Pátá nemoc: Jak vypadá, jak se projevuje a přenáší? | Moje zdraví

Pátá nemoc

Pátá nemoc (erythema infectiosum) je infekční onemocnění postihující nejvíce děti. Pátou nemoc způsobuje parvovirus B19. Přenáší se zejména kapénkově (tedy vzduchem) a přenos je ale možný i orofekálně či transplacentárně - z matky na plod. Onemocnět může i dospělý, který pátou nemoc jako malý neprodělal. Po prodělání onemocnění má pak pacient trvalou imunitu.

Patří mezi šest nejběžnějších dětských infekčních chorob, které se typicky projevují teplotou nebo horečkou a kožní vyrážkou. Dalšími jsou plané neštovice, spála, zarděnky, spalničky, šestá nemoc a sedmá nemoc.

Příznaky páté nemoci

Nemoc se v první fázi projevuje podobně jako nachlazení: teplotou nebo horečkou (v některých případech se ale vyskytovat nemusí), celkovou slabostí, únavou, bolestí svalů a kloubů. Po několika dnech se objevuje typická vyrážka u nosu a na tvářích, která má tvar podobný motýlovi. Oblast kolem úst je nápadně bledá. Vyrážka se může zhoršovat působením slunce, tepla nebo i stresem. Vyrážka se postupně šíří na trup a na končetiny.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže, klouby

Pátá nemoc může proběhnout i bez vyrážky jako jen lehké virové onemocnění s únavou a bolestmi kloubů. U části dětí probíhá onemocnění podobně jako nachlazení nebo nemoc podobná chřipce, může způsobit přechodnou anemii (pokles počtu červených krvinek) nebo dokonce bolest kloubů. Ta se ale častěji vyskytuje u dospělých žen.

Jak vyřešit horečku u dětí se dozvíte zde.

Nakažlivost

Dítě je nakažlivé zhruba týden před vypuknutím nemoci. V okamžiku, kdy jsou příznaky přítomné, už naopak nakažlivé není. K nákaze dochází obyčejně v dětských kolektivech během jara a zimy.

Inkubační doba 

Jeden až tři týdny.

Léčba

Nemoc odezní sama i bez náročné léčby. Základem je klid a dostatek tekutin. Vysoké horečky se srážejí léky s paracetamolem nebo ibuprofenem. V případě velkých bolestí kloubů můžete použít léky proti bolesti.

Pro pacienta je důležité zůstat v čistotě, nemocný se může sprchovat. Měl by mít nakrátko ostříhané a čisté nehty, aby si při škrabání nezanesl do vyrážky infekci.

Vyšetření

Lékař většinou onemocnění pozná pohledem, může udělat i vyšetření krve. 

Možné komplikace

Komplikacemi jsou ohroženi lidé se sníženou imunitou a lidé s chronickou chudokrevností. U pacientů s vážnějším průběhem nemoci spojeným s útlumem krvetvorby je nutno přechodně podávat transfúze.

V těhotenství

Nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy, kde hrozí vážné poškození až odumření plodu. Riziko, že dojde k poškození plodu je 5-10%, vyšší je, pokud infekce maminky nastala v druhém trimestru gravidity.

Kdy jít k lékaři?

Návštěva lékaře není nutná, pokud nemoc probíhá bez větších potíží. Každopádně lékaře o tom, že dítě prodělalo tuto nemoc, informujte. Pokud jste těhotná, zjistěte od rodičů, zda jste pátou nemoc prodělala, případně se vyhýbejte dětským kolektivům.

Prevence

Proti páté nemoci není očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Vyplatí se dodržovat zdravý životní styl, což je zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pohyb a dostatek spánku. 

JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM? TYTO TIPY VÁM POMŮŽOU:

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.