Smrtící koronavirus: Příznaky, průběh a léčba nemoci | Moje zdraví

Smrtící koronavirus: Příznaky, průběh a léčba nemoci

Smrtící koronavirus: Příznaky, průběh a léčba nemoci
Autor: istock.com
28. ledna 2020 • 11:37

V posledních dnech se informace o koronaviru, který se poprvé objevil v Číně, stále šíří. Na nákazu už zemřelo 360 lidí, dalších téměř 14 000 se nakazilo. Jak moc je situace vážná a jak se koronavirus projevuje?

Nový typ koronaviru má asi z 80 % shodnou genetickou informaci jako virus způsobující SARS (akutní respirační syndrom), který si mezi lety 2002 a 2003 vyžádal 774 obětí. Virus 2019-nCoV je patrně nakažlivější, nicméně způsobuje menší počet úmrtí. Kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru státy po celém světě nicméně zesilují opatření proti šíření viru.

On-line přenos k tématu čtěte ZDE.
Další informace o koronaviru najdete ZDE
ZDE.
Aktuální mapu šíření koronaviru najdete ZDE.

Lidé v Česku se také zajímají o virus přímo u krajských hygieniků. Ptají se, jak je dlouhá inkubační doba, jak se virus přenáší a podobně.

Jak se koronavirus přenáší?

Inkubační doba korinaviru je 14 dní. Mezi lidmi se virus nejčastěji přenáší kašlem, kýcháním či osobním kontaktem, například podáním ruky. Člověk se ale může nakazit i po kontaktu s věcmi, které s koronavirem přijdou do styku, a poté přenesením rukou do úst, nosu nebo očí. Nakažení lidé by proto měli nosit ochranné roušky (více čtěte ZDE). Britští epidemiologové varují, že nakažených může být po celém světě okolo sto tisíc, právě kvůli zmíněné dlouhé inkubační době.

Koronavirus, nebo chřipka?

Koronavirus se projevuje jako onemocnění chřipkou, tedy kašlem, zvýšenou teplotou až horečkou a problémy s dýcháním. U některých pacientů má nemoc lehký průběh, u těžších případů se ke zmíněným příznakům může přidat zápal plic a akutní respirační selhání. Jak vyplývá ze současných údajů, z celkového počtu lidí s příznaky mohou 2 až 3 % procenta lidí zemřít.

Další informace najdete ZDE.

Kdo je nejvíc ohrožen?

Koronavirus nejvíc ohrožuje starší a chronicky nemocné – mezi oběťmi se objevili například pacienti s cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním.

O riziku koronaviru pro děti čtěte ZDE.

Mezi lidmi se virus přenáší kašlem, kýcháním či osobním kontaktem, například podáním ruky.

Lék zatím neexistuje

Současný typ koronaviru je v pořadí sedmý známý. Předtím jich odborníci znali šest a dva z nich byly nebezpečné – SARS a MERS. Ty se v Česku neobjevily. Zbylé čtyři koronaviry jsou běžné a jejich záchyt byl v Česku v zimní sezoně.

Na koronavirus 2019-nCoV zatím neexistuje žádná prokázaná léčba a na vývoji vakcíny se teprve začíná pracovat. Nakažení pacienti jsou tak odkázáni na symptomatickou léčbu, tedy léčení pouze příznaků nemoci, jako jsou horečka nebo respirační potíže.

V boji proti zákeřnému koronaviru nejsou účinná ani běžná antivirotika, podle zahraničních médií ale vědci v Pekingu zkouší pacienty ve Wu-chanu léčit za pomoci přípravků, které se často užívají proti HIV a AIDS. Jde ale o pouhý pokus.

Na podrobnější informace o tématu se podívejte ZDE a ZDE.

Kde a proč koronavirus vznikl?

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v čínském Wu-chanu. Americká televizní stanice CNN tvrdí, že vědci zkoumáním přišli na to, že původcem viru je had, který se živil netopýry. Hadí maso se pak prodávalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chanu.

Co ale lékaři dosud nechápou, je, jak se virus adaptoval z chladnokrevných na teplokrevné živočichy. Dosavadní výzkumy naznačují, že část viru mohla předtím, než napadla první lidi, mutovat.

Informace o dopadu nákazy koronavirem najdete ZDE.

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.