Očkování proti koronaviru: Otázky a odpovědi přehledně na jednom místě | Moje zdraví

Očkování proti koronaviru: Otázky a odpovědi přehledně na jednom místě

20. ledna 2021 • 14:00

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME. Kdy se dostanu na řadu s očkováním? Opravdu mě ochrání před koronavirem? A není nebezpečné? O vakcíně proti koronaviru Covid-19 koluje spousta mýtů a polopravd. Máme pro vás všechny důležité informace přehledně na jednom místě, a navíc je pro vás stále aktualizujeme. Zjistěte všechno, co o očkování potřebujete vědět.

Kolik dávek vakcíny nyní Česko má a kdo se očkuje?

Česko dostalo zatím kolem 250 000 dávek vakcín. Momentálně je naočkovaných přes 192 000 lidí. V první fázi byli očkovaní zdravotníci, zaměstnanci a klienti domovů pro seniory. Od 15. ledna 2021 se mohou k očkování hlásit obyvatelé České republiky, kteří jsou starší 80 let. Od 26. ledna 2021 se mohou přihlašovat zdravotničtí pracovníci, kteří doposud nebyli očkovaní.

Registrační systém k očkování pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty se nespustí od února, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín, které v Česku nyní chybí, a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování.

S nedostatkem vakcín souvisí také volnější tempo pro otevírání velkých očkovacích center. Například to, které se plánuje v pražské O2 aréně, bude podle slov premiéra Andreje Babiše potřeba až někdy v dubnu. Premiér odhaduje, že více vakcín by se mělo do Česka dostat v květnu či červnu.

Vše o oficiálních příznacích koronaviru čtěte zde.

Očkování pro širokou veřejnost započne v červenci, probíhat bude i příští rok. V tomto období se do vakcinace zapojí maximální počet všech typů očkovacích míst. Jejich počet zatím není znám, základní síť určí Ministerstvo zdravotnictví a zbytek kraje. K dispozici má být i 5 tisíc praktických lékařů. Podle plánu budou v permanenci i nárazově vybudovaná velkokapacitní očkovací centra. Páteř pro distribuci vakcíny má podle návrhu tvořit 31 nemocnic.

Pro koho je očkování vhodné?

Jediná schválená vakcína Pfizer v tuto chvíli není vhodná pro děti mladší 16 let, protože na takto mladých lidech testovaná dosud nebyla. Evropská agentura pro léčivé přípravky se s výrobcem vakcíny prozatím dohodla na plánu klinického hodnocení vakcíny u dětí v pozdější fázi.

Podobně omezené jsou informace o použití vakcíny u těhotných. Z toho důvodu by těhotné ženy měly očkování konzultovat se svým lékařem. Stejně by měli postupovat i lidé, u nichž se v minulosti objevila alergická reakce u jiného typu očkování či mají závažnější zdravotní problémy. 

Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65–70 % populace.

 

Jak se vyhnout nákaze a jak probíhá léčba Covidu-19 čtěte zde.

Kolikrát si vakcínu musím nechat píchnout?

Očkovací schéma je dvoudávkové, po první aplikaci vakcíny má následovat za 21 dní ještě druhá dávka.

Kolik stojí očkování?

Očkování proti Covidu-19 je nepovinné a zcela bezplatné.

Kdy a kde se můžu registrovat na očkování proti Covidu-19?

Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích. Prvním krokem je registrace, na jejímž začátku vyplníte telefonní číslo. Dorazí vám SMS zpráva s ověřovacím kódem PIN1. Po vyplnění tohoto kódu zadáte údaje o sobě (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, číslo a název své zdravotní pojišťovny) a vyberete místo, kde se chcete nechat očkovat.

Registrace k očkování probíhá prostřednictvím centrálního rezervačního systému: registrace.mzcr.cz (nebo: crs.uzis.cz). V případě, že je vám více než 80 let a jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám s registrací pomohl, můžete využít pomoci řady informačních linek, zřizovaných neziskovými subjekty či kraji. Krajské a obecní linky jsou určeny pro občany žijící v příslušném kraji či obci. Obrátit pro pomoc se můžete také na infolinku 1221.

Druhým krokem je rezervace. Ve chvíli, kdy se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte zvací SMS zprávu s kódem PIN2. Po zadání tohoto kódu provedete rezervaci termínu. Zvací SMS zpráva znamená, že očkovací místo má k dispozici volné dávky vakcíny. Rezervaci termínu očkování je po registraci možné provést na odkazu: reservatic.com/ockovani. Bez zvací SMS není rezervace možná.

Podle jakých kritérií se očkuje?

Hlavním kritériem při výběru obyvatel ČR je věk, ale také zdravotní stav. To znamená, že zdravý člověk, kterému je 66 let, dostane termín později než například pětašedesátiletý zájemce s vysokým tlakem, obezitou nebo závažným onemocněním plic.

Přednost dostane například asi 13 000 lidí s cukrovkou, 93 000 s obezitou, 218 000 se závažným onemocněním plic nebo 24 000 se závažným onemocněním ledvin.

Dalším kritériem je zaměstnání u integrovaného záchranného systému, v kritické infrastruktuře, ve zdravotnictví, v sociální péči či ve školství.

Kde se očkuje?

Očkovací místa jsou budována v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace. Při registraci budete mít možnost vybrat si místo, které máte nejblíže. Pokud máte pocit, že pro vás očkování v očkovacím místě (nemocnici či centru) není vhodné, domluvte se se svým praktickým lékařem – poradí a pomůže vám.

Za jak dlouho budou všichni očkovaní?

Podle odhadu premiéra Andreje Babiše by k tomu mohlo dojít do konce září 2021.

Je vakcína bezpečná?

Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na desítkách tisíc dobrovolníků, a to pod lékařským dohledem. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.

Má očkování význam i pro ty, kteří koronavirus prodělali?

Přestože není jasné, jak dlouho tzv. post infekční imunita vydrží, rozhodně nejde o celoživotní ani dlouhodobou imunitu. I když data ukazují, že po prodělané nemoci by člověk neměl onemocnět za krátkou dobu znovu, jsou zaznamenány i výjimečné případy, kdy lidé onemocněli dvakrát po sobě s odstupem jednoho nebo dvou měsíců. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější.

Autor: MZČR

Má očkování smysl, když byly zaznamenány případy zmutování viru?

Z dosavadních výzkumů vyplývá, že chřipkový virus mutuje desetkrát častěji než virus SARS-CoV-2. Naopak, čím méně lidí bude očkovaných, tím více bude vir v populaci cirkulovat, a tedy i mutovat. Pokud se naočkuje dostatečné množství lidí, koloběh viru se zmírní. 

Může být naše vlastní DNA ovlivněná touto vakcínou?

Vakcíny firem BioNTech/Pfizer a Moderna (tzv. mRNA vakcíny) obsahují nukleovou kyselinu mRNA, podle které jsou v buňkách syntetizované bílkoviny. Tento proces ale probíhá v odděleném buněčném prostoru (v cytoplazmě) a nikoli v buněčném jádře, kde se vyskytuje lidská DNA. Volná mRNA žádným způsobem lidskou DNA v buňkách neovlivní, člověk není vybaven enzymy, které by umožnily RNA přepsat a včlenit do DNA – genetické informace člověka.

Jaké má vakcína nežádoucí účinky?

Stejně jako kterýkoli jiný léčivý přípravek i vakcína proti Covidu-19 může u některých osob způsobit nežádoucí účinky. Vakcína však mohla být schválena pouze proto, že její přínosy výrazně převyšují riziko možných nežádoucích účinků.

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje zhruba 70 podezření na nežádoucí účinky očkování proti koronaviru. Očkovaní lidé nejčastěji hlásí zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění.

Jak dlouho se zachová imunita navozená vakcínou?

Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela nový virus, neexistují v současné době dostatečné poznatky o tom, jak dlouho po očkování se imunita navozená vakcínou zachová nebo zda bude potřeba pravidelného přeočkování. 

Sledování však ukázalo, že nejvyšší hladina protilátek je zhruba jeden, dva týdny po druhé dávce vakcíny. Pak množství protilátek klesá, ale i po čtyřech měsících (přesně 119 dnech) byla jejich hladina evidentně zvýšená.

Studie ukazuje také další důležitou věc: Očkovací látka aktivovala druh imunitních buněk, který by měl pomoci s vytvářením dlouhodobé imunity, takzvané imunitní paměti. Jde o schopnost imunitního systému rychle a specificky rozpoznat v těle nepřítele, se kterým se již dříve setkal, a zahájit odpovídající imunitní reakci. Zjednodušeně řečeno: imunita z očkování vydrží nejméně stejně dlouho jako po skutečné nákaze, přitom ale očkovaným nepřináší žádná z rizik, která jsou s nákazou spojená.

Autor: MZČR

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.