Rýmička, nebo něco horšího? Varovné příznaky, že jste víc než nachlazení
Když se necítíme dobře, je snadné si říct, že jsme prostě jen nachlazení. Ne vždycky je to ale pravda. Je důležité, abychom uměli odlišit obyčejnou rýmu od něčeho vážnějšího. Jedině tak se totiž můžeme úspěšně vyléčit, často i za pomoci lékaře.
Toho byste měli v případě nachlazení vyhledat, zvláště pokud trpíte chronickým onemocněním, jako je astma, těžká alergie, cukrovka, onemocnění ledvin nebo autoimunitní choroba. Totéž platí pro těhotné ženy, děti do 6 let a seniory nad 65 let.
Lékaři sestavili seznam příznaků, které ukazují na to, že to, co vás trápí, vůbec nemusí být obyčejné nachlazení:
Necítíte se dobře déle než čtyři dny
„Obyčejné nachlazení má tendenci se samo vyléčit po třech až čtyřech dnech,“ říká šéfka pohotovostní medicíny v Cambridge Health Alliance Melisa Lai Becker. Začíná škrábáním v krku, zvýšenou teplotou, rýmou a pak se obvykle vyvíjí kašel. Zatímco poslední dva symptomy mohou ještě chvíli přetrvat, ty ostatní většinou během několika dní odezní. Pokud ale trvají déle, je možné, že vás trápí něco vážnějšího, typicky například chřipka, vzácněji třeba i mononukleóza.
Vaše symptomy odezní, a pak se vrátí
Pokud máte pocit, že vaše nachlazení zmizelo, ale příznaky se brzy znovu objeví, mohlo by jít o takzvanou „superinfekci“. Zpočátku jste tedy byli opravdu jen nachlazení, ale kvůli oslabenému imunitnímu systému jste se v té době nakazili něčím vážnějším nebo se u vás projevila jiná choroba. V takovém případě je dobré vyhledat lékaře, který určí, jestli nepotřebujete léčbu antibiotiky.
Vrátili jste se z exotické dovolené
Celá řada vzácných infekčních chorob ze zahraničí má počáteční příznaky podobné jako nachlazení nebo chřipka. Očkováním se jim sice dá předcházet, přesto byste ale měli po návratu z exotických krajů vyhledat lékaře, pokud máte zvýšenou teplou, bolesti hlavy a další příznaky, které se obvykle přičítají nachlazení.
Máte vysokou horečku
Samozřejmě je možné, že nachlazení doprovází horečka, ale nestává se to příliš často, a už vůbec by neměla být extrémně vysoká. Pokud máte horečku přes 38 °C, mohlo by se jednat o streptokokovou nákazu. Ta se v případě, že nebude léčena, může vyvinout v revmatickou horečku a ohrozit vaše srdce, proto je důležité v takovém případě vyhledat lékaře.
Máte několik dní zvýšenou teplotu
Může to znamenat, že se vaše tělo stále potýká s neléčenou infekcí. Tu ale opět správně diagnostikuje pouze váš lékař.
Trápí vás zažívání
Nachlazení obvykle neprovází nevolnost, zvracení a průjem, zatímco chřipku ano. Na takové příznaky si dávejte pozor, protože způsobují dehydrataci.
Máte velké bolesti hlavy
S těmi určitě není radno si zahrávat. Kruté bolesti hlavy a ztuhnutí šíje totiž můžou ukazovat na vážnou klíšťovou encefalitidu. Bolesti kolem očí a nosu mohou být zase známkou zánětu dutin a obojí je potřeba důkladně zaléčit.
Máte bolesti na hrudi nebo problémy s dechem
Přestože kašel je běžným příznakem nachlazení, neměl by být tak vážný, aby způsoboval dušnost, sípání nebo bolest na hrudi. Tyto příznaky mohou být totiž známkou zápalu plic, zatímco bolest na hrudi nebo náhlá ztráta dechu můžou signalizovat plicní embolii (plíce ucpané krevní sraženinou).
Vaše příznaky jsou lokální
Pokud pociťujete problémy v jedné konkrétní části těla, zpozorněte. Nachlazení obvykle postihuje celý dýchací systém, ale pokud vás například jen škrábe v krku a bolí polykání, může jít o streptokokovou nákazu. Jestliže máte oteklé mandle, ale jinak nepociťujete žádné vážnější symptomy nemoci, může jít o propuknutí mononukleózy. Ve všech podobných případech je vhodné vyhledat lékaře.
Bolí vás klouby a celé tělo
Takové trápení obvykle způsobuje hlavně chřipka, která útočí na náš organismus jako náklaďák. Často pak nemůžeme ani vstát z postele, jak nás bolí svaly i klouby po celém těle. V případě nachlazení takové problémy většinou nebývají.
Vaše „nachlazení“ opakuje jistý vzorec
Když si všimnete, že se příznaky objeví v určité sezóně nebo třeba při hře s domácím mazlíčkem, nejspíš nejste nachlazení, ale jednoduše trpíte alergií. Chcete-li určit přesnou příčinu vašich vracejících se potíží, sledujte a zaznamenávejte si, co zrovna děláte i co jíte. Možná v tom objevíte vzorec, a tím i pravou příčinu své alergie.