Šestá nemoc: vyrážka a příznaky 6. nemoci u dětí | Moje zdraví

Šestá nemoc

Šestá nemoc (roseola infantum), nazývaná někdy dětskou růžovkou, je infekční onemocnění, které se projevuje typickou vyrážkou. Onemocnění postihuje především starší kojence a batolata (nejčastěji ve věku 6-24 měsíců), objevit se může i u starších dětí. Přenáší se vzdušnou cestou, nákazu způsobuje herpetický virus HHV-6 a méně často HHV-7. Šestou nemocí onemocní asi třetina malých dětí, nemoc se častěji vyskytuje na jaře. Dospělý člověk onemocní šestou nemocí velmi vzácně.

Šestá nemoc patří mezi šest nejběžnějších dětských infekčních chorob, které se typicky projevují teplotou nebo horečkou a kožní vyrážkou. Dalšími jsou plané neštovice, spála, zarděnky, spalničky a pátá nemoc.

Příznaky 6. nemoci

Onemocnění začíná většinou vysokou horečkou (někdy i kolem 40 °C), která trvá tři až pět dnů. U některých dětí se mohou přidat příznaky podobné nachlazení, bolest v krku, rýma, kašel, zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových mízních uzlin. Po několika dnech se objeví na těle drobně skvrnitá vyrážka, která se šíří na krk, trup, břicho a končetiny. Bývá růžová až červená, vypadá jako drobné či větší neostře ohraničené skvrny, které mohou být vystouplé, ale nemusí. Někdy trvá jenom pár hodin a zmizí do dvou až tří dnů bez následků.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

horečka, kůže, krk

Inkubační doba

Pět až patnáct dnů.

Léčba šesté nemoci

Léčba spočívá v mírnění příznaků nemoci. Základem je klidový režim a podávání dostatečného množství tekutin. Protože je onemocnění virového původu, antibiotika se nepředepisují.

Používají se především léky na snížení teploty. Pokud má ovšem kojenec vysokou horečku, vždycky navštivte vašeho dětského lékaře, aby provedl patřičná vyšetření a mohl vyloučit případné jiné infekce, například zánět močových cest nebo zánět středního ucha. Vysoká teplota je navíc nebezpečná, protože hrozí febrilní křeče. Vyrážka odezní sama.

Dítě přestává být nakažlivé ve chvíli, kdy vyrážka zcela zmizí.

Léky

Používají se léky na snížení teploty - antipyretika (tj. paracetamol a ibuprofen v doporučeném dávkování), pokud vyrážka svědí, tak antihistaminika.

Jak se zbavit vyrážky se dozvíte zde.

Domácí léčba a babské rady

Základem léčby je klid a dostatek tekutin. Pokud by vyrážka svědila, můžete postiženému ulevit suchým pudrem. Tekutý pudr lékaři nedoporučují. Pro pacienta je důležité zůstat v čistotě, nemocný se může sprchovat. Měl by mít nakrátko ostříhané a čisté nehty, aby si při škrabání nezanesl do vyrážky infekci.

Vyšetření

Diagnózu provede lékař na základě typických příznaků. Je možné ji potvrdit odběrem krve a vyšetřením krevního séra.

Komplikace

Vysoké horečky doprovází riziko febrilních křečí. Vzácně může dojít k těžšímu průběhu onemocnění, zřídka se můžou objevit aseptická meningitida, záněty jater (hepatitida) či mozkových blan (meningitida).

Inkubační doba

5 - 15 dní

Očkování

ne

Délka léčby

7 - 14 dní

Prevence

Proti nemoci není očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Vyplatí se dodržovat zdravý životní styl, což je zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pohyb a dostatek spánku.

Kdy jít k lékaři?

K lékaři jděte vždy, když horečka neustává nebo neustále stoupá. Lékař by měl vidět i dítě, u kterého horečka vystoupala nad 40 °C nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny. Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy hrozí nebezpečí dehydratace a nebezpečné ztráty minerálů. Sanitku volejte v případě, že se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, zvracení nebo má-li horečku dítě, které trpí jiným závažným onemocněním (například srdeční vadou). Lékaře volejte i v případě, kdy má pacient otok krku a hrdla, neobvyklou kožní vyrážku, pociťuje tuhnutí šíje a je citlivý na světlo, má bolest na hrudi, je zmatený nebo malátný. Lékaře přivolejte i v případě objevení se febrilních křečí.

VIDEO: Co jsou to vlastně plané neštovice? A postihují jen děti?

Video se připravuje ...
VIDEO 

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.