Zánět středního ucha
Zánět středního ucha je infekce nebo zánět středoušní dutiny za bubínkem. Začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích a má tendenci se komplikovat bakteriemi v hnisavý zánět. Tekutina hromadící se v dutině způsobuje velkou bolest. Může dojít i k protržení bubínku.
Zánětem středního ucha většinou bývá postiženo jen jedno ucho, a to zejména u dětí mezi 6 měsíci až třemi roky. Postihuje ale i starší děti a méně často i dospělé.
Příznaky
Příznakem je bolest a tlak v uchu způsobené přebytečnou tekutinou tlačící se na ušní bubínek, dočasné zhoršení sluchu, zvýšená teplota až horečka, nechutenství, nespavost. Mezi možné doprovodné příznaky patří rýma, kašel, bolest v krku, průjem a zvracení.
Pokud z ucha vytéká tekutina, mohlo dojít k protržení bubínku a je třeba vyhledat neprodleně lékaře.
Postihuje
Projevuje se
Léčba zánětu středního ucha
Léčba zánětu středního ucha závisí na věku dítěte a závažnosti onemocnění. Pokud není hnisavý zánět, podávají se nosní kapky, snižuje se teplota a zmírňuje bolest (například pomocí ohřívací láhve, která se přikládá k uchu). Jedná-li se o hnisavý zánět, musí se nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem může lékař bubínek propíchnout a umožnit tak vytékání hnisu.
Léky
Užívají se antibiotika, antibiotické kapky do ucha, nosní kapky.
Bylinky
Při nemoci pomáhá kloktání eukalyptu, pelyňku a heřmánku.
Homeopatika
Při rychlém podání vhodného léku lze velmi dobře léčit. Je dobré střídat v intervalu 10 až 15 minut různé léky, dokud nějaký nezabere.
Aconitum – Prudký nástup horečky se zarudnutím ucha, dítě se za ně chytá, nechce si na něj nechat sáhnout. Často předcházelo „nafoukání“ do ucha.
Apis – Následují–li po Aconitu ještě pálivé a bodavé bolesti. Někdy se přidává zánět hrdla či angína.
Belladona – Prudká, náhlá bolest v uchu. Vystřeluje do krku. Zlepší teplý obklad. Zhoršení večer. Hrozí přehřátí. Léky na teplotu – i Belladona 30 CH a vyšší ředění, 5x po 15 minutách. Nejlépe ve vodě, sprcha, ibuprofenové léky.
Capsicum annuum – Bolesti soscovitého výběžku za uchem. Hrozí kostní zánět. Podobně další kosti v okolí. Červené tváře.
Chamomilla – Dominuje zuřivý vztek. V uchu horko. Lalůček rudý. Zhoršení večer. Chvilinku uleví lenošení. Někdy jedna tvář červená, druhá bílá.
Dulcamaea – Nemoc z vlhka – promoknutí, mlhy, dlouho mokré plavky.
Ferrum phosporicum – Pozvolný začátek. Teplota kolem 38 stupňů Celsia. Tepavé bolesti. Někdy kapky krve v uchu či krvácení z nosu.
Kalium biochromicum – Opakované záněty dutin spolu s otitidami. Častěji vlevo. Tuhý hlen vzadu v hrdle. Doprovází i puchýřovité angíny.
Kalium muriaticum – vodnatý výtok z ucha i nosu. Rachůtky a lupání v uchu. Zhoršení sluchu. Bodavá bolest v uchu při změně nadmořské výšky.
Lachesis – Typicky začne vlevo. Bolest se ozve ráno či hluboko v noci. Zhoršuje polykání. Vysoká, setrvalá teplota. Někdy s tmavorudou angínou, začátek vlevo.
Lycopodium – Stranově zrcadlové s Lachesis – vpravo. Zhoršení mezi 16. a 20. hodinou. Uleví teplé nápoje, je ale bez žízně. Nadýmání břicha.
Mercurius solubilis – Vystřelující bolesti zubů a ucha. Slinění, otoky. Velká horečka.
Sulfur – Pozvolný, jakoby líný nástup potíží. Nedoslýchání. Zarudlý boltec ucha a kolem ústí zvukovodu. Svědění uvnitř.
(Zdroj: MUDr. Tomáš Karhan, Homeopatie a děti, Grada, 2011)
Domácí léčba a babské rady
Některé zdroje radí vložit do ucha stroužek česneku či šťávu z netřesku, lékaři to však nevidí rádi. Do ucha bychom si bez porady s lékařem nic vkládat neměli. Může pomoci obklad z tvarohu zabaleného do utěrky přiložený na uchu.
Vyšetření
Lékař se podívá otoskopem do ucha a zjistí míru zánětu. Může také udělat výtěr z krku nebo odběr krve jako kontrolní vyšetření při podezření na přidružený zánět.
Inkubační doba
1 - 3 dnyDélka léčby
7 dníOčkování
Existuje očkování proti viru pneumokoka, který způsobuje některé záněty středního ucha, Streptococcu pneumoniae (Synflorix, Prevenar 13). Proti všem však očkování neexistuje.
Možné komplikace
Protrhnutí bubínku v důsledku hnisu může způsobit ohluchnutí. Komplikací může být zánět kosti za uchem. Trvalým následkem může být hluchota.
V chladném počasí je důležité držet uši v teple. Při rýmě by se měly používat nosní kapky, které udržují nos průchodný a snižují tak možnost rozšíření infekce do ucha. Je možné také nechat sebe či dítě očkovat proti nejčastějšímu původci této nemoci Streptococcu pneumoniae.
Kdy jít k lékaři
Při intenzivní bolesti ucha, pokud z ucha vytéká tekutina.
VIDEO: Jak si udržet dobrý imunitní systém?