Med: Přírodní pochoutka bojující proti nespavosti
Co je lepší než jedna lžíce medu? Dvě lžíce. Citát z knihy Jana Wericha "Fimfárum" nepotřebuje komentář. Ani med ne.
* Květové medy obsahují vyšší podíl bílkovin a považují se za dietetické.
* Med nezahřívejte na teplotu vyšší než 46 °C, jinak ztratí většinu vitaminů a enzymů.
* Rozeznáváme medy květové (nektarové) a medovicové (tzv. spadkové či lesní).
* Lesní medy jsou bohatší na stopové a minerální látky (železo, mangan, draslík, vápník a kyselinu fosforečnou). Mají význam pro tvorbu krve, především hemoglobinu, dále pro vývin kostí a zubů u dětí a rovněž je třeba zmínit vliv na látkovou přeměnu a nervový systém.
* Včelí med obsahuje převážně monosacharidy, glukózu (cukr hroznový) a fruktózu (cukr ovocný), v různém množství a poměru podle zdrojů včelí pastvy.
* Zkuste pomocí medu bojovat proti nespavosti. Předtím, než ulehnete, vypijte šálek teplého mléka se lžící medu. Pokud ani tak neusnete, alespoň si pochutnáte!
* Med obsahuje kromě jiného: a) vitaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P b) minerální látky: vápník, fosfor, draslík, sodík, chlor, síru, hořčík, železo, křemík, mangan aj. c) včelí mateří kašičku
* Používá se při léčbě nemocí srdce, žaludku, střev, ledvin, při chřipce, pomáhá také při léčbě vysokého tlaku (rozšiřuje cévy), při popáleninách a hojení ran.
* Je cennou potravinou ve výživě dětí. Hlavně tmavý med svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsah krevního barviva (hemoglobinu) a podporuje tvorbu krve.
Zajímavosti:
* Jedna včela navštíví za minutu 10 květů.
* Pro nasbírání 1 kg medu včely uletí 280 000 km, tj. 7x kolem rovníku.
* Největším producentem medu na světě je Čína.
* 80 dkg na osobu a rok je průměrná spotřeba medu v Česku.
* Největšími konzumenty medu v EU jsou Němci (1,3 kg na osobu a rok).