Bolest v krku | Moje zdraví

Bolest v krku

Bolest v krku je velice častou obtíží. Příčin bolesti v krku je mnoho. Může se jednat o příznak onemocnění, například takto může začínat viróza. Je typickým příznakem pro angínu (zánět mandlí, tonsilitidu). Někdy může ale signalizovat i velice závažné onemocnění, například nádorové.

 Bolest v krku může provázet alergickou reakci v případě potravinové alergie či v případě vdechnutí alergenu. Důvodem je podráždění a otok sliznice nosohltanu. Může se vyskytnout po větší námaze hlasivek mluvením, křikem nebo zpěvem, jako reakce na podráždění například kouřem nebo po pobytu v suchém nebo prašném prostředí.

Příznaky a příčiny

Bolest v krku může být vnímána jako: 

  • škrábání nebo pálení v krku
  • obtíže při polykání
  • pocit cizího tělesa (knedlíku) v krku
  • problémy s hlasivkami nebo chrapot

Příčiny bolesti v krku jsou různé. Podrobnější informace o konkrétních onemocněních najdete v samostatných textech.

Nachlazení

Škrábání v krku může doprovázet běžná nachlazení a rýmy. Nejčastěji se jedná o časté virózy, typicky přicházející v jarních a podzimních měsících. Doprovodnými příznaky bývají zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, rýma. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění a není potřeba antibiotik. 

Angína – tonsilitida

Bolest v krku bývá typickým příznakem pro zánět mandlí (angínu). Hrdlo bývá rudé, oteklé, na mandlích se mohou objevit bílé hnisavé čepy. Bolest se vyskytuje hlavně při polykání. Angíny mohou být způsobeny jak bakteriemi (nejčastěji  streptokoky), tak viry. Mohou mít i mykotický původ. Aby lékař rozhodl, co je skutečně původcem onemocnění a zda je vhodné nasadit antibiotika, většinou provede takzvaný CRP-test  z kapky krve, který mu pomůže odlišit bakteriální infekci od ostatních. V případě podezření na streptokokovou angínu je možné ještě vyšetření doplnit mikrobiologickým vyšetřením, tzv. výtěrem z krku či streptestem. 

Laryngitida

Zánět hrtanu (laryngitida) se projevuje silným škrabáním v krku, štěkavým kašlem, chrapotem až ztrátou hlasu. 

Faryngitida

Intenzívní bolestí v krku, zejména při polykání, se může také projevit zánět hltanu.

Alergie

K bolesti v krku dochází následkem otoku sliznic a zvýšené tvorby hlenu (více zde). 

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza neboli EB viróza může mít stejné projevy jako angína. Diagnostikuje se krevními testy. Antibiotika na ni nezabírají.

Refluxní choroba – pálení žáhy

Při chorobě zvané gastroezofageální refluxní choroba se kyselý obsah žaludku (natrávená potrava a šťávy) vrací zpět do jícnu. Může přitom nepříznivě působit na sliznici jícnu, poškozovat ji a způsobovat v ní zánět. K příznakům tohoto onemocnění patří především pálení žáhy i v období mezi jídly, ke kterému se může přidat i bolest při polykání.

Zvětšená štítná žláza

Příčinou bolestí v krku při polykání může být také zvětšená štítná žláza neboli struma. Zvětšení štítné žlázy může být projevem jak zvýšení její činnosti, tak i snížení.

Nádorová onemocnění

Nádory v oblasti krku (rakovina hrtanu, rakovina jícnu) se mohou projevovat bolestí v krku. Bolesti se ale objevují většinou až v pozdější fázi nádoru. Nádory se mohou projevovat pocity knedlíku v krku, krví ve slinách či hlenu nebo dlouhotrvajícím chrapotem.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Léčba bolesti v krku

Léčba bolestí v krku vždy záleží na konkrétním onemocnění. Hojení bakteriálních a virových zánětů můžete podpořit dezinfekcí ústní dutiny pomocí kloktadel, pastilek nebo sprejů, které se nabízejí v lékárně. Většina z nich také působí proti bolesti (analgeticky). Při nachlazení pomáhá také inhalace nebo popíjení Vincentky. Hojivý proces při angíně podpoříte Priessnitzovým obkladem. Tedy přiložením obkladu namočeného do studené vody, vyždímaného, následně jej přikryjete fólií a navrch ještě teplou látkou.

Pokud je bolest dlouhodobá a silná, pokud vám ztěžuje dýchání nebo ji doprovází výrazné polykací obtíže nebo vysoká přetrvávající horečka, navštivte praktického lékaře. Lékaře kontaktujte také v případech, kdy bolest v krku trvá déle než týden nebo ji provází bolest čelistních kloubů, krev ve slinách či bolest v uchu.

Léky

Antibiotika, dezinfekční a analgetické pastilky, spreje, kloktadla

Bylinky na bolest v krku

Proti bolesti v krku pomáhá kloktání šalvějových a heřmánkových čajů a výluhů.

Černý čaj s medem

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte ho horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek a cibule

Pomoci vám může i cibule a česnek. Ten má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém. Oloupaný česnek jednoduše vložte do úst a cumlejte ho jako bonbon. Nebudete sice moc vonět, ale uvolní se z něj antiseptické látky, kterou pomohou utlumit bolest. Z cibule si můžete během chvilky připravit hustý sirup. Do zavařovací skleničky nakrájejte na plátky cibuli, přidejte vydatnou dávku třtinového cukru a nechte odležet, dokud obě přísady nevytvoří hustou směs.

Zázvor

Na bolest v krku je nepřekonatelný také čerstvý zázvor. Kořen oloupejte, nakrájejte na kusy, vložte do hrnce a zalijte zhruba litrem vody. Přidejte pár kousků jablka nebo hrušky a pozvolna vařte zhruba hodinu a půl na malém plameni. Pálivý zázvorový výluh popíjejte každou půlhodinu, pokud na vás bude moc silný, doslaďte a zjemněte ho medem. Do tří dnů by měla bolest v krku ustoupit.

Jitrocel

Zabírá prý i jitrocel. Z čerstvých nebo sušených listů si můžete připravit čaj. V lékárnách ho seženete ve formě sirupu nebo cucacích tobolek.

Mateřídouška

Mateřídouška má vysoký obsah silic a funguje jako účinné přírodní antiseptikum. Kromě bolesti v krku vám pomůže např. při zažívacích potížích nebo problémech se spaním. Má totiž i uklidňující účinky.

Lípa

Na bolest v krku pomůže silný čaj z lipových květů. Uleví vám od zahlenění a taky se po něm pěkně vypotíte.

Šalvěj

Na bolest v krku a problémy s polykáním se dává i další osvědčená bylinka s protizánětlivými a dezinfekčními účinky: šalvěj. Umí srážet teplotu a podporuje pocení. Vezměte 3 lžičky řezané sušené či čerstvé šalvěje a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte louhovat 15 minut a pomalu vypijte

Priessnitzův obklad

Klasika, která nikdy nezklame, je Priessnitzův obklad. Větší látkový kapesník namočte do studené vody, obalte s ním krk, přikryjte mikrotenovým sáčkem a převažte šátkem. Jde o léty prověřenou proceduru, která vede ke zlepšení prokrvení v krku, a tím ke zrychlení hojivých procesů. Obklad nechte na krku nejméně hodinu a půl.

Kloktání slanou vodou

Kloktání solného roztoku je další způsob, jak si ulevit od bolesti. Solný roztok dezinfikuje ústa i krk a vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vody a roztok několik minut kloktejte. Opakujte každé dvě hodiny.

Homeopatika

Homeopatika mohou s bolestmi v krku pomoci, nicméně bakteriální angínu je potřeba vždy léčit antibiotiky.

Oscillococcinum Je ideální prevencí v období chřipek a nachlazení. Zároveň léčí symptomy, jako jsou horečka, rýma a svalové bolesti.

Silicea 15 CH – Zmírňuje záněty nosohltanu a angíny, účinné je při opakovaných zánětech středního ucha, zimní rýmě a zánětu průdušek. Užívat by jej měly zejména děti s chronickými virózami.

Apis mellifica 15CH – Bolest v krku je bodavá, nemocný má pocit, jako by měl v krku zaraženou rybí kost. Chce studené nápoje, protože teplé nápoje a jídlo bolesti zhorší. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Belladonna 9CH – Suché sliznice, velká žízeň a horečka s pocením. Pět granulí každé dvě až tři hodiny.

Lék Phytolacca decandra 9CH – Podáváme v případě, že bolesti v krku se horší při každém polknutí a bolest při polykání vystřeluje do uší. Tmavě rudá sliznice může mít vzadu na jazyku žlutavý povlak, krční mandle jsou zvětšené. Horečka, zimomřivost a často i bolesti celého těla a bolesti kloubů. Dávkování je při potížích také pět granulí každé dvě až tři hodiny, při zlepšení stavu se interval prodlužuje.

Chcete vědět více o domácí léčbě bolesti v krku? Čtěte ZDE. 

Vyšetření

Lékař se detailně vyptá na charakter a lokalizaci bolesti. Pro rozlišení bakteriální infekce od ostatních může použít CRP test, pro stanovení dalších diagnóz výtěr z krku nebo krevní testy. V případě podezření na jiné příčiny pošle pacienta na další vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, endoskopické vyšetření a další, viz samostatná hesla).

Očkování

Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Prevence

Prevencí nachlazení je zdravý životní styl – zdravá strava, otužování, přiměřený pohyb. Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

Další rady na bolest v krku najdete ZDE.

VIDEO: CO ZABERE NA BOLEST V KRKU A JAK JI LÉČIT?

Video se připravuje ...
VIDEO 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.