Lékaři varují: Obezita výrazně zhoršuje průběh koronaviru | Moje zdraví

Lékaři varují: Obezita výrazně zhoršuje průběh koronaviru

Lékaři varují: Obezita výrazně zhoršuje průběh koronaviru
Autor: istock.com
11. prosince 2020 • 14:00

Covid-19 představuje výrazně vyšší riziko pro obézní lidi. Nejenže se spíše nakazí, ale také mají horší průběh nemoci. Lékaři se navíc bojí, že u nich nebude tak dobře fungovat vakcína. 

Riziko, že pacient s koronavirem skončí v nemocnici, je u obézních o 113 % vyšší než u těch, kteří mají optimální hmotnost. Vyplývá to ze srovnání nejnovějších studií, které zkoumaly vztah jedinců s obezitou k onemocnění Covid-19 u 400 tisíc pacientů z Evropy, Asie a Ameriky. 

Obézní lidé si velmi často své problémy nepřipouští, protože problémy se projevují až po dlouhé době. Obezita je odborníky i laiky většinou vnímána jako nemoc, u které se metabolické komplikace typu cukrovky, vysokého krevního tlaku či cholesterolu projeví až s odstupem let. Pacienti tak mají falešný pocit dostatku času na změnu svého životního stylu,“ říká MUDr. Jozef Čupka, MPH, vedoucí Pracovní skupiny preventabilních onemocnění při Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

Hubnutí je potřeba zahájit hned

Nové onemocnění Covid-19 jasně ukazuje, že na odkládání změny životního stylu a zhubnutí není prakticky žádný čas. Je třeba jednat hned. Výsledky metaanalýzy 75 studií provedené týmem profesora Popkina z univerzity v Severní Karolíně jsou alarmující a v určitém smyslu převratné. „Nárůst hospitalizací na jednotkách intenzivní péče je u obézních pacientů s koronavirem o 74 procent vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 procent větší než u neobézní populace,“ varuje Čupka.

Podle dalších studií publikovaných již v květnu 2020 se obézní pacienti potýkají s horším průběhem infekce Covid-19 hned z několika důvodů. Obezita například omezuje dýchání, zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje zánětlivé procesy v organismu. Velký obvod pasu a vysoká tělesná hmotnost také komplikují péči o pacienta v nemocnici – například zavedení plicní ventilace nebo i položení nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu. „Obézní lidé jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, což je v současnosti hlavní příčina úmrtí pacientů na koronavirus,“ doplňuje MUDr. Čupka. 

Bude u obézních fungovat vakcína? 

Vědci také očekávají, že u obézních lidí nebude dostatečně účinkovat ani vakcína proti koronaviru. Podle odhadů specialistů totiž jejich imunita na očkování „nezvládne“ správně zareagovat. S podobným problémem se již potýkají i u očkování proti chřipce. „Vakcinace funguje na principu stimulace, kdy do těla zaneseme informace o povrchových antigenech čili značkách viru a ty nastartují imunitní buňky a začnou tvořit protilátky. Spuštění protilátek a délka jejich fungování je u obézních lidí kvůli změnám v tukové tkáni mnohem nižší,“ vysvětluje MUDr. Čupka.

Při pandemii lidé spíše tloustnou

Problém je, že mnoho lidí namísto snížení své váhy přibralo. Obezitě by totiž měli lidé předcházet zdravým životním stylem s dostatkem pohybu. Ten právě nyní komplikuje koronavirová pandemie. Bezpečnostní opatření po celém světě omezila pohyb lidí a sociální kontakt. Lidé začali pracovat z domova, čímž z jejich dne zmizel přirozený pohyb jako chůze do práce, na oběd nebo na nákup. Počty obézních tak paradoxně pomalu rostou. „Vidíme už nyní, že značná část lidí v první vlně pandemie přibrala zhruba jeden až pět kilogramů. Je to začarovaný kruh. Nemohli chodit ven a stýkat se s blízkými lidmi, což obecně zvyšuje stres, který následně řešili přejídáním. Ručička na váze poté zákonitě stoupá nahoru,“ říká MUDr. Čupka. 

Důležité je podle něj nepropadat panice, jíst zdravě a nepřestat s pohybem úplně. „V populaci máme 30 procent neurotických lidí, které nejistá situace v čase pandemie přirozeně velmi stresuje. Cvičením se vyplavují hormony štěstí, které proti stresu bojují. Doporučuji chodit běhat, procházet se v přírodě alespoň 40 minut nebo cvičit doma. Důležité je také komunikovat s ostatními a vytvořit si třeba jen úzkou skupinku lidí, se kterými je možné se potkávat, jelikož člověk je ze své podstaty tvor společenský,“ radí MUDr. Čupka. 

Jak cvičit v karanténě? Více čtěte zde.

Nezvládáte to? Poraďte se s lékařem

Kromě úpravy životního stylu mohou pacientům s obezitou výrazně pomoci nastartovat a udržet proces hubnutí i účinné léky. Léčba dokáže v mozku stimulovat centra sytosti i odměny a současně také tlumit hlad. Momentálně však na tyto léky užívané v celé Evropě české zdravotní pojišťovny finančně nepřispívají. Podle lékařů je to chyba.

„Covid-19 jasně ukázal, že obezita rozhodně není pouze estetickou záležitostí, ale nemocí, kterou se zdravotní pojišťovny vzhledem k důkazům o aktuálních rizicích v ‚době kovidové‘ nezabývají dostatečně. Řeší pouze zdravotní důsledky obezity a ne samotnou obezitu, která je příčinou dalších téměř 200 zdravotních komplikací s ní spojených. Při zlepšení managementu obezity ve společnosti i při větším využívání léků na hubnutí by přitom výrazně klesly vysoké náklady na léčbu diabetu, hypertenze, vysokého cholesterolu i nádorových onemocnění. Zdravotní systém by ušetřil nemalé peníze i životy občanů,“ uzavírá MUDr. Čupka.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.