Otrava krve
Otrava krve je velmi nebezpečný stav, při kterém v těle koluje vysoké množství nebezpečných bakterií. Proč vzniká a jak ji poznat včas?
Organismus se otravě brání a člověk je ohrožen na životě. Bakterie se přitom můžou šířit z různých ložisek, jako jsou třeba infekce močových cest, nebo i kvůli nemoci dýchací soustavy, jako je zápal plic, nebo při poruchách imunity (AIDS, diabetes). K otravě krve může dojít i při zanesení bakterií při zranění.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky otravy krve
Častým projevem jsou horečka, zimnice, třasavka. Postižený je schvácený, unavený, mívá vysokou srdeční a dechovou frekvenci. Někdy se připojuje také nevolnost či zvracení.
Léčba
Léčba se odvíjí od stádia, je proto třeba zabránit zhoršení stavu. Pokud se sepse neboli otrava krve opravdu rozšíří, může naopak dojít ke snížení tělesné teploty (klesá tlak, zvyšuje se pulz) a nástupu šokového stavu – takzvaný septický šok – obranná reakce těla pak může skončit selháním oběhu. V takové chvíli by už pacient měl být na JIP nebo na ARO.
Léky
Hlavní zbraní jsou širokospektrá antibiotika, která se podávají nitrožilně v dostatečných dávkách a pravidelných intervalech.
Kdy jít k lékaři
Pokud se člověk cítí špatně, má zimnici, horečku a špatně se mu dýchá, měl by urychleně vyhledat lékaře.
VIDEO: Jaké existují krevní skupiny a jak poznáte tu svou?