Závratě | Moje zdraví

Závratě

Závrať je stav, kdy postižený vnímá zdánlivý pohyb vůči sobě v různých směrech. Dochází ke ztrátě přesného rozeznání polohy těla nebo jeho části v prostoru: Postižený tento stav popisuje jako „řítí se na mne strop“, „všechno okolo mne se houpe“, „strop se čím dá rychleji točí“. Pocity jsou velice nepříjemné, u mnoha pacientů vzniká často úzkost a obava o život. 

Závratě bývají doprovázeny nevolností a zvracením. Zhoršují se se změnou polohy. Závrať je pouze příznakem onemocnění nebo poruchy a objevuje se, když mozek nemá jasno o orientaci a poloze těla v prostoru. Periferní závrať je způsobena poruchou na úrovni vnitřní strany ucha a nervu odvádějícího informace do mozku. Centrální závrať je způsobena organickým nebo funkčním postižením v oblasti mozku. 

Příčiny závratí

Příčiny jsou různé, často to bývá poškození statokinetického ústrojí a osmého hlavového nervu, nedostatečnost mozkových tepen, roztroušená skleróza, počínající záchvat migrény. Závratí se může manifestovat blokovaná krční páteř, náhle zvýšený krevní tlak nebo nádor v lebeční dutině.

K závratím můžou vést předávkování drogami včetně nikotinu, úrazy hlavy, selhávání krevního oběhu, závratě mohou být průvodním jevem mnoha onemocnění. Pocity podobné stavům v opilosti, které se projevují při chůzi, mohou ukazovat na mozečkovou poruchu, extrapyramidová onemocnění nebo periferní neuropatie. Se závratí lidé často zaměňují stav častého kolísání krevního tlaku a pokles cukru v krvi (hypoglykemie).

U seniorů bývá příčinou závratě porucha prokrvování mozku způsobená kornatěním tepen (staří lidé si často stěžují na závrať vyvolanou pohledem očí do výšky. Příčinou může být zvápenatění zadní mozkové cévy). U mladých lidí bývá příčinou závratí příliš nízký krevní tlak

Jak vyléčit závrať?

Se závratěmi není radno si příliš zahrávat. Pokud se u vás vyskytla závrať, je vždy dobré, když vás prohlédne lékař – je žádoucí přijít na příčinu obtíží. Podle odborníků se zhruba 60–70 % závratí dá diagnostikovat a léčit už na ambulantní úrovni. Patříte-li k pacientům, kteří na závratě reagují panicky a úzkostně, měli byste zvážit psychoterapeutickou léčbu. 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.