Zimnice | Moje zdraví

Zimnice

Zimnice je nepříjemný stav, při kterém se pacient nemůže zahřát, ani když se přikryje peřinou nebo dekou. Kromě pocitu chladu se může přidat i třes celého těla. Objevuje se ve chvíli, kdy se organismus vyrovnává s náhlou změnou teploty. 

Příčiny zimnice

Horečnatá infekční onemocnění (chřipka, zápal plic, angína)

Zánět žlučových cest nebo zánět ledvin

Rychle se zvyšující teplota často vyvolá zimnici s třesavkou. Objevit se může i nevolnost, nepříjemná bolest hlavy, břicha a zad v bederní části při pohmatu a poklepu, někdy i nutkání k častému močení s pocitem pálení a bolestí.

Malárie (zimnice se opakuje každý třetí nebo čtvrtý den podle druhu malárie). Ve střední Evropě se nemoc vykytuje velmi ojediněle.

Žlutá zimnice

Vysoká horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy patří mezi prvotní příznaky onemocnění. Více než 90 % případů se vyskytuje v Africe.

Sepse (lidově otrava krve). Jde o agresívní reakci organismu na mohutnou bakteriální infekci, která může vést k selhání orgánů a ke smrti.

Jak vyléčit zimnici?

K lékaři jděte vždy, když horečka neustává nebo neustále stoupá. Pokud má dítě teplotu nad 40 °C a hrozí mu febrilní křeče nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny.

Sanitku volejte v případě, kdy se k horečce a zimnici přidružily silné bolesti hlavy, zvracení nebo má-li horečku dítě, které trpí jiným závažným onemocněním (například srdeční vadou).

Lékaře volejte i v případě, kdy má pacient otok krku a hrdla, neobvyklou kožní vyrážku, pociťuje tuhnutí šíje a je citlivý na světlo, má bolest na hrudi, je zmatený nebo malátný.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.