Plané neštovice, varicella | Moje zdraví

Plané neštovice

Plané neštovice jsou nakažlivé onemocnění vyvolávané herpetickým virem Varicella-zoster-virus (VZV). Během prvního kontaktu způsobí virus plané neštovice, vůči kterým si tělo vytvoří protilátky. Většinou se tak stane v dětském věku, nejčastěji mezi 5.-9. rokem. 

Virus však zůstává v těle přítomen i po vyléčení první infekce v nervových buňkách vedle míchy (tzv. spinálních gangliích) a zadních kořenech míšních. Asi u jednoho z pěti nositelů viru dojde po několika desítkách let k takzvané reaktivaci a způsobí pásový opar. Více o této nemoci čtěte zde

Příznaky

Prvním příznakem bývá teplota (u někoho se nemusí vyskytnout vůbec). Postupně se objevuje vyrážka na kůži. V první chvíli vypadají pupínky jako červené skvrnky, které se po několika hodinách mění v malé svědivé puchýřky naplněné tekutinou. Tekutina je nejprve čirá, později zakalená a je infekční. Puchýřky postupně zasychají a na jejich místě vzniká krusta, která se po čase odloupne.

Nejprve je najdete na krku, za ušima, na obličeji, ve vlasech a postupně se přelévají na celé tělo. Někdy se objeví i v ústní dutině, v okolí očí i na genitáliích.

Více k tématu čtěte zde.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže, horečka

Výsev puchýřků přichází ve vlnách, na těle dítěte se objevují postupně, takže objevíte zároveň puchýřky nové, svědící a plné tekutiny, společně s těmi, které se již od středu odlupují a „vylupují“, což je pro toto onemocnění naprosto typické.

Akutní stadium nemoci, spojené s nechutenstvím a zvýšenou nebo vysokou teplotou, obvykle odeznívá společně s posledním vyloupnutým stroupkem asi desátý den. V tomto období také pacient přestává být nakažlivý.

Jak naučit dítě samostatnosti se dozvíte zde.

U zdravých dětí probíhá onemocnění zpravidla bez komplikací. Pokud onemocní dospělý nebo člověk s oslabenou imunitou, bývá průběh onemocnění těžší.

Inkubační doba

Infekce planými neštovicemi se šíří vzdušnou cestou a virus je velmi nakažlivý. Pacient je infekční již před výsevem prvního pupínku, a to až do zaschnutí posledního. Inkubační doba je 2-3 týdny.

O neštovicích v dětském kolektivu čtěte zde.

Léčba

Při léčbě neštovic se potlačují příznaky onemocnění léky na horečku (s paracetamolem nebo ibuprofenem). Nepříjemné bývá svědění. Lékaři doporučují antihistaminika, která dokážou svědění potlačit. V komplikovanějších případech mohou lékaři podat antivirotika.

Jak na svědění a čím mazat

Úporné a obtěžující svědění mohou potlačit léky (antihistaminika). Dříve bylo doporučováno mazat puchýřky tekutým pudrem, dnes lékaři doporučují spíše pudr suchý nebo s mentolem, který puchýřky vysuší a sníží riziko infekce. Tekutý pudr vytváří na neštovicích krusty, pod nimiž občas dochází k hnisání. V lékárně je možno koupit i další chladivé gely na neštovice.

Babské rady a domácí léčba

Dříve se radilo nemocného vůbec nekoupat, aby se neštovice lépe hojily. Pro pacienta je důležité zůstat v čistotě, dítě s neštovicemi se může sprchovat nebo absolvovat rychlou koupel, do které můžete přidat trochu hypermanganu. Vznikne tak slabě nafialovělá lázeň. Nemocný by měl mít nakrátko ostříhané a čisté nehty, aby si při škrabání nezanesl do puchýřku infekci.

Léky

Antihistaminika (léky proti svědění), antipyretika (léky na horečku).

Bylinky

Nemocnému může při hojení a dezinfekci pupínků prospět krátká koupel ve slabém roztoku hypermanganu nebo v odvaru z heřmánku.

Homeopatika

Rhus toxicodendron 15 CH Pomáhá proti puchýřkům naplněným čirou průsvitnou tekutinou. Dávkování: 4x denně 5 granulí.

Antimonium tartaricum 9 CH Je to lék té fáze nemoci, kdy dochází k hojení puchýřků a nové puchýřky se již netvoří. Lék pomůže proti jizvám, které mohou vznikat po zanícených puchýřcích. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

(Zdroj: Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada 2008)

Inkubační doba

2-3 týdny

Očkování

ano

Délka léčby

2 - 3 týdny

Máme nechat malé dítě nakazit?

Někteří rodiče nechávají menší dítě nakazit u jiného nemocného v okolí, aby si dítě nemoc prodělalo a získalo imunitu. Někteří odborníci proti tomu nic nenamítají, většina lékařů je ale proti. Neštovice sice mají u dětí většinou mírnější průběh, nikdo ale rodičům nezaručí, že právě jejich dítě neskončí s komplikacemi.

Další informace o neštovicích najdete zde.

Možné komplikace

Komplikací bývá rozškrabání puchýřků, do kterých se může dostat bakteriální infekce a způsobit absces, který vyžaduje dlouhou léčbu.

U dospělých nebo pacientů se sníženou imunitou mohou onemocnění provázet komplikace, jako je zánět mozečku (cerebelitida), mozku (encefalitida), plic (pneumonie), jater (hepatitida) nebo porucha krevní srážlivosti. Komplikace může signalizovat déletrvající horečka, projevem cerebelitidy bývají problémy s rovnováhou a „motání“ pacienta.

V těhotenství

Pro těhotnou ženu je virus planých neštovic nebezpečný, zejména pokud v dětství neštovice neprodělala nebo není očkována. Během prvního trimestru nebo během dnů kolem porodu může infekce vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence. Proto je možné těhotné ženě, která onemocní planými neštovicemi v době okolo porodu, podat protilátky - tedy provést tzv. pasivní imunizaci. Toto léčba ochrání čerstvě narozené miminko před neonatální formou nemoci.

Očkování

V současné době existuje proti planým neštovicím očkování, které chrání i proti pásovému oparu. Zda děti očkovat, nebo ne, záleží na rodiči případně konzultaci s pediatrem. Očkování má smysl například ve chvíli, kdy dítě nedostalo plané neštovice ani do puberty. Očkovat by se měli nechat mladiství, kteří varicelu neprodělali a dále nemocní s těžkou formou atopického ekzému.

Prevence

Jedinou spolehlivou prevencí je očkování.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.