Andropauza

Andropauza neboli mužský přechod souvisí s poklesem testosteronu v těle.

Mužskému přechodu se také říká odborně andropauza. U mužů během ní dochází k poklesu hladiny hormonu testosteronu, není ale tak prudký jako u žen.

Příznaky andropauzy

Projevuje se jednak v rovině  psychické, a to zejména změnou nálad, větší únavou, podrážděností a celkovým poklesem energie. Podobně jako u žen mívají muži návaly horka, špatně spí a přidávají se potíže, jako jsou zhoršení paměti či potíže s klouby a vazy. V oblasti sexu se kromě snížení chuti na sex projevují také problémy s erekcí. Hormonální změny mají také podobný vliv jako u žen, zvyšuje se hladina tuku a s ní riziko nemocí srdce a cév. Ubývá kostní hmota.

Léčba

Většina mužů problém neřeší i protože narozdíl od žen nemají svého “gynekologa”, proto je třeba začít u svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Stejně jako u žen se potíže mohou řešit (po laboratorním zjištění hladiny hormonů) hormonální substituční terapií. Ta ale není vhodná pro každého, nemají ji užívat pacienti s rizikem nádorových onemocněním a není vhodná ani při nemocech cév či diabetu. Vždy by měla jít ruku v ruce se změnou životního stylu.

Léky

Hormonální substituční terapie, která upraví klesající hladinu testosteronu.

Prevence

Stejně jako u žen v klimakteriu i mužům pomáhá zdravý životný styl, omezení tuku ve stravě, dostatek vitamínů a vlákniny zejména v podobě zeleniny a pohyb.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud vám potíže s klesající hladinou testosteronu výrazně mění kvalitu vašeho života.


 

Nejnovější články

720p 480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.