Lichořeřišnice | Moje zdraví

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, které dezinfikuje a posiluje imunitu.

Popis

Lichořeřišnice (Tropaeolum) je druh většinou dužnatých bylin. Mnohé vytrvalé druhy mají oddenky nebo stonkové hlízy. Lodyha je plazivá, dokonce i pět metrů dlouhá, má 20 cm dlouhé ovíjivé řapíky listů. Jednoduché listy jsou střídavé. Hlíznaté druhy lichořeřišnice mohou dorůstat až do výšky jednoho metru. Oboupohlavné květy jsou souměrné, rostou na dlouhých stopkách. Květ má osm volných tyčinek, svrchní semeník se skládá z anatropních vajíček a čnělek se třemi bliznami. Květ má zbarvený kalich, složený z pěti listů. Po opylení se objeví třídílná tobolka svraštělého tvaru, někdy může být křídlatá.

Účinné látky

Bylina je bohatá na thioglykosid glykotropeolin, silice a draslík. Tyto látky najdeme v tobolce, v listech jsou zastoupeny vitamín C, chlorofyl  a magnesium. Semena jsou bohatá na železo a fosfor. V rostlině najdeme i stopy betakarotenu.

Použití

Lichořeřišnice se využívá v kuchyni. Listy se zpracovávají do salátů, velmi účinné jsou odvary a bylinkové čaje. Rostlinu můžete zpracovat čerstvou i sušenou.

Účinky na zdraví

Další z řady bylin, kterým se říká přírodní antibiotikum. Dokáže mírnit bolest v krku, podporuje tvorbu krevních buněk, dezinfikuje a pomíhá při zánětech močových cest, léčí kašel, hojí rány a posiluje imunitu. Vyhledávaná je pro svoji schopnost stimulovat růst vlasů a bojuje s akné.

Výskyt

Rostlina se nachází v severních tropických oblastech Jižní Ameriky, kde má i svůj původ. Poté se rozšířila do Severní a Střední Ameriky, Evropy, Austrálie i na Nový Zéland. Částečně ji najdeme i v Africe a Asii.

Sběr

Sbírají se všechny nadzemní části po dobu vegetace od května do října, semena od konce srpna až po celé září.

Domácí recepty

Čaj na záněty močových cest pomáhá pročistit celé tělo. Vezměte lžičku řezaných sušených květů byliny a stejné množství čerstvých lístků lichořeřišnice a zalijte je čtvrt litrem horké vody. Nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte po doušcích třikrát denně.

Odvar na růst vlasů pomůže ženám i mužům. Vezměte dvě hrsti listů a květů lichořeřišnice a ty zalijte půl litrem studené vody. Poté vše přiveďte k varu, pak vařte ještě 10 minut. Uchovávejte v lednici. Nejlépe dvakrát denně masírujte nálevem kořínky vlasů.

 

Autor: Aneta Šimonková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.