Na jaké nemoci pomůže inhalování? | Moje zdraví

Co a jak správně inhalovat?

Co a jak správně inhalovat?
Inhalováním výluhu z heřmánku se můžete účinně zbavit rýmy. • Autor: iStock.com
2. listopadu 2017 • 06:00

Máte časté rýmy, kašel, trpíte chronickými záněty v oblasti průdušek? Inhalační léčba skýtá ideální možnost, jak léčivo dostat přímo na sliznici dýchacích cest. Má však svá pravidla, naučte se je.

Opakující se onemocnění horních a dolních dýchacích cest, záněty středouší či vedlejších dutin nosních vždy vyžadují komplexní přístup k léčbě a nutnost hledání pravých příčin daného stavu. Tou může být dlouhodobý stres, snížená imunita, skryté onemocnění vážnějšího charakteru a další. V ideálním případě je také na místě prozkoumat psychosomatické souvislosti chronických zdravotních problémů.

Jako pomocníka ke zlepšení zdravotního stavu můžeme také přizvat inhalační léčbu. V každém případě je třeba, aby lékař-specialista (ORL, pneumolog, alergolog) nejprve posoudil celkový zdravotní stav dítěte či dospělého a teprve pak případně doporučil inhalační léčbu ambulantní nebo v domácím prostředí, mnohdy souběžně s další terapií např. antibiotiky či kortikoidy.

„Inhalační léčba je obecně vzato základem léčby onemocnění dýchacího traktu, tedy horních cest dýchacích i dolních cest dýchacích. V podstatě se používají tři systémy: aerosolové dávkovače, inhalace pro práškovou formu léčiv a nebulizátory (rozprašovače tekutiny). Rozlišujeme studenou a teplou inhalaci; každá z nich je vhodná pro jiné zdravotní problémy,“ uvádí MUDr. Ivan Šejna z Otorinolaryngologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Kdy je vhodná inhalace?

Na doporučení lékaře se inhalační léčba používá zejména u onemocnění dolních cest dýchacích, tedy při astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Z chronické zánětlivé onemocnění průdušek, při němž se poškozují a postupně zužují, což někdy končí až zánikem plicní tkáně) nebo u cystické fibrózy. Hlavním účinkem léčby je zde bronchodilatace, tedy roztažení zúžených bronchů, průdušek. V těchto případech si neordinujte léčbu sami, vždy je třeba vyšetření u lékaře zároveň se stanovením možných kontraindikací.

Při rozpuštění nadměrně se tvořících hlenů se k inhalaci využívají tzv. mukolytika. Indikacemi pro zahájení jsou zejména katary horních cest dýchacích, chronické bronchitidy (záněty průdušek), záněty vedlejších dutin nosních, tzv. paranazálních dutin (sinusitidy), chronická rýma (rinitida), ale někdy i záněty středního ucha (otitida).

Inhalace má dlouhou historii. Již ve starém Egyptě se pro uvolnění dýchacích cest inhaloval mentol či eukalyptus. V moderní medicíně se inhalace dostává do popředí zhruba od 30. let minulého století zejména díky lázeňské léčbě, kdy se používal např. adrenalin či efedrin (s vlivem na oplasknutí sliznic).

Inhalace studená, či teplá?

„Na akutní záněty se hodí spíše studená inhalace. Zánět s sebou nese překrvení, vyšší cévní zásobení a zarudnutí sliznice, proto je třeba spíše ochlazovat. Vyšší teplota naopak způsobuje překrvení sliznic a může zánět podněcovat, dráždit, teplá inhalace se tedy hodí spíše pro chronické záněty dolních dýchacích cest, kdy potřebujeme především zkapalnit sekret, který je v průduškách,“ vysvětluje lékař.

Léčba může probíhat na doporučení odborníka také kompresorovým inhalátorem. Lze jím inhalovat též husté roztoky; hodí se pro časté a dlouhodobé používání. Další volbou je ultrazvukový inhalátor. Při jeho používní vzniká velký podíl malých částic, které mohou pronikat do nejmenších oblastí dýchacích cest; je vhodný pro sezonní využití.

Většinou se tedy jedná o léčbu ambulantní, jinak je možno v prodejnách zdravotnické techniky zakoupit různé inhalátory pro domácí použití. Pacienti s chronickým zánětem mohou od lékaře dostat předpis, resp. „poukaz“ na nákup vhodného inhalátoru.

Inhalování není vhodné pro všechny

„Kupříkladu některým pacientům může být vlastní mechanismus vdechování teplé či studené páry (nebo práškové formy léčby) nepříjemný, v určitých situacích může působit dokonce dráždivě a nemocní nejsou schopni inhalovat. Ale toto procento není příliš vysoké,“ popisuje MUDr. Šejna.

„Každopádně dříve, než pacient začne inhalovat, by se měl podrobit vyšetření dýchacích cest, které odhalí pravou příčinu jeho obtíží a určí, zda je inhalace na místě, jakou účinnou látku je třeba použít a v jaké frekvenci. Souběžně s inhalační léčbou je mnohdy nezbytné užívat kupříkladu antibiotika či protizánětlivé léky podle indikace lékaře. Nezbytné je též sledovat, zda má inhalační léčba patřičné účinky, a případně postup nebo dávku inhalace upravit podle momentálních potřeb. Pozor u alergiků na případné nepříznivé reakce - místní i celkové,“ upozorňuje odborník.

Účinky inhalace

Za jak dlouho se vlastně projeví účinky inhalační léčby? „Za několik dnů, ale i týdnů. Mnozí pacienti s chronickými záněty pravidelně jezdí za inhalační léčbou do lázní (například Luhačovic, ale i v jiných lázních je inhalační léčba indikována) podle typu svého onemocnění. V domácím prostředí se zpravidla u inhalací využívá solného roztoku či roztoku obohaceného o bylinky,“ říká MUDr. Šejna.

A jak na to? „Jednoduše do hrníčku či malého lavoru dáme studené nebo zahřáté médium, tedy kupříkladu luhačovickou vincentku eventuálně solný či bylinný roztok podle povahy zdravotních problémů, a vdechujeme nosem nebo i ústy (pokud se problém nachází v dolních cestách dýchacích). Lze inhalovat i několik týdnů - v každém případě se doporučuje činit tak spíš po kratší dobu, asi 15 minut, a častěji než například jednou denně půl hodiny,“ radí otorinolaryngolog.

Jak posílít imunitu? Podívejte se na naše video.

10 způsobů jak podpořit imunituVIDEO 

Pomůže i homeopatie a akupunktura

Před každou inhalací by se měl pacient poradit s lékařem a společně by měli zjistit, co je vlastně příčinou jeho hlasových či dechových obtíží. Eventuálně lze zkonzultovat výběr „domácích“ přípravků k inhalaci v lékárně s lékárníkem nebo ve specializovaných prodejnách bylinek.

„Existují samozřejmě také různé jiné metody, než jsou metody školské medicíny, například homeopatie či akupunktura. Jsou lékaři, kteří se na homeopatii specializují, nedají na ni dopustit, na druhou stranu ji řada jiných lékařů neakceptuje. Z mého hlediska je důležitý příznivý efekt jakékoli léčby, tedy co danému pacientovi nejvíce (a skutečně) pomůže,“ uzavírá Ivan Šejna.

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.