Impetigo | Moje zdraví

Impetigo

Impetigo nebulózní (impetigo contagiosa), impetigo bulózní (impetigo bullosa) je nakažlivé bakteriální kožní onemocnění postihující nejvrchnější vrstvu kůže. Vyskytuje se nejčastěji u dětí předškolního věku a více v létě. Bez rozdílu pohlaví. Projevuje se jako puchýřovitá vyrážka na různých částech těla. Příčinou onemocnění je infekce streptokokem (pyogenes) nebo stafylokokem (aureus). Tyto bakterie se běžně přes ochrannou vrstvu zdravé kůže do těla nedostanou. Pokud je však kůže člověka oslabena například ekzémem nebo narušena (poraněním, odřením, štípancem a podobně), mohou se ranou bakterie dostat hlouběji, kde se snáze pomnoží a způsobí zánět.

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění. Pacient je nakažlivý až do doby, kdy puchýřky zcela zaschnou a vytvoří se na nich krusta.

Impetigo se často vyskytuje v dětských předškolních kolektivech, nákaze se také daří v teplém a  vlhkém prostředí (léto, bazény a podobně). Ohroženější jsou také lidé s některými kožními onemocněními (např. atopická dermatitida), pacienti léčení kortikosteroidy nebo například s cukrovkou.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Příznaky impetiga

Impetigo se vyskytuje ve dvou formách, jejichž projevy se liší.

Impetigo nebulózní (nakažlivé, impetigo contagiosa)

Je nejčastější formou onemocnění. Projevuje se jako červený bolák, může se vyskytovat kdekoliv na těle, ale nejčastěji na obličeji u nosu nebo úst. Skvrna se pomalu začne přeměňovat na puchýřek naplněný zprvu čirou, později zakalenou tekutinou. Puchýřek časem praská, tekutina vytéká a na místě se tvoří žlutohnědý strup, tzv. medová krusta. Strupy mohou svědit, nejsou však bolestivé. Může je doprovázet zvětšení lymfatických uzlin či změny v krevním obraze. Obvykle není provázeno celkovou reakcí organismu.

Impetigo bulózní

Bulózní impetigo je méně časté a vyskytuje se u novorozenců nebo menších dětí do 2 let věku. Zde je příčinou onemocnění Staphylococcus aureus. Vyskytuje se především v místech vlhké zapářky, dále na trupu a končetinách. Puchýře bývají nebolestivé, naplněné vodou, mohou mít zarudlé okraje. Snadno praskají, kůže se ale hojí bez jizev.

Folikulitida

Folikulitida je zánět vlasových váčků způsobený stafylokokem.

Impetigizace

Velice často dochází k infekci předem oslabené kůže, například při atopickém ekzému. Infekce takového ložiska kůže se označuje impetigizace.

Jak vypadá impetgo se můžete podívat ve fotogalerii:

Léčba impetiga

Během léčby jde především o zastavení nákazy, zmírnění příznaků onemocnění a podporu hojení kůže.

V lehčích případech postačí rány dezinfikovat, čímž se podpoří hojení. Většinou se ale přidává lokální léčba antibiotiky, kdy se postižená místa mažou antibiotickou mastí. Aby antibiotika mohla působit, je potřeba nejprve odstranit krustu za pomoci masti s kyselinou salicylovou. Následně se provádí i oplachování roztokem hypermanganu a poté již nanesení samotné masti.


V těžších případech se podávají antibiotika celková.

Velice důležité je při léčbě dodržovat zvýšená hygienická opatření:

  • rány dezinfikovat
  • otírat je speciálním ručníkem, ideálně jednorázovými utěrkami
  • dokud jsou puchýře naplněné tekutinou, měňte nemocnému každý den ložní prádlo, pyžamo a ručník
  • věci perte na co nejvyšší teplotu, můžete přidat i antibakteriální roztok do pračky, pořádně prožehlete
  • nepoužívejte společné ručníky a myjte si často ruce

Léky

Lokální či celková antibitoka, masti s kyselinou salicylovou.

Homeopatika

Při léčbě impetiga může pomoci SILICEA 9CH. Dávejte denně 2x 5 granulí.

Vyšetření

Impetigo pozná lékař pohledem. Je možné odebrat trochu tekutiny z puchýřů k mikrobiologickému vyšetření.

Komplikace

Komplikací může být takzvaný syndrom opařené kůže. Vzniká spíše u dětí. Projevuje se zpravidla nejdříve horečkou a poté rozsáhlými rudými ložisky připomínajícími popáleniny. Vrchní vrstvy pokožky se začnou odlučovat, což může být ohrožující na životě.

Prevence

Prevence spočívá především v dodržování hygieny.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.