Jak popořit funkci jater? | Moje zdraví

Játra mají velkou schopnost regenerace. Čím podpoříte jejich činnost?

Játra mají velkou schopnost regenerace. Čím podpoříte jejich činnost?
Mnoho nemocí se dá ovlivnit životním stylem • Autor: shutterstock.com
12. srpna 2017 • 06:00

Pokud se předávkujete léky, sníte jedovaté houby, užijete drogy či alkohol, je to právě jaterní tkáň, která se organismu snaží pomoci se s toxickými látkami vyrovnat. Játra fungují jako filtr, přes který procházejí všechny životně důležité i nebezpečné látky, které se dostanou do našeho těla. Jak jim můžete pomoci?


Játra mají v těle dost práce: podílejí se na metabolismu cukrů, vytvářejí žluč, čímž se podílejí na metabolismu tuků, podílejí se na vytváření enzymů, hormonů, bílkovin atd., uvolňují do krevního oběhu vitaminy a minerály, odbourávají škodlivé a jedovaté látky, které se dostanou do našeho těla, a filtrují škodlivé látky, jež jsou produktem metabolismu. Játra k životu potřebujeme, bez dobře fungujícího orgánu se nedá žít. Nejzávažnější zdravotní komplikací je jeho selhání.

Příčiny selhání

Játra jsou orgán s obrovskou regenerační schopností a i po poškození, odejmutí či odumření velké části jejich tkáně mají šanci dorůst, uzdravit se a být plně funkční. I tak se někdy ale stane, že tento orgán selže, ať již z důvodů chronického onemocnění nebo například akutní otravy houbami. Pokud všechny dostupné léčebné možnosti nepřinesou očekávaný efekt a onemocnění dál postupuje, přichází na řadu transplantace. Po ledvinách jde o nejčastěji transplantovaný orgán. 

„U dospělých pacientů je příčinou z chronických chorob velmi často alkoholická jaterní cirhóza, hepatitida C a biliární cirhóza. A asi nejčastější indikací je nyní karcinom jater,“ uvádí  přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) MUDr. Pavel Trunečka, CSc. Z dalších příčin lze jmenovat například otravu léky nebo houbami.

V těchto případech ale zdaleka nejde o nejčastější příčiny, ale spíš o jedny z možných příčin. Jinak je tomu u dětských pacientů. „Asi polovina všech transplantací jater u dětí se provádí pro poruchy vývoje žlučovodů - biliární atrezie, dále pak pro metabolické vady jater. Ve jmenovaných případech jde o poruchy, se kterými se děti narodí, případně krátce po narození dojde k rozvoji poruchy,“ dodává lékař.

Pomůže ostropestřec

Ač se nám to nemusí líbit, za mnoho nemocí jater si můžeme sami špatným životním stylem a stravovacími návyky. Pokud máte v tomto směru špatné svědomí a chtěli byste pro svá játra něco udělat, je jaro, kdy se drží různé očistné kúry, tím nejlepším obdobím. Játra podpoří ostropestřec mariánský, který se preventivně užívá proti jejich ztukovatění, na podporu jaterní funkce a k celkové regeneraci. Největší koncentrace aktivních látek, silymarinu, se nachází v plodu, dále pak v listech a semenech.

Silymarin je směs flavonolignanů silybinu, isosilybinu, silydianinu a silychristinu. Silymarin přispívá k ochraně jater před dopady některých škodlivin, jakou jsou alkohol, průmyslové jedy i některé léky. V odborné studii týmu švýcarského výzkumníka Reinharda Sallera z roku 2008 byl pozorován příznivý účinek silymarinu při denní dávce 420-600 mg. Ostropestřec mariánský lze koupit ve formě doplňku stravy. Příznivý vliv na činnost jater má například i kustovnice čínská a z bylin bychom neměli opomenout ještě smetanku lékařskou. 

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.