Jak se rychle zbavit rýmy? Papírový kapesník použijte jen jednou, napařujte a pijte | Moje zdraví

Jak se rychle zbavit rýmy? Papírový kapesník použijte jen jednou, napařujte a pijte

Jak se rychle zbavit rýmy? Papírový kapesník použijte jen jednou, napařujte a pijte
Autor: iStock.com
14. února 2019 • 06:00

Pro někoho maličkost, pro jiného těžký problém. Původně obyčejná rýma může přejít do chronického stadia a pak nás pěkně potrápí. Jak ji léčit?

Rozšířením infekce Eustachovou trubicí do středoušní dutiny může dojít k zánětu středního ucha. Vzácně mohou být zasaženy kořeny horních stoliček, výstelka oční jamky nebo dokonce mozkové blány.

„Infekční rýmu nejčastěji vyvolávají viry nebo bakterie. Zánět postihuje měkké tkáně, především sliznice pokrývající vnitřek nosu a vedlejších nosních dutin. Tyto tkáně na infekci odpovídají zánětlivou reakcí, což má za následek tvorbu hlenu,“ vysvětluje Rami Katra, otorinolaryngolog z Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol. A dodává: „Ve vedlejších dutinách, jež jsou s nosní dutinou spojeny, může po odeznění či nedoléčení akutní rýmy přetrvávat druhotná bakteriální infekce.“

Hlen musí ven

„Mezi buňkami sliznice jsou malé hlenové žlázky. Jejich buňky obsahují mnoho váčků napěchovaných bílkovinou mucinem. Když váček splyne s membránou na povrchu buňky, mucinové molekuly z něj doslova vystřelí ven a jejich krátké konce se naježí do velkého objemu, asi jako vlasy člověka nabité elektřinou. Vzniká mucinový koláč, který vytváří s vodou vazký roztok. Ten odplavuje škodliviny, podobně jako ledovec odnáší kameny údolím do volné krajiny,“ vysvětluje profesor František Vyskočil z Katedry fyziologie PřF UK na webu prirodovedci.cz.

Jak je to při rýmě? Spolu s výtokem z nosu také kmitají slizniční řasinky. Viry, bakterie i další částice se jejich činností posunují zvenku do hltanu a jícnu, až skončí v kyselém prostředí žaludku, které je ničí. V akutní fázi rýmy je u nemocného hlen vodnatý, později se zahušťuje. Při druhotné bakteriální infekci hlen zežloutne, až zhnědne invazí bílých krvinek a shluky bakterií. Tehdy je žádoucí navštívit lékaře, jenž předepíše vhodnou léčbu.

Jak se rychleji zbavit rýmy?

Na rýmu způsobenou nachlazením jsou zaměřeny následující rady:

- Uvolňujte nos. Smrkáním dostanete bacily z těla ven. Smrkejte jemně a každou dírku čistěte zvlášť! Papírový kapesník po každém vysmrkání vyhoďte a umyjte si ruce.

- Pomozte si masáží. Ukazováčky přiložte ze stran ke kořeni nosu, mezi očima. Ucpěte si nosní dírky palci a jemně stlačujte body při kořeni nosu, každou stranu zvlášť. Pomůžete tak zmírnit příznaky rýmy. Opakujte na každé straně 10x. Poté si jemně deset sekund masírujte horní část ušních boltců.

- Pára pomáhá. Parní lázeň obličeje s přidáním několika kapek kafrového, tea tree, mátového oleje nebo lžíce sody pomůže rozpustit hlen v nose a uvolnit dutiny. Pomáhá rovněž horká koupel předloktí a chodidel. Ručník namočený v horké vodě a přiložený na obličej pomáhá zmírnit postižení dutin a uvolňuje nos.

- Kapky, spreje a mastičky. Z volně prodejných léků použijte prostředky na snížení otoku sliznice, pohodu v nose nastolí izotonický roztok mořské vody, nejlépe obohacený mědí, jež má antibakteriální účinek. Při bolestech hlavy doprovázejících zánět vedlejších dutin můžete použít prostředky s obsahem paracetamolu nebo fenyleprinu. Pozor: Kapky do nosu užívejte maximálně po dobu určenou na příbalovém letáku, obvykle pět dní, jinak hrozí návyk (tzv. sanorinismus)!

- Vypláchnutí slaným roztokem. Naplňte konvičku určenou k proplachování nosu půl litrem příjemně teplé vody, přidejte sůl (zarovnaná polévková lžíce) a nechte dokonale rozpustit. Konvičku s roztokem přiložte nad umyvadlem k jedné nosní dírce a nakloňte hlavu na stranu tak, aby mohla voda volně vytékat z druhé nosní dírky. Během procedury dýchejte mírně otevřenými ústy, nepolykejte a soustřeďte se. Chce to trochu nácviku, ale nenechte se odradit. V polovině procesu se šetrně vysmrkejte. Vše zopakujte u druhé nosní dírky. Poté se opět vysmrkejte.

- Doplňte minerály. Doplnění hořčíku a zinku pomůže zlepšit obranyschopnost a zkrátí dobu léčby. Hořčík pomáhá rozšiřovat krevní cévy a zinek zlepšuje stav hlenových váčků a zvyšuje imunitu.

- Pečujte o nos i zvenku. Podrážděnou a zarudlou kůži nosu několikrát denně natírejte hutnějším krémem či mastí na ošetření podrážděné kůže.

- Pozor na suchý vzduch. Používejte odpařovače, čističky vzduchu, cokoli, co vám pomůže zvlhčit suchý vzduch v domácnosti.

- Vyplavte rýmu z těla. Voda, bylinkový čaj, horká polévka – konzumace tekutin opět nastolí rovnováhu v těle a pomůže vyplavit rýmu.

- Pikantně. Silice v pálivém jídle a štiplavém koření rozproudí krev a uvolní nos. Zařaďte do zimního jídelníčku čerstvý křen, hořčici, cibuli, česnek nebo pálivé papričky.

- Vyspěte se z toho. Náchylnost k nachlazení a rýmě je vždy větší, jste-li oslabeni stresem a napětím. Dejte větší prostor spánku, abyste nabrali síly a zregenerovali se! 

Tento článek vyšel v časopisu Moje zdraví. Aktuální číslo si můžete koupit na www.ikiosek.cz.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.