Závratě: Za motáním hlavy může být krční páteř. Jak se ho zbavit? | Moje zdraví

Závratě

Závratě jsou nežádoucím stavem, který může postihnout každého z nás. Mnoho lidí popisuje tento pocit jako pocit nejistoty, rozmazaného vidění a ztráty rovnováhy. Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit závratě, včetně problémů s uchem, mozkem nebo krevním oběhem. V tomto článku se podíváme na příčiny a symptomy závratí a poradíme, jak můžeme této nepříjemné zkušenosti předcházet.

Závratě bývají doprovázeny nevolností a zvracením. Zhoršují se se změnou polohy. Závrať je pouze příznakem onemocnění nebo poruchy a objevuje se, když mozek nemá jasno o orientaci a poloze těla v prostoru. Periferní závrať je způsobena poruchou na úrovni vnitřní strany ucha a nervu odvádějícího informace do mozku. Centrální závrať je způsobena organickým nebo funkčním postižením v oblasti mozku. 

Příčiny závratí

Příčiny jsou různé, často to bývá:

K závratím můžou vést předávkování drogami včetně nikotinu, úrazy hlavy, selhávání krevního oběhu, závratě mohou být průvodním jevem mnoha onemocnění. Pocity podobné stavům v opilosti, které se projevují při chůzi, mohou ukazovat na mozečkovou poruchu, extrapyramidová onemocnění nebo periferní neuropatie. Se závratí lidé často zaměňují stav častého kolísání krevního tlaku a pokles cukru v krvi (hypoglykemie).

U seniorů bývá příčinou závratě porucha prokrvování mozku způsobená kornatěním tepen (staří lidé si často stěžují na závrať vyvolanou pohledem očí do výšky. Příčinou může být zvápenatění zadní mozkové cévy). U mladých lidí bývá příčinou závratí příliš nízký krevní tlak

Jak vyléčit závrať?

Se závratěmi není radno si příliš zahrávat. Pokud se u vás vyskytla závrať, je vždy dobré, když vás prohlédne lékař – je žádoucí přijít na příčinu obtíží. Podle odborníků se zhruba 60–70 % závratí dá diagnostikovat a léčit už na ambulantní úrovni. Patříte-li k pacientům, kteří na závratě reagují panicky a úzkostně, měli byste zvážit psychoterapeutickou léčbu. 

Autor: redakce Moje zdraví, miv
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.