Jak vyléčit nachlazení: Které babské rady pomohou? | Moje zdraví

Nachlazení: Klasické léky i babské rady. Přehledný návod, jak se ho zbavit

Nachlazení: Klasické léky i babské rady. Přehledný návod, jak se ho zbavit
Autor: istock.com
9. listopadu 2023 • 05:00

Nachlazení nás může zaskočit kdykoli, nezáleží ani na tom, jaké je zrovna roční období. Abyste si s ním dokázali poradit, je třeba znát všechny možnosti léčby. Proto vám přinášíme návod, jak si s nachlazením poradíte s pomocí klasických léků, bylinek i babských rad.  

Nachlazení je běžné virové onemocnění. Nejčastěji ho provází lehká infekce horních cest dýchacích a krku. Není závažné, i když se tak může často kvůli vyšší teplotě a jiným příznakům zdát.

Video se připravuje ...
Jídla, která zhoršují nachlazení. Na která si dejte pozor?VIDEO 

 

Příznaky nachlazení

Příznaky nachlazení přicházejí po jednom až třech dnech po tom, co jste mohli přijít do styku s virem. U každého jedince nemoc probíhá jinak. Mezi základní příznaky nachlazení patří:

Léčba nachlazení

Proti nachlazení není vakcína. Léčba probíhá běžně v lékárnách dostupnými léky na chřipku, rýmu a kašel. Včasná medikace snižuje počet dnů léčby a riziko rozšíření nemoci na okolní orgány. U nachlazení a viróz se užívají léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen apod. (Acylpyrin, Paralen, Ibalgin aj. snižují horečku a tlumí bolest). Při rýmě dekongestiva nosní sliznice (Olynthh, Vibrocil aj.) a na tlumení kašle kapky (Stoptussin, Fytos aj.), sirupy (Stodal, Mucosolvan aj.), popř. tablety Sinecod, ACC long aj.).

Další informace k tématu najdete zde.

Babské rady

Co zabírá na rýmu

Osvědčeným receptem na rýmu je heřmánkový čaj. Heřmánek má protizánětlivé účinky, osladíte-li si ho po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale také na inhalování. Silný heřmánkový výluh ještě horký dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte. Krásně se vám uvolní dutiny.

Na bolest v krku

Při bolestech v krku pomůže již zmiňovaný heřmánkový čaj s medem, ale také čaj ze šalvěje. Pomáhá také popíjení či kloktání Vincentky a Priessnitzův obklad. Vše o jeho přípravě najdete zde.

Na kašel

Na kašel je ideální čaj z podbělu, který si na jaře nasbíráte a usušíte (nezoufejte, mají ho i v lékárnách). Usnadňuje vykašlávání a tlumí zánět. Ochutit ho můžete medem a citronem.

Velmi pomáhá také cibulová šťáva s medem. Nakrájíte cibuli, potřete ji medem a počkáte pár hodin, než pustí šťávu, kterou pak třikrát denně po lžičkách užíváte. Díky medu chutná i dětem a rychle zabírá.

Na horečku

Jako přirozená bylina pro snížení teploty slouží černý bez. Čaj z jeho květů má navíc mnoho vitamínů. Zalijte jej horkou vodou a nechte zhruba 10 minut louhovat, pak sceďte.

O tom, jaké další babské rady pomáhají, čtěte zde.

Další osvědčené babské rady

Hitem posledních let je zázvorový čaj, který tělo prohřeje a má i mnoho léčivých látek. V první řadě jsou to esenciální oleje, má však v sobě také celou řadu vitaminů, například vitaminy A, B1, B2, C, E, a minerálních látek, jako jsou sodík, hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík. Připravíte jej tak, že zázvor nakrájíte nebo, pokud máte raději pálivější a účinnější variantu, nastrouháte a zalijete vodou horkou zhruba o 90 °C. Sladit samozřejmě medem.

Video se připravuje ...
10 způsobů, jak podpořit imunituVIDEO 

Další doporučovanou medicínou, vhodnou ale jen pro dospělé je medvědí mléko. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Jeho pozitivem je, že zahřeje, ale obecně platí, že alkohol vhodný není, protože snižuje imunitu.

Recept pro fajnšmekry je křen s medem. Působí skvěle jako prevence v menších dávkách. Ve větších je vhodný v průběhu nemoci, protože křen je přirozené antibiotikum. Čerstvý kořen křenu oloupejte a najemno nastrouhejte. Poté smíchejte s přibližně stejným množstvím medu. Promíchejte a užívejte po lžičkách během dne (3 až 5x), podle průběhu vaší nemoci.

O tom, co jíst při nachlazení, čtěte zde.
Další tipy na domácí léčbu nachlazení najdete zde.

Možné komplikace nachlazení  

Pokud se viry nebo bakterie dostanou až k ušnímu bubínku, může dojít k akutnímu zánětu středního ucha. Nachlazení u osob, které mají k tomu sklon, vyvolává astmatický záchvat, a když není léčeno, může vést k až k zánětu dutin nebo k dalším sekundárním infekcím, jako jsou streptokok, pneumonie nebo bronchitida.

Prevence

Jako u každé virové infekce je nutné:

  • časté mytí rukou
  • dezinfekce předmětů a osobních věcí, zejména mobilního telefonu
  • používat papírové kapesníky i při kýchání a ihned je vyhazovat
  • vyhýbat se viditelně nemocným lidem
  • jíst zdravě, dodržovat pitný režim a dopřát si delší spánek
  • užívat doplňky stravy podporující imunitu, jako jsou multivitaminy, především vitamín C a beta karoten

Víte, kolik člověk potřebuje vitamínů? Více čtěte zde.

Kdy jít k lékaři

Pokud se necítíte dobře déle než týden, přetrvává rýma, bolest v krku, popř. stále zvýšená teplota, navštivte svého lékaře. Nebo pokud teplota překročí 38,5 °C a trvá déle než 24 hodin. Může se jednat o závažnější onemocnění, jako je chřipka, zánět ledvin nebo zápal plic. Váš stav není tedy pouze virového, ale bakteriálního původu, a ten je nutný léčit antibiotiky.

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.