Ekzém a další vyrážky u kojenců: Jak je poznat a čím mazat? | Moje zdraví

Jak poznat a léčit atopický ekzém u dětí a další vyrážky?

Jak poznat a léčit atopický ekzém u dětí a další vyrážky?
Svědivá obtěžující vyrážka různého původu se na kůži našeho dítěte může objevit v každém věku • Autor: Shutterstock.com
24. listopadu 2017 • 06:00

Od narození naše pokožka plní důležité funkce. Je bariérou a obrazem našeho vnitřního stavu. Co nám změny na pokožce mohou říci? A jak zatočit se svědivou vyrážkou?

Většina miminek má po narození nějaké pupínky či zarudnutí. V tělíčku každého novorozence totiž probíhají těsně po porodu změny, díky kterým se stabilizuje jeho trávicí systém, a každé vybočení z rovnováhy je znát na pokožce. Problémy naštěstí postupně vymizejí a není třeba se kvůli nim znepokojovat.

Pokožka plní funkci bariéry, předělu mezi vnějším světem a vnitřním prostředím, a jako s takovou bychom s ní měli zacházet. Podle odborníků časté každodenní koupání u malých dětí není vůbec nutné. U malých miminek je to možné (samozřejmě kromě genitálu a zadečku) i jen 2x týdně. „Důležitá zásada, která po koupeli platí - do 3 minut promazat celé tělo i obličej,“ radí, jak pokožku nejlépe ošetřit, primářka Dermatovenerologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Nemocnice Na Bulovce v Praze MUDr. Darina Zelenková.

Nejčastější dětské vyrážky

Svědivá obtěžující vyrážka různého původu se na kůži našeho dítěte může objevit v každém věku.

Potničky

Malé růžové pupínky zvané potničky obvykle doprovázejí období od narození do věku přibližně 1 roku, kdy ještě není vyvážená termoregulace. Nejčastějším místem výskytu jsou záhyby krčku, tvářičky nebo třísla. Jejich oblíbenou sezonou jsou sice horké letní dny, pokud však neodhadneme oblečení, mohou dítě potrápit i uprostřed zimy. A jaká je pomoc? Potničky většinou zmizí samy, je však třeba dítě oblékat adekvátně teplotě v místnosti nebo venku. Pokud by se však v pupíncích objevil hnis či zánět, je potřeba jít k lékaři.

Svědivé kopřivky

Jak je uvedeno výše, pokud se něco děje uvnitř organismu, odrazí se problém na pokožce. To platí i pro kopřivku, která signalizuje nepřiměřenou reakci na alergizující podnět, například na nepříliš běžnou potravu. Kopřivka většinou velice svědí. Objevíte ji po celém těle nebo jen na určitých místech. Typická kopřivka má podobu rudých pupínků s bledým středem. Většinou ustoupí sama, případně po podání volně prodejného antihistaminika. Dítě je však potřeba stále sledovat. Začne-li mít potíže s dýcháním, zvracet nebo slinit, je třeba okamžitě volat záchranku - může se jednat o nebezpečný anafylaktický šok.

Do jiné časové „ligy“ spadá chronická kopřivka, která trvá nejméně 6 týdnů, ale i měsíce či dokonce roky. Jde opět o neadekvátní reakci na podnět, kterým může být nezvyklá potravina nebo agresivní kosmetika. Projevuje se především malými či velkými kopřivkovými pupeny na kůži. Ty jsou velmi svědivé, až do pocitu pálení. Stěhují se také z místa na místo. „Konkrétní pupeny většinou do 24 hodin mizí a nezanechávají po sobě stopy, nejsou-li rozškrábány.

Mohou být načervenalé, s bledším středem. U 20 až 30 procent případů je může provázet svědivý otok, který mizí většinou do 72 hodin od výskytu,“ doplňuje přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Petr Arenberger. Nemocný s chronickou kopřivkou patří vždy do rukou lékaře, který nasadí vhodné léky (antihistaminika, kortikoidy).

Spojení s infekcemi

Svědivá vyrážka doprovází většinu onemocnění dětského věku - jak virových, tak bakteriálních. Někdy může být (ale nemusí) průvodním jevem dalších onemocnění. Mezi ta vzácná, ale závažná patří například herpetické infekce, syndrom ruka - noha - ústa, zánět podkoží nebo velice nebezpečná meningokoková sepse. Pupínky jsou typické pro tzv. pátou či šestou dětskou infekční nemoc. U páté nemoci dochází k výsevu pupínků - zarudnutí kůže - směrem odshora dolů, tj. od obličeje postupně dále po těle; u šesté se nejprve objeví horečka a pak teprve vyrážka. Ta se šíří po trupu nahoru až ke krku. V obou případech se proti svědění podávají antihistaminika.

Impetigo

Ve svědivou vyrážku může přerůst i taková zdánlivě banální věc, jako když si dítě rozškrábe pupínek po kousnutí hmyzem. Zanese-li si špinavými prstíky do rány stafylokoky, může se dočkat puchýřků, které se naplní tekutinou, praskají a pokrývají se krustou medové barvy. Drží-li nadvládu streptokok, mohou chybět puchýřky, ale tvoří se krusty. Celá záležitost se jmenuje impetigo a je velice nakažlivá. Pupínky se nejprve objevují ve vlasaté části hlavy a na obličeji. Co pomáhá? Obklad z heřmánku nebo tradiční Jarischův roztok, který se prodává v lékárnách. Lékař v případě potřeby předepíše antibiotickou mast nebo celková antibiotika.

Kožní plíseň

Suché, šupinaté skvrny okrouhlého tvaru s plochým středem a vyvýšeným zarudlým okrajem nebo rudé plochy v tříslech a na zadečku - tak se nejčastěji projevuje plíseň neboli kandida. Skvrny se často šíří a vytvářejí kruhy či ovály s plochým středem a zvýšenými zarudlými okraji. Proti plísni se doma bojuje špatně - vezměte dítě a jděte s ním rychle k lékaři, který předepíše protiplísňovou mast.

Neštovice

Mezi nejznámější onemocnění dětského věku patří bezpochyby plané neštovice neboli „pláňata“. Protože k výsevu typické vyrážky dochází zhruba 2 až 3 týdny po nakažení, rodič většinou ví, že „to přijde“, a může se na útok pupínků připravit. Jsou drobné, červené, naplněné tekutinou. Najdete je na krku, za ušima, ve vlasech, postupně na celém tělíčku. Jakmile pupínek zaschne, objeví se nový - tak to jde pořád dokola a trvá to zhruba 10, 14 dní. Dítě mívá zpočátku horečku, trpí nechutenstvím. Co můžeme udělat pro jeho komfort? Pediatři dnes už tolik nedoporučují tekutý pudr, ale krátkou vlažnou sprchu či koupel ve vodě s hypermanganem, proti svědění se doporučují antihistaminika.

Spála

Vzduchem neboli cestou kapének k nám může přicestovat také spála. I ta má „v popisu práce“ projevit se vyrážkou, která vypadá jako husí kůže. Pupínky jasně červené barvy se objeví do dvou dnů po nástupu prvních potíží (horečka) a dítě většinou neobtěžují podobně jako vyrážka u spalniček. V první fázi této vysoce nakažlivé nemoci dítě trápí vysoká horečka, bolesti v krku a světloplachost. Přibližně po čtyřech dnech se ukáže vyrážka v podobě malých červených skvrnek, jež se postupně mění z červené na hnědočervenou. Nejprve zasáhne obličej, uši a postupně přechází na celé tělo včetně končetin. Mizí sama zhruba do týdne.

Jak poznat nebezpečnou meningokokovou infekci?

Vysoká horečka, bolest hlavy, zad i kloubů. Vypadá to jako chřipka. Jenomže jakmile se objeví i vyrážka, o chřipku vůbec jít nemusí. Vyrážka v podobě velmi drobných pupínků má purpurovou barvu, šíří se po celém těle a NESVĚDÍ. Proč byste se měli začít znepokojovat? Protože může jít o životu nebezpečnou meningokokovou infekci. Jak zjistíte, že jde právě o ni? Položte na místo zasažené vyrážkou třeba sklenici a lehce přitlačte. Pokud skvrny nezmizí, jde zřejmě o petechie, jež jsou pro meningitidu typické. V takovém případě okamžitě volejte záchranku - může jít o život!

Odborná spolupráce: MUDr. Darina Zelenková, Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, prof. MUDr. Petr Arenberger, CSc., Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.