Andropauza: Jak se projevuje? Příznaky, prevence, léčba | Moje zdraví

Andropauza

Andropauza neboli mužský přechod souvisí s poklesem testosteronu v těle.

Mužskému přechodu se také říká odborně andropauza. U mužů během ní dochází k poklesu hladiny hormonu testosteronu, není ale tak prudký jako u žen.

Příznaky andropauzy

Projevuje se jednak v rovině  psychické, a to zejména změnou nálad, větší únavou, podrážděností a celkovým poklesem energie. Podobně jako u žen mívají muži návaly horka, špatně spí a přidávají se potíže, jako jsou zhoršení paměti či potíže s klouby a vazy. V oblasti sexu se kromě snížení chuti na sex projevují také problémy s erekcí. Hormonální změny mají také podobný vliv jako u žen, zvyšuje se hladina tuku a s ní riziko nemocí srdce a cév. Ubývá kostní hmota.

Léčba

Většina mužů problém neřeší i protože narozdíl od žen nemají svého “gynekologa”, proto je třeba začít u svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Stejně jako u žen se potíže mohou řešit (po laboratorním zjištění hladiny hormonů) hormonální substituční terapií. Ta ale není vhodná pro každého, nemají ji užívat pacienti s rizikem nádorových onemocněním a není vhodná ani při nemocech cév či diabetu. Vždy by měla jít ruku v ruce se změnou životního stylu.

Léky

Hormonální substituční terapie, která upraví klesající hladinu testosteronu.

Prevence

Stejně jako u žen v klimakteriu i mužům pomáhá zdravý životný styl, omezení tuku ve stravě, dostatek vitamínů a vlákniny zejména v podobě zeleniny a pohyb.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud vám potíže s klesající hladinou testosteronu výrazně mění kvalitu vašeho života.


 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.