrak
- zklidňuje podrážděné oči
- působí proti chronickému kašli
- mírní různé alergické projevy
- pomáhá i při kožních potížích - může omezit rozšiřování lupénky
- je účinným prostředkem při neplodnosti
- podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce
- zlepšuje pevnost šlach a nehtů
- posiluje kosti a svaly
- zlepšuje činnost střev
- napomáhá ke snížení váhy
- vylaďuje menstruační cyklus
- pomáhá při menopauze
- může pomoci od ranní nevolnosti během těhotenství
- zlepšuje kvalitu spánku
- dodává lepší náladu
- působí protizánětlivě
- je vhodná po nadměrné konzumaci alkoholu
Odborníci tvrdí, že pro dosažení většiny z těchto blahodárných účinků stačí konzumovat asi 30 gramů sušené kustovnice čínské denně.
Výskyt
Kustovnice čínská je rozšířená v Asii od jihozápadní Asie přes Pákistán, Nepál, Čínu a Mongolsko po Thajsko,Japonsko a Koreu, ovšem na části areálu může být zplanělá. Pěstuje se i ve Vietnamu, na Jávě a Havajských ostrovech. Komerčně se pěstuje zejména v Číně, ovšem převážně se zde pěstuje kustovnice cizí, nikoli k. čínská.
Sběr
Samotný sběr kustovnice musí být velice šetrný, protože čerstvé plody jsou velmi měkké a při česání je třeba postupovat opatrně. Sušit se pak nechávají ve stínech.
Domácí recepty
Čaj
Tři lžičky plodů kustovnice povaříme ve 3/4 litru vody zhruba po dobu 5-10 minut. Poté bobule scedíme a vznikne nám tak chutný horký nápoj, který je možné popíjet v původním stavu nebo přisladit lžičkou medu. V průběhu dne je vhodné pít tento čaj po menších doušcích a po 17. hodině raději s jeho konzumací přestat, aby neměla nepříznivý vliv na kvalitu vašeho spánku. Převařené plody můžete poté sníst.
Džus
Přísady na 1 sklenici: 1 hrst sušených plodů kustovnice 250 ml vody 1 lžička medu ½ citronu. Postup: Plody Goji nejprve na chvíli namočíme, aby trochu změkly, a poté je rozmixujeme společně s vodou, citronem a medem. Vzniklou směs následně přecedíme.