Muži po padesátce: Vyšší riziko mrtvice i rakoviny! Na co si dát pozor? | Moje zdraví

Muži po padesátce: Vyšší riziko mrtvice i rakoviny! Na co si dát pozor?

Muže po padesátém roce života by mělo zajímat zejména to, zda nemá vysoký cholesterol, tlak a samozřejmě i nadváhu. Měl by si najít svého urologa a chodit k němu na pravidelné kontroly. Problémem může být i rychlý pokles mužských hormonů. 

Riziko mrtvice u žen i mužů stoupá s věkem, přičemž u žen je až pětkrát vyšší. Platí to především pro ženy po menopauze. Do té doby totiž jejich cévy významně chrání ženské pohlavní hormony, ty ovšem nástupem klimakteria rychle ubývají.

To, že se ženám po skončení menstruace a schopnosti plodit děti výrazně zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, vědí pravděpodobně všichni, takzvaný přechod spojený s úbytkem hormonů se však netýká pouze žen, ale postihuje i zhruba polovinu mužů. V jejich případě hovoříme o andropauze a o poklesu mužského hormonu testosteronu. Mužský přechod pak opět zvyšuje právě riziko mrtvice. „S mužským přechodem se pojí řada příznaků velmi podobných symptomům přechodu ženského. Mezi ty závažnější patří vedle obávaného řídnutí kostí i vyšší riziko hypertenze, zvýšená hladina cholesterolu a nepříznivé kardiovaskulární změny. Toto všechno jsou pro vznik cévní mozkové příhody velmi rizikové faktory,“ popisuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Další informace o andropauze čtěte zde.

Muži bez energie

Kvůli odlivu energie, jež se s andropauzou též často pojí, mohou navíc muži začít přibývat na váze. Obezita se přitom pojí právě se zvýšeným rizikem mrtvice, ale i kardiovaskulárních chorob. Muži, kteří na sobě pozorují typické příznaky andropauzy či jim lékař zjistil klesající hladinu testosteronu, by tak měli věnovat značnou pozornost prevenci. Jejím základem je přitom zejména úprava životního stylu. Je potřeba skoncovat s kouřením, omezit pití alkoholu a dodržovat zásady zdravého stravování, díky nimž bude možné udržet si optimální váhu. Vyvážený jídelníček ohlídá nejen hladinu cholesterolu, ale i krevní tlak.

„Pro snížení vysokého krevního tlaku je vhodné omezit v jídle sůl a naopak přidat draslík. Ten najdeme třeba v luštěninách, bramborách, včetně těch sladkých, červené řepě, špenátu nebo banánech. Vedle stravy je potřeba myslet i na pravidelnou fyzickou aktivitu. Pro posílení srdce a cév je ideální aerobní cvičení, k němuž patří například svižnější chůze, cyklistika nebo plavání,“ radí lékař a dodává, že prevence samozřejmě spočívá i v pravidelném měření krevního tlaku.

Na všechny příznaky andropauzy příznivě působí také dostatek spánku. Testosteron totiž naše tělo v hojnější míře tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a kvalitně odpočívat. Pomohou například i kvalitní doplňky stravy.

O problémech se spánkem, které byste měli řešit s lékařem, čtěte zde.

Najděte si urologa

Měření tlaku, cholesterolu a další pravidelné kontroly u praktického lékaře ale nestačí. Stejně jako ženy chodí ke gynekologovi, muži by si měli najít svého urologa. Jedině ten totiž může včas odhalit nebezpečnou rakovinu prostaty, která se zprvu neprojevuje žádnými viditelnými příznaky. Později na ni může upozorňovat časté močení či slabý nebo přerušovaný proud moči, bolest při močení či ejakulaci nebo krev v moči nebo ejakulátu. „Preventivní vyšetření by měl zvážit každý muž po padesátce,“ uvádí profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum. Používá se krevní test PSA, který je třeba dělat pravidelně.

Další informace o rakovině prostaty čtěte zde.

Nejen rakovina prostaty, ale i další urologická onemocnění potřebují pozornost. „Urologická onemocnění je možno úspěšně léčit, musí však být zachycena zavčasu. Každý muž, který má potíže s močením nebo jiné stesky související s urologickými orgány, by měl včas navštívit urologa,“ nabádá Marek Babjuk.

Lékaře je samozřejmě nutné neprodleně kontaktovat v případě akutních zdravotních potíží. K urologovi se proto vypravte vždy, když máte viditelnou krev v moči či akutní potíže s močením, například bolest, pálení, retenci moči – tedy pokles vylučování, až úplné zastavení močení. Dále nepodceňujte nález nepřirozeného útvaru při samovyšetření varlat či bolesti v oblasti beder a podbřišku.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.