Fosfor
Fosfor (Phosphorus – P) patří mezi základní biogenní prvky v lidském těle. Tvoří přibližně jedno procento hmotnosti lidského těla, hned po vápníku je druhou nejvíce zastoupenou minerální látkou.
Minerální látky jsou anorganické biogenní prvky, které je potřeba tělu dodávat a které se účastní mnoha životně důležitých funkcí.
Účinky fosforu
Fosfor se účastní přeměny cukrů, tuků a bílkovin, přenosu energie. Spolu s vápníkem tvoří hlavní součást kostí a zubů. Zajišťuje také udržení pravidelného srdečního pulzu a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově. Má také protizánětlivý účinek při hnisavých zánětech, pomáhá při bolesti žilního systému, reguluje správnou funkci ledvin a spolu s vitamínem D pomáhá proti rachitidě.
Nedostatek fosforu
Příjem fosforu v potravě bývá u většiny lidí zcela dostačující, možná až nadbytečný. Nedostatkem fosforu však mohou strádat alkoholici, lidé s poruchami zažívání a nedostatkem vitamínu D, mladí lidé trpící mentální anorexií nebo lidé z rozvojových zemí dlouhodobě postižených hladem. Dlouhodobý deficit fosforu má za následek svalovou slabost a poruchu mineralizace kostí.
Nadbytek fosforu
Vyšší dávky fosforu vyloučí organismus ledvinami jako fosforečnan vápenatý. Pokud je však jeho přebytek dlouhodobý, může docházet k usazování vápníku v tkáních a některých orgánech a jejich následnému poškození. To se týká právě ledvin, ale také třeba srdce. Nadbytkem fosforu v těle jsou ohroženi hlavně lidé s poruchami ledvin, pacienti po ozařování při léčbě rakoviny, po intoxikaci vitamínem D nebo při snížené funkci příštítných tělísek.
Fosfor v potravinách
Fosfor obsahuje v dostatečném množství maso, mléko, sýry, vejce, tvaroh, mouka, cereálie, luštěniny, sušené houby, mák, kakao, kvasnice, mandle nebo vlašské ořechy. Skutečně velké množství fosforu obsahuje Coca-Cola.
Doporučená denní dávka fosforu je 700 mg.