Zánět ledvin | Moje zdraví

Zánět ledvin

Zánět ledvin neboli zánět horních močových cest, jinak také pyelonefritida, je infekční zánětlivé onemocnění ledvin,bakteriálního původu. Vyskytuje se v akutní nebo chronické formě podle specifických příznaků.

Příznaky

Akutní forma zánětu ledvin se vyznačuje především rychle nastupujícími a výraznými příznaky. Častým začínajícím projevem je horečka. Rychle zvyšující se teplota přináší pocit náhlé únavy a schvácenosti při běžných činnostech. Horečka často vyvolá zimnici s třesavkou. Objevit se může i nevolnost, která může vyvolat zvracení. Může se vyskytnout i nepříjemná bolest hlavy, břicha a zad v bederní části při pohmatu a poklepu. Kvůli zánětu může docházet k pocitu nutkání častého močení s pocitem pálení a bolestí. Vylučovaná moč je často hodně tmavá a zakalená. V moči můžou být patrné stopy bílkovin nebo hnisu. Zánět může být i chronický s méně viditelnými příznaky nebo dokonce žádnými. Chronický zánět ledvin se projevuje dlouhodobě zvýšenou teplotou, přetrvávající přítomností bakterií v moči, později i otoky na končetinách nebo pod očima, mohou se objevovat i svalové křeče. Každodenní režim doprovází nadměrná ospalost a porucha soustředění.

Inkubační doba - /

Léčba – Zánět ledvin je vážné onemocnění a vyžaduje lékařskou péči, většinou i hospitalizaci. Základem léčby je podání účinných antibiotik, podle závažnosti zánětu je někdy nutné i nitrožilní podávání antibiotik. Při léčbě je nutné zajištění dostatečného přísunu tekutin, které ledviny nezbytně potřebují. Pitný režim je potřeba dodržovat v rozumných menších, pravidelných dávkách, protože větší množství najednou velmi zatěžuje nemocí oslabené ledviny. Dlouho trvající horečka vyčerpává organismus a je potřeba ji začít postupně snižovat léky. Důležitý je klid na lůžku.

Jak se rychle zbavit, jak rychle vyléčit - /

Čím vyléčit
Léky - Na zánět ledvin je vždy nutné nasadit adekvátní léčbu, tedy ATB.  Nejčastěji jsou použita antibiotika např. ciprofloxacin, deoxymykoin, ofloxacin apod. Antibiotika se dobírají až do úspěšného doléčení zánětu, zhruba po dobu 2 týdnů.  Nepříjemné bolesti se utlumují analgetiky.

Bylinky – Ledviny vám pomůže vyčistit od bakterií třeba čaj z 2 lžiček listů kopřivy dvoudomé, které přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Čaj pijte 3krát denně spolu s vodou.

Homeopatika - /
Babské rady - Domácí léčba, jak si pomoci - /

Vyšetření – Při podezření na zánět ledvin nejprve vyšetřující lékař prohmatá oblast ledvin a provede biochemické vyšetření moči. Pokud se nemocný dostane do nemocničního zařízení, provádí se kultivační vyšetření moči na původ infekce a na citlivost na antibiotikum před nasazením nejvhodnější antibiotické léčby. Následně se provádí ultrazvuk močových cest, který zánět ledvin potvrdí a zhodnotí postižení ledviny.

Očkování - /

V těhotenství – V těhotenství bývá častější chronická forma zánětu ledvin než akutní. Mnohem častější bývají v těhotenství záněty dolních močových cest, tedy močového měchýře nebo močové trubice. Léčba se provádí na lůžkových odděleních v nemocnici, kde je dodržen přísný klid a dieta, případné podání léků proti bolestem dle pokročilosti těhotenství. Po vyléčení je nutná pravidelná kontrola až do konce těhotenství kvůli možnosti opětovného propuknutí nemoci.
Možné komplikace - Postupující infekce se z ledvin může rozšířit do krevního oběhu a vyvolat otravu krve. Při ní dochází k selhání základních životních funkcí a vyvolává šokový stav, který může končit i smrtí.
Trvalé následky - Nesprávné nebo zanedbané doléčení zánětu ledvin často vede k chronickému přetrvání zánětu, postupně může dojít až k selhávání ledvin a nutnosti jejich transplantace.

Zdravotní cviky

Prevence - Důležité je nepodceňovat žádné infekční onemocnění, nepřecházet a doléčit jej - např. angíny, kožní infekce atp. Nejdůležitější je pravidelný pitný režim. Při správném pitném režimu se průběžně odplavují nečistoty a toxiny v moči z těla ven. Pravidelné močení je také důležité. Pokud je močový měchýř dlouho plný, jednak je celý vylučovací proces zpomalen, což jeho funkčnost poškozuje, ale i bakterie v zadržované moči mají zrovna tak možnost množit se a přenášet se z močového měchýře do celého močového aparátu. Další důležitou prevencí pro správnou funkci ledvin je co nejmenší užívání léků proti bolesti ve formách tablet. Ty v nadměrném množství a při častém užívání poškozují celou řadů orgánů a nejvíce právě ledviny.

Způsob nákazy: V moči a močovém měchýři se přemnoží bakterie, které následně mohou napadnout ledviny.

Kdy jít k lékaři – K lékaři běžte při jakýchkoliv potížích s močením a podezřele jinak zabarvenou močí.

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.