Zánět šlach: Jak vzniká a proč je důležitá prevence?
Zánět šlach či šlachových úponů vzniká nejčastěji v důsledku jednostranného mechanického zatěžování. Toto onemocnění se může objevit prakticky u všech druhů sportovních, ale i pracovních činností (při chybějící nebo narušené adaptaci tkání na tahový stres). Velmi často proto postihuje právě končetiny horní poloviny těla.
Zánět šlach může postihnout sportovce i nesportovce, u kterých se naruší adaptace tkání na tahový stres. Jak se zánět šlach projevuje a existuje prevence, která skutečně pomáhá?
Co je šlacha?
Abychom principu tohoto onemocnění lépe porozuměli, je třeba začít tím, co je šlacha a proč je vlastně tak důležitá. Šlacha je tkáň zajišťující připojení svalu ke kosti. Její hlavní funkcí je přenos svalové síly, tedy rozpohybování dané části těla.
V případě, že dojde k postižení šlachové tkáně v místě úponu šlachy do kosti, vzniká tzv. entezopatie. Jako hlavní příčinu zánětu šlach je třeba zmínit souvislost s mechanickou zátěží.
Jak zánět šlach poznáme?
Nutno říci, že se toto onemocnění projevuje poměrně pozvolna a plíživě, tudíž člověk nemusí hned zaregistrovat, že se děje něco, co je třeba řešit. Plně stačí, aby vykonal jednorázově vyšší činnost, než je obvyklé, a zánět se může objevit.
Prvotní příznaky pak jsou:
- zvýšená citlivost
- svědění daného místa
- otok či zarudnutí
- bolest při pohybu
Kde zánět vzniká nejčastěji?
Nejčastějším místem, které může být tímto onemocněním postiženo, je jednoznačně horní polovina těla. Především pak předloktí a zápěstí, protože tyto části, mnohdy i nevědomky, skutečně zatěžujeme nejvíce.
V případě zánětu šlach zápěstí nebývá problém přímo ve šlachách, ale spíše ve svalovém bříšku konkrétních svalů. V těch se nacházejí tzv. trigger body, které jsou posléze zdrojem přenesených bolestí. Způsobují zkrácení svalových vláken, silný tah na úponu svalu a také bolest celého zápěstí nebo ruky.
Existuje prevence?
Zánět šlach není nic příjemného, a proto se příliš nevyplácí podceňovat jeho léčbu. Neléčený zánět se totiž může rozšířit i do okolních šlach či kolagenních vláken, v nejhorších případech pak může způsobit jejich odumření.
Dobrou zprávou však je, že zánětu šlach LZE celkem snadno předejít – stačí namáhané části těla po fyzické aktivitě dopřát dostatečný odpočinek. Manuálně pracujícím prospívá občasné protažení svalů a pravidelný pohyb.
Babské rady nad zlato
Pokud už se zánět projeví, můžete zkusit babské rady jako jednu z variant jeho odstranění. Doporučuje se konzumovat více bílkovin, hořčíku, draslíku a vápníku. Oblíbený je též zábal z tvarohu či různé bylinné zábaly. Pomoci může koupel z borovicového jehličí či zvýšená konzumace kustovnice čínské.