Muž na urologii: Jak se vyhnout karcinomu nebo zvětšení prostaty | Moje zdraví

Muž na urologii: Jak se vyhnout karcinomu nebo zvětšení prostaty

Muž na urologii: Jak se vyhnout karcinomu nebo zvětšení prostaty
Muže nejvíce trápí inkontinence a problémy s prostatou • Autor: istockphoto.com
29. srpna 2017 • 06:00

Muži se většinou pravidelným prohlídkám na urologii vyhýbají. Přitom problémy s prostatou a inkontinencí má téměř třetina mužů ve věku mezi 50 až 70 lety a prakticky všichni devadesátníci.

Prostata čili předstojná žláza je orgán s vlákny hladké svaloviny, v němž se tvoří a skladuje prostatický sekret, který je součástí ejakulátu. Po 20. roce věku je průměrná prostata velká přibližně 4x3x2 cm a váží 29 až 40 gramů.

Se zvyšujícím se věkem se prostata zvětšuje a mění, především vlivem mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale nepřímo i estrogenů. Dochází ke zvětšování oblasti žláznatých buněk okolo močové trubice v tzv. přechodové zóně. Postupně se v této oblasti také zmnožují svalová a vazivová vlákna. Celá tato oblast se může mnohonásobně zvětšit, takže prostata může dosahovat extrémní velikosti a hmotnosti, například více než 200 gramů.

Benigní hyperplazie prostaty, tedy její nezhoubné zvětšení, může některým mužům způsobovat potíže s močením. Ty mohou být u každého muže vyjádřeny v různém rozsahu a nemusejí přímo úměrně odpovídat velikosti prostaty. Obvykle se objevuje potřeba častějšího močení, nočního močení, obtížné močení (hlavně po ránu), zeslabení proudu moči a nutnost při močení tlačit. Prostata svým zvětšováním zpomaluje průtok moči močovými cestami.

Vymočení tak nemusí být úplné a v močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč - reziduum. Následkem neúplného vyprázdnění se močový měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nucení k močení. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se tlak v močovém měchýři. Močový měchýř na to reaguje postupným zesilováním své stěny.

V krajním případě může být měchýř stále tak naplněný, že ztrácí svoji funkci a dochází k úniku moči "přetékáním". Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec - nastává zástava močení. Těmto situacím však předchází různě dlouhá doba mírnějších potíží.

Návštěva u urologa

Obecně je urologické vyšetření (včetně vyšetření prostaty a varlat) u všech mužů starších 18 let součástí bezplatné, resp. pojišťovnou hrazené pravidelné prohlídky praktickým lékařem jednou za dva roky. Muži s genetickou zátěží (hlavně onemocnění rakovinou prostaty nebo močového měchýře u otce či bratra) by měli již po 40. narozeninách absolvovat pravidelné kontroly u urologa, protože výskyt v rodině zvyšuje riziko vzniku těchto typů nádorů 2,5 až 3,5 krát a s rostoucím věkem jich přibývá.  Konkrétně 65 % karcinomů prostaty je zachyceno u pacientů po 65. roce života.

Rovněž karcinom močového měchýře postihuje zejména muže ve středním věku a starší, tj. nad 55 let. Mezi muži je třikrát častější v porovnání se ženami; jedná se o páté nejfrekventovanější zhoubné nádorové onemocnění mužů. Každoročně je v České republice mezi muži registrováno asi 1600 nových pacientů.

Problémy s varlaty

Součástí pravidelných dvouletých prohlídek u praktického lékaře u mužů starších 18 let je i základní vyšetření varlat. Ačkoli zhoubné nádory varlat tvoří u mužů přibližně "jen" 1 % všech maligních (zhoubných) novotvarů, v České republice se za posledních dvacet let počet případů více než zdvojnásobil a každý rok tímto typem rakoviny onemocní asi 450 mužů, ze sta tisíc zhruba každý devátý.

Úmrtnost naštěstí klesá, podobně jako u karcinomů prostaty a močového měchýře. Rozdíl spočívá ve věku postižených - zatímco výskyt nádorů prostaty a močového měchýře se zvyšuje s přibývajícími roky, nádory varlat trpí hlavně muži mezi 15 a 45 lety; nejvíce nemocných spadá do kategorie 25-35 let.

Šance na vyléčení je vysoká, 80-90%, podmínkou je však včasná diagnóza a terapie. Bez léčby se totiž nádor rychle šíří, proniká do lymfatických uzlin a dalších orgánů. Muži by si měli varlata pravidelně vyšetřovat sami, a to pohledem a pohmatem, aby včas odhalili případné nebolestivé nebo bolestivé zvětšení, zatvrdlinu, tuhý uzlík či hrčku na povrchu varlete, popřípadě změnu jeho konzistence (tuhosti). K varovným signálům patří také pocit tíže, "nepohody" v šourku, bolest v podbřišku nebo tříslech. Více informací o rakovině varlat, samovyšetřování a odborné pomoci získáte například na webových stránkách www.maskoule.cz.

Chcete vědět více o prevenci rakoviny prostaty? Čtěte v článku Muži by měli masturbovat až 21krát měsíčně...

Jak léčit zvětšenou prostatu?

Možností léčby nezhoubně zvětšené prostaty je mnoho, od podávání léků a jejich kombinací navzájem i s léky na snížení dráždivosti močového měchýře a popřípadě na podporu erekce přes různé typy operací až po některou z moderních metod, ať už jde o laserové "odpařování" zmnožené prostatické tkáně, vkládání stentů (výztuh či dlah) do močové trubice v její prostatické části nebo - zatím experimentální - aplikace botulotoxinu či alkoholového roztoku do tkáně prostaty.

Více o léčbě zvětšené prostaty si přečtěte v článku Zvětšená prostata: Jak se projevuje a jak souvisí s nádorovým bujením?

 

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.