Bolestivé polykání | Moje zdraví

Bolestivé polykání

K nejčastějším příčinám bolestivého polykání patří zánět v oblasti hltanu, na mandlích, ve slinné žláze, v hrtanu nebo jícnu. Je-li zánět jen povrchový, bolest se většinou při polykání nedostavuje. V okamžiku, kdy zánět zasáhne hlouběji nebo se začne šířit do okolí, začíná značně ztěžovat příjem tekutin a jídla. 

Příčiny bolestivého polykání

Silné bolesti při polykání (odynofagie) mohou postihnout děti trpící akutní epiglotitidou – jde o hemofilovou nákazu, která postihuje nejčastěji děti mezi 3–6 lety. Onemocnění vzniká náhle a mívá dramatický průběh – dítě nemůže pro veliké bolesti polykat, ale může se i dusit. Projevem akutní epiglotitidy je odmítání potravy, tekutin, otevřená ústa a malinko vyplazený jazyk. Tento stav znamená okamžitý alarm a převoz na pohotovost.

Přechodné bolesti při polykání můžeme pociťovat při nachlazení: Tyto bolesti nebývají nijak urputné a rychle odeznívají.

U dětí a dospělých způsobují bolesti při polykání streptokokové nákazy, především angína. Bolesti bývají někdy tak silné, že pacientovi prakticky znemožňují cokoliv spolknout, a často se šíří až do oblasti ucha.
Jinak je tomu v případech pokročilého nádoru, především v oblasti jícnu. Pacienta trápí silné bolesti až nemožnost polykání, výrazně hubne a strádá.

Bolest při polykání u některých pacientů provází pocity váznoucího sousta (dysfagie). Tou trpí pacienti s různými neurologickými nemocemi, kdy nelze vyvolat polykací akt, k dysfagii dochází také při onemocnění pojivové tkáně.

Bolest při polykání bývá doprovázena pocitem „knedlíku v krku“, zarudnutím a otokem, škrábáním, pálením.

Jak vyléčit bolestivé polykání?

Je-li bolestivé polykání doprovázeno celkovou schváceností, vysokou teplotou, zimnicí a dalšími příznaky, je naprosto nutné navštívit lékaře.

 

.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.