Jak se starat o nové a staré jizvy. A jdou odstranit? | Moje zdraví

Jak se starat o nové a staré jizvy. A jdou odstranit?

Jak se starat o nové a staré jizvy. A jdou odstranit?
Jak se starat o jizvy? • Autor: iStock.com
12. dubna 2020 • 06:00

Kolik máte na těle jizev? Není člověka, který by za svůj život neutrpěl nějaký ten šrám na těle. Pozůstatky z mládí, jizvy po operacích, po akné či z jiného důvodu. Všechny si zaslouží vaši pozornost. Víte, jak se o jizvy starat? A co ty velké, které vás trápí z hlediska vzhledu? Jdou odstranit?

Jizvy jsou oblasti vláknité tkáně, které po poranění nebo chirurgickém zákroku nahrazují normální kůži nebo jinou tkáň. Zjizvení je proto přirozenou součástí léčebného procesu v těle. Je zajímavé, že žádné dvě jizvy nejsou stejné a jizvy každého člověka se léčí jinak. Vaše jizva může být nejprve zarudlá a postupně se usazuje, aby se stala bledší a hladší. Úplné vyrovnání jizvy trvá dle odborníků z Hull University Teaching Hospitals v Británii až 12–18 měsíců po operaci či zranění. Na jizvě si během té doby můžete všimnout několika změn. Jizvy vás mohou čas od času svědět nebo brnět, prochází fází zčervenání až do mírně červené. V oblasti jizvy můžete cítit lehké znecitlivění, někdy dojde i k trvalému. Většina jizev se hojí dobře, zbystřit byste měli, pokud je jizva nadměrně oteklá, červená, bolestivá, vytéká z ní tekutina nebo zapáchá. V takových situacích vyhledejte lékaře.

Jak se starat o jizvu po operaci či zranění

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser, který zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology. Po koupeli jizvu vždy s lehkostí osušte. Na jizvu používejte při mytí neparfémovaná mýdla a poté dvakrát denně krémy k hojení jizev, opět by neměly být parfémované, mají za úkol zvlhčit a hydratovat pokožku. Hojení také přispívá vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a bílkoviny, jako je mléko, jogurt a zelená listová zelenina. Proces hojení výrazně zpomaluje kouření, což bylo prokázáno na řadě výzkumů, jež sledovaly hojení jizev u lidí, kteří kouřili a kteří nikoliv. Pozor si dejte i u čerstvé jizvy na oblečení, které by ji nemělo odírat, mělo by být volné a prodyšné.

Chraňte jizvu před slunečním zářením

Pokud máte čerstvé jizvy, je důležité předtím, než jdete na sluníčko, volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50 po dobu 18 měsíců od zranění či operace, protože pokožka na jizvě je velmi citlivá a snadno se spálí. Po této době už můžete SPF faktor snižovat. Máte-li jizvy na obličeji, noste klobouk, který zakrývá obličej. To by mělo chránit jizvu před spálením nebo opalováním. Velmi vhodné jsou ty ochranné krémy s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.

Cvičení

Vždy se poraďte s lékařem či vaším fitness trenérem, který vám poradí, kdy bude bezpečné pokračovat ve cvičení. Poradí vám i vhodné cvičení, které vaší jizvě neublíží a díky kterému se zas dostanete do kondice.

Zakrývání jizvy

Zejména pokud jsou jizvy na obličeji, můžete použít k zarývání make-up nebo pleťový krém, avšak vždy až po úplném uzdravení jizvy.

Kombinace všech těchto doporučení vám pomůže v hojení jizev, což potvrzuje i Mirka Papajiková, která onemocněla tzv. MRSA (Meticilin resistant Staphylococcus aureus) neboli zlatým stafylokokem rezistentním na většinu antibiotik. Onemocnění se projevovalo silnými, hlubokými abscesy, což jsou bolestivá ložiska odumřelých tkání, způsobená hnisavou infekcí. „Kůži jsem měla otevřenou a plnou hnisu na cca 20 % zad, na bocích, v podpaží, na obličeji, na větší části hýždí a na zadní straně stehen. V nejhorším stádiu se mi k hnisavým ránám přidal ještě mokvající ekzém na pravém i levém boku o velikosti cca 10x15 cm na obou stranách. Léčila jsem to všemi možnými dietami, plazmovým generátorem, afirmacemi, koučinkem, homeopatiky, čínskými bylinami, esenciálními oleji, zelenými potravinami, terapiemi, cvičením, meditacemi, otužováním, dechovými technikami a zpočátku taky samozřejmě konvenční medicínou, která ale nezabírala. To, co mi reálně pomohlo, byla kombinace několika výše popsaných technik, přístupů a výživy, která vyústila ve vědomé poslouchání těla, a pak ještě impuls k zamyšlení k čemu tu nemoc vlastně potřebuju. Na jizvy samotné pak velmi dobře zabrala kombinace pohybu (asi hlavně akrobacie a cviky s vlastní váhou těla), sluníčka, esenciálních olejů a další přírodní kosmetiky včetně třeba kokosového oleje,“  prozrazuje dnes již vyléčená Mirka.

Jdou jizvy zcela odstranit?

Velmi častá otázka, zejména má-li člověk jizvy v obličeji či velkého rozsahu a viditelné. Odpověď  nepříznivá. „Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.